Управниците от ГЕРБ търсят нов пристан - едни се стягат за депутатските листи, други си стягат багажа и се оглеждат за работа. Разноцветните депутати от провинцията трябва да си платят сметките за ток и вода, преди да напуснат ведомствените жилища, пише "Труд".
Министри по спешност уреждат екипите си на държавни постове, за да не отидат на борсата.
Политиците държат на предсрочните избори напук на протестите, коментира "Сега".
След 5-часово заседание Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) към президента, който трябваше да обсъди рисковете и заплахите за сигурността и стабилността на страната, произтичащи от политическата и социалната криза, не излезе с никакви конкретни решения. Резултатите от работата му бяха обобщени от държавния глава в стил "дайте да дадем".
Плевнелиев използва повода, за да претопли позициите си от предишния ден, че следващото правителство ще е служебно и вървим към предсрочни избори. Най-вероятната дата на вота е 12 май, стана ясно от обясненията на участниците.
Президентът обаче остави отворена вратата и за по-късна дата. Преценено било, че периодът от 28 април до 5 май съвпада с великденските празници и не е удачно изборите да са тогава, а следващата възможна дата е 12 май.
Депутатите под обсада, пише "Стандарт".Протестиращите ще окупират Народното събрание, за да накарат депутатите ударно да гласуват мерките за сваляне на цените на монополистите.
Така улицата реагира на решението на президента за спешно назначаване на служебен кабинет и курс към предсрочни избори през май.
"Граждани във властта" е заглавието на аналитичен материал в "Капитал Daily"
Едно от исканията на протестите е за граждански квоти във властта и по-специално в независимите регулаторни органи. От една страна, тази идея има смисъл в това да даде повече сигурност, че решенията са в обществен интерес.
От друга обаче, тя е проблематична най-малко поради три причини. Първо, тези органи са тясно специализирани, взимат специфични решения, свързани със сложно организирани сектори на икономиката, и са обвързани със също така тежко и специфично законодателство.
Участието в тях би изисквало високо ниво на експертност. От друга страна, немаловажен е и въпросът кой и как ще определя кои организации и на какъв принцип да излъчват представители.
Не на последно място разширяването на формата на тези органи ще направи постигането на консенсус в тях и взимането на решения значително по-трудно.
Сегашната политическа и социална ситуация е следствие на неадекватната икономическа политика на правителството за последните близо 4 години, казва пред "Труд" Пламен Орешарски, депутат от левицата и бивш финансов министър.
"За четири години фискалните резерви намаляха с около 4 млрд. лв., а дългът бе увеличен приблизително с още толкова. Да се влоши фискалната позиция на страната с 8 млрд. лв. за един мандат, без никакви позитивни стопански или социални ефекти от такива разходи, е свидетелство за доста сбъркана и безотговорна финансова политика", смята Орешарски.
Столична община не се отмята от синя зона, пише "Сега".
Въпреки че съдът за пореден път отмени част от наредбата за паркиране на Столичната община, кметството въобще не смята да прави промени в платените зони за паркиране.
Според съда винетките, които общината въведе за живеещите в зоните за платено паркиране, са незаконни, защото няма ясна мотивация за определената цена и реда, по който се издават, а и има ограничение на кого се издават. Според наредбата право на винетки имат само хората, които живеят по постоянен адрес, но не и тези по настоящ.
Председателят на транспортната комисия Радослав Тошев (ГЕРБ) обясни, че ще се мотивират цените, но няма да се намалят. От общината бяха категорични, че ще обжалват, за да защитят интереса на софиянци.
Наред с това съдът определи за незаконно и абсолютното право, което общината е дала на Центъра за градска мобилност да оперира със зоните за платено паркиране. Според решението общинското дружество няма право да поставя табели и знаци в зоните, както и да заскобява, репатрира и глобява софиянци, защото тези му права не са регламентирани никъде и това може да доведе до злоупотреби.
От кметството обясниха, че ще обжалват това решение, но ще се съобразят с препоръките на съда. Магистратите препоръчват три начина за решение на този проблем - чрез обществена поръчка, чрез публично-частно партньорство или чрез концесия, защото всички паркоместа са публична общинска собственост, и общината няма право да ги предостави без основание на една фирма.
Сега юристите ще изготвят по-стриктно и коректно опълномощаване на ЦГМ, но ако съдът сметне, че и това не е достатъчно, ще изберем между други два варианта - да го превърнем от дружество в общинско предприятие или да пристъпим към публично-частно партньорство с него, обясни Тошев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!