"Сега": Делата срещу пияните шофьори задръстват съда
"Сега": Делата срещу пияните шофьори задръстват съда   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Делата срещу пияните шофьори задръстват съдебната система, пише на първа страница "Сега". Само при 2% от тях се прилага съкратен процес, сочи специализиран анализ на прокуратурата.

Съдът и прокуратурата отделят най-много време и енергия за делата за шофиране с над 1,2 промила алкохол в кръвта и за каране без книжка.

Близо 30% от делата са такива, става ясно от анализ на дейността на териториалните прокуратури за първите девет месеца на годината. На практика това са елементарни казуси, по които цялата съдебна система работи в продължение на месеци, а понякога и години.

Делата за тези и други леки престъпления струват скъпо на държавата, пренатоварват съдебната власт и рефлектират незаслужено върху авторитета й, се казва в анализа.

И за пореден път се препоръчва тези деяния да се декриминализират и санкциите за тях да се налагат по-бързо и ефективно от специализираните органи.

Съдебната система се възприема от гражданите на България като най-засегната от корупцията, следвана от политическите партии, парламента, администрацията и полицията.

В останалите страни от Европейския съюз начело в това отношение са партиите, следвани от държавната администрация, парламента, полицията, бизнес сектора, религиозните институции.

Тези данни установява за 2010 г. международното изследване "Световен корупционен барометър" на организацията "Прозрачност без граници", извършено в 86 държави, отбелязва "Дневник".

Представата на българите за най-проникнатите от корупция институции се различава от реалния им опит. Запитани на коя от тях им се е налагало да дават подкуп, най-висок е процентът на призналите, че са плащали на полицията, а съдебната система заема третото място.

Полицията се въоръжава с безпилотни апарати, за да наблюдава отвисоко бандитите при особено важни акции, акцентира "24 часа". Летящите СРС-та буквално са натъпкани с камери. Те хвърчат безшумно на голяма височина и предават картина денем и нощем на специално обучени екипи.

Благодарение на това бандитите падат в капана на подсказани отгоре засади. По неофициални данни МВР е поръчало два вида безпилотни апарати родно производство.

Комисия по парламентарна етика няма и не може да има, докато не бъде променен правилникът на НС или не бъде приет етичен кодекс за депутатите, става ясно от публикация в "Сега".

Парадоксът лъсна на вчерашното заседание на въпросната комисия, която освен с морала на народните представители се занимава и с борбата срещу корупцията и конфликт на интереси.

Като повод за абсурдната констатация послужи идеята да бъдат изслушани 16-те депутати от групата "Верту", засечени на инсценирана от медиите презентация на луксозни мобилни телефони в работно време. След 20 минути прения по дневния ред се разбра, че комисията няма правно основание нито да поиска изслушване, нито да приеме становище по случая, тъй като няма приети етични правила за поведение на депутатите.

В интервю за "Новинар" Валентин Николов, председател на парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, формулира кое поведение на депутатите е морално и кое не.

"Издаването на служебна тайна, грубото държане на депутата, нарушаването на реда в залата или извън нея е уронване на престижа на парламента.

Досега председателят на Народното събрание можеше да налага санкции при нарушения само вътре в залата. Сега обаче ще обхванем и поведението на депутатите не само в кулоарите, но и в личния им живот и в контактите им с гражданите и с медиите", казва Николов. И припомня, че право да санкционира има само председателят на парламента.

В рубриката "Анализи" "24 часа" коментира "шегичката отзоваване на депутати" - любима закачка на РЗС, а напоследък и на президента Георги Първанов.

Авторът Валери Найденов посочва, че това може да стане само там, където има едномандатни избирателни райони. С други думи - при чиста мажоритарна избирателна система.

Как ние тук да ги отзоваваме поединично, след като ги избираме групово? Или по-точно как да ги отзовем, като не сме ги призовали? И защо българските политици предлагат отзоваването на депутати, но не предлагат мажоритарна избирателна система? Изводът е прост - будалкат се с нас.

Пощальон ще звъни на вратата с новия ни паспорт - това е услуга, която ще предлагат МВР и пощите. По този начин ще можем да получаваме също личните карти и шофьорските книжки.

Предложението е на шефката на дирекция "Български документи за самоличност" Мария Костадинова. Целта е да се спести висенето по опашки. "Такава практика има вече в Словения, където документите се изпращат по куриер", е обяснила за "Стандарт" Костадинова.

За 10 години хазната похарчи "непредвидени" 10 млрд. лв., сочи изследване на Института за пазарна икономика, представено в "Сега" от Петър Ганев.

За периода 2000-2009 г. допълнително одобрените бюджетни кредити са 8 млрд. лв. Ревизията на бюджет 2010 предвиди допълнителни разходи в размер на 1,15 млрд. лв. Ако прибавим и тези средства, непредвидените харчове от 2000 г. насам наближават 10 млрд. лeвa.

Така се оказва, че за разглеждания период 1 от всеки 20 лева разноски на държавата е бил допълнителен разход - тоест непредвиден. В общия случай допълнителните разходи се правят набързо и непрозрачно, като липсва какъвто и да е анализ за ефекта от разходването на тези средства.

ИПИ препоръчва всеки допълнителен разход да се гласува от Народното събрание - там е мястото, където се одобряват разходите на държавата. 

Зад евфемизма "непредвидени разходи" се крие онова, което на нормален език се нарича раздаване на пари наляво и надясно, коментира "Пари".

