Дянков си навлече гнева на полицаите с изказване за привилегиите им
Източник: netinfo

Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) публикува остро изявление по повод изказване на финансовия министър Симеон Дянков.

В понеделник Дянков заяви, че увеличение на полицейските заплати е възможно, ако отпаднат привилегиите им, което е предизвикало гнева на синдикалната организация.

От там припомнят, че държавните служители в МВР нямат привилегии, а получават компенсации за ограничаването на някои техни човешки и граждански права.

В последните дни министърът на финансите Симеон Дянков заговори отново за привилегиите на служителите в МВР, с което окончателно показа, че му липсват базисни знания за разграничаване на съдържателно ниво на понятията "привилегии", "преференции" и "компенсации", се казва в разпространената от Федерацията позиция.

Федерацията не смята, че може да образова вицепремиера Дянков, но като социално отговорна организация се чувства длъжнa да спре политическото говорене и провокации и да разясни разликата между тези думи пред обществеността, пише още в изявлението.

Привилегията е право или предимство, преимущество, което поставя някого в по-благоприятно положение в сравнение с друг. Преференцията е предимство, преимущество, давано на държава, организация или фирма.

Компенсацията е награда или обезщетение за нещо изгубено.

Управителният съвет на СФСМВР нееднократно е доказвал, че това, което министър Дянков счита за привилегии (преференции) на държавните служители в МВР, в действителност представлява единствено

компенсация за ограничаването на някои техни човешки и граждански права.

От Федерацията намират, че последните изказвания в медиите на министър Симеон Дянков са откровена спекулация.

От ръководството на организацията са готови да преговарят и лично с министър Дянков и напомнят, че тази готовност е изразена в писмо, което отлежава в канцеларията на министъра вече близо година.

Ако министър Дянков събере смелост да се срещне с представителите на СФСМВР, те вероятно биха били склонни да се откажат от всички свои "привилегии" и "преференции" в замяна на отпадане на забраната за провеждане на стачка в МВР, се казва още в изявлението.

От Федерацията казват още, че при успешен финал на подобни преговори биха се ангажирали в продължение на поне 10 дни да не предприемат никакви действия, за да има възможност г-н Дянков безопасно да напусне "пицарията" си, тъй като в противен случай би му се наложило твърде отблизо да наблюдава хода и резултатите от една национална стачка на полицаи и пожарникари.

Синдикалистите призовават министър-председателя Бойко Борисов да убеди единия си заместник да спре да говори конкретно, за да не излага повече публично себе си, премиера и правителството, а другият – да започне да говори конкретно (по същите причини).

СФСМВР припомня кои са компенсациите, които получават служителите в МВР в замяна на ограничените им права.

Постъпвайки на работа, държавните служители в МВР доброволно приемат да бъдат ограничени някои техни основни права, припомнят от синдикалната организация и ги изброяват:

Държавният служител в МВР не може да напуска страната и дори населеното място, в което работи или живее, без предварително да уведоми представител на работодателя.

Той няма право на стачка, нито да членува в политически партии.

Професионалните организации, в които членува държавният служител в МВР, не могат да бъдат представени в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Освен това според при изразяване на недоволство от разпореждане или заповед на началника си, държавният служител може да бъде наказан с лишаване от свобода до една година.

Служителите на МВР не могат да упражняват друга доходоносна дейност и могат да бъдат проучвани за даване на достъп до класифицирана информация.

В ежедневната им работа понякога се налага да рискуват живота си за сигурността на българските граждани, напомнят още от СФСМВР.

– Скъпи, днес ще готвя нещо специално! – Да предупредя ли пожарната?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Контрабанда за 2.3 млн. лева: Задържаха над 300 хиляди кутии цигари на „Капитан Андреево“

Контрабанда за 2.3 млн. лева: Задържаха над 300 хиляди кутии цигари на „Капитан Андреево“

България Преди 18 минути

Контрабандните тютюневи изделия са на стойност 2 309 250 лева и са задържани

Ето защо своеволната смяна на местата в самолета не е безопасна

Ето защо своеволната смяна на местата в самолета не е безопасна

Любопитно Преди 1 час

Подобно действие може да застраши безопасността на полета, обяснява пилот

Бил съм по телевизията над 2500 пъти, но няма да познаете лицето ми

Бил съм по телевизията над 2500 пъти, но няма да познаете лицето ми

Любопитно Преди 2 часа

Външността ми по онова време – слаб, на около 35 години и не много привлекателен – беше много търсена за роли

С полицейски ескорт: Лувърът премести част от бижутата си във Френската централна банка

С полицейски ескорт: Лувърът премести част от бижутата си във Френската централна банка

Свят Преди 3 часа

Музеят беше евакуиран и затворен в неделя сутринта, след като четирима маскирани крадци проникнаха в галерията „Аполо“, където се съхраняват много кралски бижута

Разбиха мрежа за трафик на мигранти през България и Сърбия, шестима задържани (СНИМКИ)

Разбиха мрежа за трафик на мигранти през България и Сърбия, шестима задържани (СНИМКИ)

България Преди 4 часа

Спецакцията е проведена на 22 октомври в София, Пловдив, Пазарджик и Монтана

След тройното убийство в Бургаско: Полицията претърсва частни домове за оръжия

След тройното убийство в Бургаско: Полицията претърсва частни домове за оръжия

България Преди 5 часа

Все още не е ясно откъде Фахри Мустафа е взел пушката, с която е застрелял майка си, леля си и малката си сестра

Тръмп иска помощ от Китай в отношенията с Русия

Тръмп иска помощ от Китай в отношенията с Русия

Свят Преди 6 часа

Преди дни президентът на САЩ заяви, че китайският му колега Си Цзинпин може да окаже "голямо влияние" на руския президент в усилията за прекратяване на войната в Украйна

<p>&quot;Отсъствие без бележка&quot;: Над 100 депутати са пропуснали заседания през септември</p>

Близо половината депутати са имали неоправдани отсъствия през септември

България Преди 6 часа

Това показва справка, публикувана на сайта на Народното събрание

<p>След като разгневи Тръмп: Канада спира рекламата с Роналд Рейгън</p>

След като разгневи Тръмп: Канада спира реклама срещу американските мита

Свят Преди 7 часа

Излъчването ѝ ще продължи през почивните дни по време на Световните серии по бейзбол и в понеделник ще бъде преустановено

Русия с поредна атака с дронове и ракети срещу Украйна, загинали и ранени

Русия с поредна атака с дронове и ракети срещу Украйна, загинали и ранени

Свят Преди 8 часа

В Киев един човек е бил убит, а в региона на Днепропетровск - двама

Почина тайландската кралица Сирикит

Почина тайландската кралица Сирикит

Свят Преди 8 часа

Тя си е отишла от този свят на 93-годишна възраст