"Сега": НОИ призна, че не може да плаща дори днешните пенсии
"Сега": НОИ призна, че не може да плаща дори днешните пенсии   
Източник: Георги Димитров/Нетинфо

Заради прекалено многото привилегии, малкото работещи и многото пенсионери дори изплащането на днешните пенсии е огромен проблем за осигурителната система в страната.

Това съобщава в. "Сега", като се позовава на анализ на бюджета на общественото осигуряване за 2012 г., изготвен от НОИ.

В него за пореден път се отчита, че приходите от вноски покриват едва половината от общите разходи. Въпреки това управляващите смятат да облекчат още условията, като спрат пенсионната реформа на ГЕРБ и пуснат още десетки хиляди в системата.

120 македонски войници са пожелали да продължат службата си в българската армия, пише днес в. "24 часа", като цитира електронния сайт А-1 ON, наследник на македонската телевизия А-1. Войниците били съкратени. Техни представители са планирали среща с българския посланик в Скопие на 18 август, празника на македонската армия. Чели съобщения, че София отваря вакантни места за войници и ще търсят от него съдействие.

"Сега" информира, че българските власти са отказали убежище на лидер на турските "Сиви вълци". Левент Темиз, който има присъда по делото "Ергенекон", е бил задържан от българските власти с фалшив паспорт  на ГКПП "Малко Търново" на 8 август, когато направил опит да влезе в България. София и Анкара водят преговори за връщане в Турция на лидера на "Идеалистически огнища" - младежката организация на Партията на националистическото действие, чието военно крило е известно като "Сивите вълци".

Темиз беше осъден ефективно по делото "Ергенекон" заедно с още над 250 души за участие в терористична организация, оказване на помощ на екстремисти и предполагаем заговор за военен преврат срещу правителството на Реджеб Ердоган. 15 души получиха доживотни присъди на мегапроцеса, който скоро ще продължи на втора инстанция.

При задържането му на границата той е поискал политическо убежище, което му е било отказано. За ареста на Левент Темиз съобщиха турските медии. Неофициално източници от МВР потвърдили за ареста.

Безработицата не намалява през юли
, съобщават почти всички вестници. Равнището на безработица през юли 2013 г. е 10,8%, с 0,1 процентни пункта по-високо от месец юни, показват данни на Агенцията по заетостта. В сравнение с юли 2012 г. равнището на безработните се запазва. В бюрата по труда са регистрирани 355 039 безработни, отчита статистиката. Те се увеличават с 3452 спрямо юни.

За съд за монопола при мултиплексите пише днес "Капитал дейли". Такова е последното движение на процедурата, с която Европейският съюз се готви да санкционира България за това, че вместо да създаде конкуренция между мултиплексите при цифровизацията на ефира, съдейства за монополизацията му. Съдът на Европейския съюз е дал ход на делото по жалбата на Европейската комисия срещу България по този въпрос в края на миналата седмица.

Оттук нататък процедурата е дълга, но ако страната бъде осъдена, резултатът ще е глоба за нея на ежедневна база, докато проблемът не бъде отстранен - като е важно да се има предвид, че последното ще се окаже изключително трудно.

Англия иска само отличници пише "Стандарт". Престижните университети вдигат силно изискванията към българските кандидати, съобщила консултантска къща "Дарби". Поставят условие за оценка от дипломата между 5,80 и 6 и висок резултат от матурата. Едва при тези резултати вече одобреният кандидат влиза. Предварителното одобрение се получава на базата на оценките от 9 до 11 клас. Вече не било достатъчно само да имаш висок успех и да декларираш, че проявяваш интерес към дадена специалност. Трябва освен това и да имаш някакви практически занимания, свързани с нея, които да можеш да докажеш с документ или публикации.

Ремонтът на бул. "Витоша" ще продължи още година, информира "Сега". "Софийска вода" обяви, че започва ремонт на канализацията в последния неремонтиран участък на булеварда - от ул. "Солунска" до "Алабин". Дейностите по подмяната ще продължат до края на май 2014 г. От общината обясниха пред "Сега", че архитектурното обновление ще започне, когато дружеството приключи своята дейност, както беше и при предишните етапи от ремонта.

Според информация в "Новинар" русенци поръчват с такси румънски лекарства. В Букурещ могат да се намерят редица медикаменти, които по една или друга причина не се доставят у нас. Значителна част от тях са й по-евтини, тъй като румънският ДДС е по-нисък от нашия.

Според "Сега" таксата за повторно пускане на тока може да отпадне. Според депутата Явор Куюмджиев, зам.- председател на парламентарната комисия по енергетика, тарифата за "наказване" на потребителите за неплатени сметки е незаконна и трябва да се премахне напълно. "Най-малкото тя няма никаква икономическа логика, по-скоро се използва като източник на допълнителни приходи за съответните доставчици на ток и като наказателна мярка за крайните клиенти", обяснил Куюмджиев на среща с потребителски организации в парламента.

"Стандарт" прогнозира, че до 10 години всеки трети българин ще ползва природен газ в дома си. Такъв е оптимистичният сценарий в плана за развитие на "Булгартрансгаз" за 2013-2022 г., който е внесен за одобрение в ДКЕВР.

"Булгартрансгаз" вижда неколкократно вдигане на местния добив на газ в следващите години. В плана за развитие на преносната мрежа, представен вчера пред ДКЕВР, е записано, че местният добив ще нарасне до 250 млн. куб. метра през тази година. До 2015 г. количествата щели да стигнат 1300 млн. куб. метра, а през 2022 г. - 1520 млн. куб. метра.

