Фирмата е "Софийски имоти", а думите са на Росен Плевнелиев. Казва ги в интервю за в. "Банкеръ" през 2007 г., а поводът е нежеланието на дружеството в продължение на 7 г. да извърши замяна на парцели с компанията "Линднер" въпреки решение на общинския съвет.
Четири години след това изказване от "злото" "Софийски имоти" вече се родиха близо 50 дела. Седем от тях са в съдебна фаза, три се занимават с неизгодно участие в смесени дружества, предмет на останалите са около 60 директни продажби на имоти.
В делата неизменно сред подсъдимите е бившият изпълнителен директор на дружеството Тошко Добрев, членове на борда на дружеството и оценители.
Добрев е бил шеф на "Софийски имоти" от основаването й през 1996 г. до 11 ноември 2003 г., после до февруари 2004 г. е член на борда.
Прокуратурата преди време обяви, че ще проверява стотици съмнителни сделки на дружеството от 1996 г. досега.
Очаква се до края на годината в съда да бъдат внесени още над 35 дела. Разследванията по тези случаи приключват, има и повдигнати обвинения.
На какви най-чести злоупотреби се натъкваха досега обвинителите?
Според внесените в съда обвинителни актове десетки директни продажби на имоти са се извършвали на занижени цени, понякога в пъти. Става дума за магазини, парцели, апартаменти. Щетите според експертите на обвинението са за милиони левове.
Десет от делата, които съдът предстои да гледа, се отнасят за около 300 договора за наеми, дарения и спонсорства и др.
Едно от производствата е за данъчни нарушения, които са разкрити от ревизионен акт. В съда скоро ще има обвинение за злоупотреби при получаване на банкови заеми, обезпечени с имоти на дружеството.
Магистратите ще се занимават и със съвместните дейности на "Софийски имоти". Така например са разкрити нарушения в съдружието между дружеството и фирма на бивш министър при стопанисването на хотел в зимен курорт, ощетило драстично общинското дружество.
"За съвместните дейности, простичко казано, щетата идва от това, че общината поема всички разходи, а фирмата съдружник - всички приходи", коментираха запознати.
Едно от приключващите разследвания е по капиталовата експертиза. Тя установи над 90 директно откраднати имота, които въобще не са били вписани в капитала на дружеството, въпреки че в общината се водят като включени в "Софийски имоти".
При Тошко Добрев като изпълнителен директор най-големите удари са на групировките СИК и ВИС. Техни фирми направиха смесени дружества с общината, в които тя апортира къпалнята "Мария Луиза" и стадион "Славия". И за двете дружества се водят досъдебни производства.
Още една съвместна фирма със СИК се разследва от прокуратурата - "София сити къмпани". Там общината участва с парцели в Южния парк. Смята се, че от всички смесени дружества общината е била ощетена най-сериозно от участието си именно в "София сити къмпани".
Едно от делата, по които предстои да се произнесе съдът, е за смесеното дружество с дъщерята на шефа на ФК "Славия" Венцислав Стефанов - Евелина. По данни на експерти на прокуратурата апортите са били силно подценени при внасянето им в смесените дружества, от което СИК и ВИС на практика са спечелили милиони.
"Случаят с Плевнелиев не е единственият, при който "Софийски имоти" е отказвала да изпълни волята на своя принципал. Има и други фирми, които са изпитали на гърба си неволите на "Линднер", коментираха запознати. И дават пример с друго неизпълнено решение на СОС - когато са продавани имоти след налагането на мораториум.
Един от начините за заобикалянето му е бил, когато малко преди да бъде приета забраната за сделки с общинско имущество, са били прехвърлени много имоти в две дъщерни дружества, за да могат да се продадат по време на мораториума.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!