Проф. Ивайло Дичев: Голямо разделение каква ще бъде Европа
Ивайло Дичев   
Източник: БГНЕС

Е вропейският проект има проблем и в това няма съмнение. Старото деление между леви и десни започва да се пренася в друга плоскост – на протекционисти и глобалисти, пише Ивайло Дичев, професор по културна антропология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", в анализ за БГНЕС.

Тези протекционисти започват да се мобилизират и да стават все по-силни. Някои от тях са крайнодесни, други - крайнолеви. Битката между тези позиции е тежка, но има нещо общо, върху което трябва да мислим все повече. Партията на независимостта в Англия, която иска отцепване от Европейския съюз е много различна от Йобик в Унгария, но така или иначе водят същата битка.

Европа се възприема като вектор на глобализацията, който разрушава националната държава, разрушава социалната система, разрушава сигурността и така нататък. Тази позиция мобилизира страховете на хората, навиците им и на практика е легитимна позиция. За съжаление, тя върви против онова, което в момента е Европа.

Съвсем не смятам това за временно явление. Става дума за две версии за самата Европа, които са отвъд лявото и дясното. В първата версия Европа е наднационална държава. Това е територия, която се защитава и защитава своите граждани срещу глобализацията – срещу китайски стоки, мигранти и така нататък. Една голяма, по-мощна регионална структура, подобна на мегадържава. В другата версия Европа е вектор на глобализацията, тя е предмостие на самата глобализация, която ликвидира националните държави, разбива границите и усилва ефектите на глобализацията.

Можем да защитаваме, критикуваме и анализираме тези две позиции, но те представляват различни интереси и зад тях ще застанат различни хора. Говорим за нов политически сблъсък. За съжаление от тази битка се възползват крайнодесните и радикалните партии. Опасността е голяма, защото традиционните партии, които са насреща, не осъзнават това деление, за което говоря. Няма "мейнстрийм" сили, които да застанат зад една такава Европа - като голяма територия, която защитава гражданите си от глобализацията.

Настанал е политически вакуум, в който се намесват тези крайни сили. Начинът те да бъдат спрени е "мейнстрийм" партии да излязат с политики, които да успокояват страховете на хората, да съхраняват социалните придобивки и стандартите за потребителите.

Конкретен пример е споразумението за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между САЩ и Европа. Това е грандиозен ход, сравним със създаването на самия общ европейски пазар. Това означава огромни мултинационални компании, които ще влязат тук и колко много ще застрашат дребните бизнесмени. От друга страна, колко позитивно ще се отрази това на цените. Това е една голяма дилема "за" или "против", която има силни политически измерения – едни ще спечелят, а други ще загубят. Тази дилема предполага нови политически сили, които да изразят тази битка – снижаването на екологичните стандарти, нахлуването на ГМО стоки, печалбата за потребителите, но и загубата за по-малките производители.

Говорим отново за голямото деление - каква да бъде Европа? Дали да има защитни функции, дали да бъде крепост, която да съхранява социалните придобивки? Или да се хвърлим в глобализацията, да се борим и да се конкурираме свободно с Китай и т.н. Тази дилема не е никак лесна - самият аз не съм сигурен каква позиция бих заел. Това са нови деления, които не са ясно изказани в политическия дебат.

У нас този дебат се измества. Нашите политици сякаш ги е страх да участват в него. Страх ги е да взимат думата по големите теми.

Една от тези големи теми - селскостопанските субсидии. В Англия, например, биха искали да ги премахнат или да ги намалят значително, докато ние искаме обратното. Лично аз бих гласувал за политик, който ще ми каже, че предпочита вместо за поддръжка на земеделски стопани (тъй като не смятам земеделието за най-важното нещо в глобалния свят), да ги дадем за наука, за развитие и високи технологии и за неща, с които можем да бъдем силни на световния пазар и да печелим. Това е дебат, който няма да се състои, защото никой не обича тази тема. У нас всички казват, че селското стопанство е едно от най-важните неща.

Има страх и по отношение на темата "европейска отбрана", която е актуална около събитията в Украйна. Дилемата е дали Европа да стои под шапката на НАТО, или да опита да развие собствени поделения, бюджет и т.н., за да не бъдем влачени в тази сфера от американците. Този дебат няма да се проведе, защото не е популярен.

Боя, се, че тези големи европейски теми няма да излязат напред. Ще излязат традиционните неща - левите и десните и дали ще падне правителството, ако нашите социалисти изгубят европейските избори. А моментът е много важен за Европа. Променят се правилата, говорим за радикални промени.

Тези промени, обаче, няма да решат от избирателите - по-скоро за пореден път хората ще бъдат отблъснати за европейския проект. Той звучи като елитарен или експертен проект, който хората не разбират - "нещо" ще се реши "някъде". Това ще доведе до още повече евроскептицизъм. Европа се развива по пътя на "най-малкото общо кратно" - консенсусът е около това да се намалява бюджетът и никой не е готов да инвестира в смели неща.

Има редица стъпки, по които да вървим към засилване на Европа, която да се превърне в мощен фактор на световната сцена. Но има страх - както у нас, така и на други места в Европа. Ще се спестяват "дразнещи теми", а големите проблеми на Европа ще се решат експертно в тайни кабинети по принципа на най-малкото съпротивление. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Свят Преди 9 минути

Меморандумът съдържа редица предложения, които, ако бъдат приети, ще представляват най-големите промени от десетилетия насам

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 33 минути

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

България Преди 2 часа

Той беше назначен на поста заради договорена партийна квота

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

България Преди 2 часа

Тя тържествено ще бъде посрещната за втори път в България - в храм “Свети Атанасий” в Лозен

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 2 часа

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Времето в петък: Топло, но с изненади ☀️🌧️</p>

Топло, но с изненади в петък: Слънце, а след това дъжд с гръмотевици ☀️🌧️

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°

AI не пести време, а създава повече работа на хората

AI не пести време, а създава повече работа на хората

Технологии Преди 2 часа

Просто те вършат други задачи, показва проучване

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Свят Преди 9 часа

Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името на мира в Украйна

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Свят Преди 10 часа

Огънят затвори главния път, свързващ двата най-големи града Йерусалим и Тел Авив за денонощие

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 10 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 11 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Свят Преди 12 часа

Демонстрантите почетоха паметта на жертвите точно в 11:52 ч.

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 12 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната