Затова механизмите, които има правителството, са чрез националните доплащания и държавните помощи да пренасочим ресурса от сектор "Зърнопроизводство", който е добре развит, към секторите, които са на ръба на оцеляването, каза той.
Знаех, че когато тръгнем да нарушаваме това статукво, градено години назад, тези, които се ползват от статуквото, ще реагират, продължи Найденов.
Той подчерта, че от държава основен износител на хранителни продукти в миналото, сега България изнася само зърно. Ако то се субсидира и отива в Саудитска Арабия, например, кого субсидираме, запита още министърът.
Според него не може да продължи тази практика, която дава конкурентно предимство на едни за сметка на други. Ако това се повтаря ще имаме само зърно.
"Ако те смятат, че тези действия с нещо са им помогнали, да ги повторят", обърна се той към зърнопроизводителите.
"Видяха, че под натиск на машини и трактори нищо не се променя. Обществото има въпроси към тях, на които те трябва да отговорят.
Ние отговорихме на това как е направен бюджетът и какъв е", заяви още Мирослав Найденов.
На 7 декември зърнопроизводителите изненадващо прекратиха протестите си до 31 януари 2012 г. в очакване на изпълнението на поетите от държавата ангажименти към земеделския сектор.
До тази дата правителството обеща много неща, които трябва да се случат - плащания на единица площ на всички селскостопански производители, безакцизно гориво от януари и други ангажименти, коментира зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!