България ще предложи ново замразяване на преговорите по проекта АЕЦ "Белене" за три месеца, за да има време консултантът - британската банка HSBS да приключи с експертизите си, съобщи пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и
туризма Трайчо Трайков.
Поискали сме детайлно разбиване на ценовата оферта на "Атомстройекспорт", за да можем да преценим доколко предложената от тях цена от 6,3 млрд. евро се основава на базова цена и да формулираме позицията си по преговорите, посочи Трайков и добави, че предложението от "Атомстройекспорт" не е удовлетворително.
В началото на април с руската страна бе подписан анекс за удължаване на срока за работата по проекта. В края на май министър Трайков каза, че България и Русия все още са далеч от споразумение по цената за изграждането на АЕЦ "Белене".
Има много информация, която трябва да получим от консултанта, включително и това как техническия проект отразява новите изисквания за безопасност на ядрени централи, каза още министърът.
Фиксираната цена, която беше предложена, не само че е много висока и неясно определена, но не е и фиксирана, защото има значителни рискове, които остават за сметка на българската компания възложител - НЕК, коментира Трайков.
В отговор на въпрос той уточни, че в рамките на трите летни месеца, през които ще се правят анализи от HSBS, може да се пише и нов договор за изграждане и строителство на АЕЦ "Белене", като целта е той да бъде банкируем.
От компаниите "Уестингхаус" и "Арева", с които вече има сключени меморандуми за сътрудничество, ще бъдат правени проучвания и дали е обосновано строителството на нови мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй", но това не значи, че тази възможност е конкурентна на проекта АЕЦ "Белене", заяви министърът.
България трябва да има алтернативи за доставката на природен газ,
заяви Трайчо Трайков при официалното откриване на конференция на тема "Критичната енергийна инфраструктура", посветена на Деня на българската енергетика.
Той отбеляза, че диверсификацията на енергийните доставки е ключова цел за страната ни.
По този начин върху България няма да бъде оказван натиск и страната ще може да защитава суверенитета си и самостоятелното си присъствие на сцената на икономиката и политиката в европейски мащаб, посочи министърът.
Наличието на алтернативи в един момент може да се окаже по-важно от цената, за да ги създадем, защото само едната тръба може да се окаже най-скъпа, добави Трайков.
Като приоритетни проекти той посочи модернизирането на газовото хранилище в Чирен, изграждането на газопровода "Набуко", както и проучването на алтернативни газови източници.
Трайчо Трайков отбеляза, че страната поддържа активни взаимоотношения със световни енергийни компании - "Арева" и "Уестингхаус".
Ще продължим да развиваме и отношенията си с нашите партньори от Русия, но за България е важно да има алтернативи, каза министърът.
При откриването на конференцията бе прочетено приветствено слово от името на българския еврокомисар Кристалина Георгиева, в което бе подчертано значението на критичната енергийна инфраструктура за справянето на населението с природните бедствия и катастрофи.
Слав Славов, регионален координатор за Европа и Централна Азия към Световния енергиен съвет, посочи в приветствието си към форума, че критичната енергийна инфраструктура е уязвима и това е било доказано при газовата криза през януари 2009 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!