Това са парите, които получават стачкуващи и протестиращи, за да си затворят устите. Това са градинките, чешмичките и помощите преди всички избори. Това са предколедните 800 000 лева, които правителството даде онзи ден за църкви, сметките за парно на вузовете по изкуства и за благотворителност.

Тези 10 млрд. лева на практика са дадени за корумпиране на обществото, заключава авторът.

"Кметовете не са момчета за бой", е озаглавено интервюто в "Труд" с Найден Зеленогорски, кмет на Плевен. Бюджетът за общините за 2011 г. той коментира така:

"Този бюджет ще бъде изключително тежък. В момента има около 200 млн. лева неразплатени разходи, които от 2010 г. ще се прехвърлят в 2011-а и ще се увеличат като лавина.

Това ще бъде една още по-сериозна предпоставка за финансовите проблеми. Има десетки общини, които са буквално пред фалит. А други се справят изключително трудно".

Зеленогорски посочва, че кметствата не са ирационално понятие, в тях живеят всички българи и хората не би трябвало да бъдат наказвани.

"Властта губи пари от три еврофонда", алармира "Дума". Плащания по три европейски фондове за България са почти преустановени от лятото. Това стана ясно от документ за изпълнението на графиците по политиката за сближаване, представен пред бюджетната комисия на Европейския парламент.

Спрените пари се отнасят за Европейския фонд за регионално развитие и Европейския кохезионен фонд.

Чрез тях се финансират проекти за подпомагане на бизнеса, за изграждане на инфраструктура и за създаване на работни места.

За трети фонд се констатира влошаване на усвояемостта спрямо октомври.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

България Преди 25 минути

Проверяват се действията и бездействията на длъжностни лица, свързани с поддържането и контрола на разрешението за лечебна дейност

Водното бедствие в Непал

Воден ад на границата между Непал и Тибет: Има жертви, стотици са изчезнали

Свят Преди 26 минути

Къщи, пътища и енергийни проекти бяха отнесени в Непал, докато официални лица в Тибет заявиха, че се опасяват от „сериозни жертви“, като има изчезнали хора в окръг Гиронг след свлачище, ударило сухопътния граничен пункт

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди уловени в гореща прегръдка в Лондон

Любопитно Преди 1 час

Моделът Кендъл Дженър и актьорът Джейкъб Елорди засилиха слуховете за връзката си с поредица от романтични срещи в британската столица. Двамата демонстрираха все по-голяма близост пред папараците, преди да се завърнат в САЩ

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Свят Преди 1 час

Най-високата степен на тревога е обявена за Йонийските острови заради много висок риск от възникване и разпространение на горски пожари

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

Любопитно Преди 1 час

Музикалната икона Доли Партън оставя след себе си не само забележителна кариера като певица, актриса и филантроп, но и вдъхновяваща история за успеха. Тя израства в бедност, заедно с 11 братя и сестри, в малка планинска хижа в Тенеси

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

България Преди 1 час

Кирил Равначки поема газопреносния оператор, а Владимир Малинов застава начело на Съвета на директорите на „Газов хъб Балкан“

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

България Преди 2 часа

Наркотичните растения са били отглеждани в ниви и обезлесен участък. По случаите са образувани досъдебни производства

<p>Доц.&nbsp;Ангел Кунчев подаде оставка</p>

Доц. Ангел Кунчев подаде оставка като главен държавен здравен инспектор

България Преди 2 часа

Той посочва две причини за решението си - навършване на пенсионна възраст и несъгласие с подготвяната реформа в държавния здравен контрол

Алия

„Не харесвам този самолет“: Разкриха подробности от последните минути на Алия 25 години след смъртта ѝ

Свят Преди 2 часа

25 години след трагичната смърт на Принцесата на R&B Алия, бившият ѝ приятел Деймън Даш разкрива последните съобщения, които е получил от нея. Певицата е имала лошо предчувствие за самолета, но е решила да се качи, за да довърши работата си

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Свят Преди 2 часа

Кабинетът на Петер Мадяр заяви подкрепа за суверенитета на Украйна и осъди руската военна агресия

Откриха нов фрагмент от дрон с взривен заряд на плаж в Румъния

Откриха нов фрагмент от дрон с взривен заряд на плаж в Румъния

Свят Преди 2 часа

Частта е намерена между шезлонгите в курорта Олимп и е била обезвредена чрез контролирана детонация

Семейството на Доли Партън разкри плановете за погребението ѝ и последното ѝ желание

Семейството на Доли Партън разкри плановете за погребението ѝ и последното ѝ желание

Свят Преди 2 часа

Милиони фенове по целия свят скърбят за кончината на кънтри иконата Доли Партън, която почина на 80-годишна възраст след битка с рака. Близките ѝ разкриха подробности около последното ѝ сбогуване, трогателната ѝ молба и къде ще почива вечно

Камион блъсна и уби жена на пешеходна пътека във Варна

Камион блъсна и уби жена на пешеходна пътека във Варна

България Преди 3 часа

Произшествието е станало на булевард „Трети март“

Магнит за пари и късмет: 4 зодии ще плуват в изобилие през септември

Магнит за пари и късмет: 4 зодии ще плуват в изобилие през септември

Любопитно Преди 3 часа

Те могат да забележат шансове за късмет и финансови възможности, каквито не могат да получат през никое друго време от годината

26 номинации за членове на ВСС са постъпили в парламента, сред тях е и Андрей Янкулов

26 номинации за членове на ВСС са постъпили в парламента, сред тях е и Андрей Янкулов

България Преди 3 часа

Изтече срокът за инициативни предложения за членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота, предстоят същинските номинации от депутатите