Н ие сме една от еврооптимистичните нации поради много причини. Едната е, че дългият посткомунистически преход е убедил хората, че няма друга алтернатива извън европейското сътрудничество в рамките на ЕС. Другата е, че вярваме повече в европейските институции, отколкото в националните. Такова е мнението на политолога Димитър Аврамов, който коментира политическата ситуация в България в навечерието на изборите за Европейски парламент.
По думите му липсата на доверие към родните ни институции засилва очакванията, че европейските институции ще окажат натиск върху българските институции да има по-справедлив ред, що се отнася до икономическата конкуренция, разпределение на бюджета, изобщо до спазване на закона.
"От Европа никой не ни размахва пръст. Но ние сме особен народ, много сме обидчиви. Като ни казват, че нещо не сме свършили както трябва, ние вместо да се мотивираме и да разберем, че има определени стандарти, които са валидни във всяка една сфера на дейност, ние вместо да работим здраво за постигане на тези стандарти, заставаме в ролята на обидено дете", коментира Аврамов.
"Ние трябва да харесваме европейските институции, не трябва да възприемаме негативно критиките, които идват от Брюксел. Те не са за българските граждани, те са за липсата на усилия от страна на хората в институциите, от страна на политиците", заяви политологът. Той изрази съжаление, че най-добрият партньор на българското общество все още е Брюксел, а не българските институции.
На тези избори ние избираме хора, които ще участват в политиката на обединена Европа, не избираме хора, които ще представляват България, подчертава Аврамов.
Политологът пояснява, че националните позиции се отстояват от правителството в София, а европейските депутати могат да бъдат активни и адекватни в ЕС по отношение на формирането на общоевропейските позиции, на общоевропейските политики.
"Трябва да прилагат концепция на български национален интерес, ако са способни да го правят. А за това трябва да имаме концепция у нас кой е националният интерес за страната и кое е най-важно за България в икономическата сфера", смята политологът. Според него, обаче, такъв консенсус не се вижда.
Димитър Аврамов коментира факта, че на предстоящите европейски избори се гледа изцяло като на тест за това дали и кога ще има нови парламентарни избори. Това не е толкова добре, но, ако погледнем в други страни, и там европейските избори са част от националния политически дневен ред, посочва Аврамов.
Надявам се в предстоящата кампания да има нотка на оптимизъм и конструктивизъм. Иначе хората ще се чувстват отблъснати и пред урните ще се явят по-малко българи, предупреждава политологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!