"Капитал дейли" осведомява, че новият пътнически терминал на летище Варна ще бъде открит в четвъртък. Компанията - концесионер на двете черноморски летища, "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт", съобщава, че общата стойност на инвестицията в терминала и свързаната с него инфраструктура е над 75 млн. лв. След откриването на терминала всички полети ще се обслужват на него, като все още не е ясно с какви функции ще бъде старата пътническа сграда. Новият терминал е около три пъти по-голям от досегашния, като на час може бъдат обслужвани по 1037 пътници. Проектиран е от английски архитекти със съдействие от българска страна, а строителството е реализирано от българско-турския консорциум ТИЕ-ИЧТАШ за около 20 месеца.

Според "24 часа" шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов, когото премиерът Орешарски няма търпение да уволни, е бил опериран от жлъчка и кучешка тения. След операцията е развил пневмония и в момента се възстановява във ВМА. Операцията направил бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски в болница "Токуда". Състоянието на Танов не е леко, но категорично се подобрява, казали още от болницата. Пациентът  не бил в септично състояние, нито с опасност за живота, каквито твърдения се появиха от "доброжелатели" в някои медии.

"Капитал дейли" подробно описва с кого "преговаря" властта, като подчертава, че Бисер Миланов-Петното, човек с дълга криминална биография, се оказа достоен партньор в т.нар. диалог на министър-председателя Пламен Орешарски с гражданите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Енрико Карузо

Историята зад шедьовъра „Карузо“: Как повредена лодка роди вечната песен за любовта и смъртта

Любопитно Преди 8 минути

Как една случайна авария в морето вдъхнови Лучо Дала да напише в същата стая, където великият тенор Енрико Карузо прекарва последните си дни, най-вълнуващата италианска изповед, превърнала се в мост между земната болка и безсмъртието

Цистерна с киселина се обърна край Пловдив

Цистерна с киселина се обърна край Пловдив

България Преди 20 минути

Районът е обезопасен

Евакуираха луксозен мол след атака с мистериозно вещество, над 20 души са в болница в Токио

Евакуираха луксозен мол след атака с мистериозно вещество, над 20 души са в болница в Токио

Свят Преди 59 минути

Спешни екипи със защитни костюми извели хората от търговския център, след като десетки клиенти внезапно се задушили и се почувствали зле

Кола се запали в движение и подпали паркиран автомобил в Пловдив

Кола се запали в движение и подпали паркиран автомобил в Пловдив

България Преди 1 час

Частични щети са нанесени още два автомобила

„Най-добър младежки стартъп в България 2026” навлиза във финалната си фаза - предстоят три финала и церемония по награждаване

„Най-добър младежки стартъп в България 2026” навлиза във финалната си фаза - предстоят три финала и церемония по награждаване

Любопитно Преди 1 час

Над 330 екипа от цялата страна и чужбина преминаха обучителната програма на състезанието, а 30 от тях ще се изправят пред жури от инвеститори и предприемачи в последната седмица на май

<p>Руските GPS смущения застрашават сигурността в Европа</p>

Литва: Русия е способна да фалшифицира GPS сигналите дълбоко на територията на Европа

Свят Преди 1 час

Европейските страни често обвиняват Москва за електронни смущения

На косъм от трагедия: Сухо дърво се стовари до дете в парк в Чирпан

На косъм от трагедия: Сухо дърво се стовари до дете в парк в Чирпан

България Преди 1 час

Служители на местната администрация отстранили дървото от района на детския кът

Кран изпусна купола на 169-годишна църква край София

Кран изпусна купола на 169-годишна църква край София

България Преди 2 часа

Случката е заснета и разпространена в социалните мрежи

Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон  с нова визуална идентичност и мобилна игра

Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон с нова визуална идентичност и мобилна игра

Любопитно Преди 2 часа

Тази година сблъсъкът е между миналогодишния FIBER CHAMP Кристиан Николов (Kriskata) и новото попълнение Christofer White, който влиза директно в битката с амбицията да отнеме титлата на действащия шампион

Смъртоносна жега във Франция, седем жертви на горещата вълна

Смъртоносна жега във Франция, седем жертви на горещата вълна

Свят Преди 2 часа

Осем департамента в западната част на страната са обявили оранжев код за опасно горещо време

Историческа енциклика: Папа Лъв призова за спешно „разоръжаване“ на изкуствения интелект

Историческа енциклика: Папа Лъв призова за спешно „разоръжаване“ на изкуствения интелект

Свят Преди 2 часа

В първия си голям документ Светият отец направи стряскащ паралел между технологиите и робството, като поиска историческо извинение за миналото на Католическата църква

Снимката е илюстративна

Парадокс: Военната мощ на САЩ зависи от метал, чието производство се контролира от Китай

Свят Преди 3 часа

За производството на нови ракети Tomahawk, Patriot и други прецизни боеприпаси е необходимо значително количество волфрам

Деца и възрастни са загинали след тежка катастрофа между влак и училищен автобус в Белгия

Деца и възрастни са загинали след тежка катастрофа между влак и училищен автобус в Белгия

Свят Преди 3 часа

По време на сблъсъка в микробуса са се намирали девет души

,

„Заешки дупки навсякъде“: Защо планът на Тръмп за Куба плаши бизнеса

Свят Преди 3 часа

Белият дом иска да свали комунистическия режим в Хавана, но инвеститорите се страхуват от огромните икономически и правни лабиринти на острова