Куба - страната с две валути
Раул Кастро   
Източник: ЕПА/БГНЕС
9

К уба е единствената страна в света с две национални валути - странна система, за която дори президентът Раул Кастро признава, че подкопава социалистическата икономика на страната и трябва да бъде премахната. 

Проблемът е как точно, коментира Питър Орси от Асошиейтед прес.

Месеци след като Кастро превърна обединяването на двете валути в централна тема на убедително обръщение към парламента, все още няма публично обявени подробности. Експериментална програма, която се изпълнява извън широкото обществено полезрение, може да даде идеи за решението на проблема. 

От създаването на системата през 1994 г.

на повечето жители на острова се плаща в национално песо, чийто курс е 24 за долар в

обменните бюра. Туристите и кубинците, които ги обслужват, обаче работят с доста по-скъпо конвертируемо песо, което се разменя при курс 1 към 1 с американския долар. 

Този дисбаланс означава, че лекарите и физиците могат да печелят повече от каране на такси или даване на стаи под наем, отколкото като работят по специалностите си, по които са се готвили години. 

В речта си от юли Кастро критикува системата като водеща до изкривявания в икономиката и обществото като цяло. Реорганизирането на двойната парична система може да доведе до скок на инфлацията и до създаване на нови победители и губещи, което винаги е опасно на остров, устремен към принципа на повсеместното равенство. 

Това ще наложи и промени в счетоводните правила,

които ще премахнат огромното субсидиране на държавните компании във време, когато има недостиг на пари в брой. 

Има признаци обаче, че промяната настъпва, а и загатвания как стойностите на валутите могат да се срещнат по средата. 

Павел Видал, бивш икономист от кубинската централна банка, който сега е в университета "Хавериана" в Колумбия, посочва, че е започната пробна програма с няколко избрани държавни компании, работещи при курс 10 към 1. 

Компаниите са в ключови сектори като производство на захар, хотелиерство и неселскостопански кооперативи. Няма информация в официалните медии, но Видал отбелязва, че това се случва и е добра стъпка. 

Мисля, че е прекрасно, тъй като премахването на двойната валута трябва да бъде постепенно, казва той. 

Дори малка промяна може да бъде трудно постижима, а и изисква разплитането на изключително сложни счетоводни практики, които реално позволяват на държавните компании да купуват долари срещу частица от това, което обикновените кубинци плащат за тях. 

Макар курсът в обменните бюра да е 24 песо за едно конвертируемо песо, или CUC, кубинското правителство ги третира като еднакви в държавните сметки, което означава, че

държавните компании ги получават при субсидиран курс 1 към 1. 

Който получава доларите при курс едно към едно е добре, а това е държавният сектор, коментира Рафаел Ромеу, бивш президент на Асоциацията за изучаване на кубинската икономика, чиято централа е в САЩ. 

Въпреки реформите при управлението на Раул Кастро държавата все пак може да се окаже твърде неефективна, за да се откаже бързо от субсидирането. 

Те ще се изправят пред сериозни ограничения на бюджетните средства и не мисля, че са готови да го направят, допълва Ромеу. 

Ще трябва да орежат много социални услуги, посочва той. 

Двете кубински песо са в паралелно обращение от 1994 г., когато загубата на милиарди от съветската търговията и субсидиите накара Куба неохотно да отвори икономиката си за туризма, опитвайки се същевременно да изолира по-голяма част от жителите на острова от капиталистическото му въздействие. 

Кафеникавата банкнота на местното едно песо е с лика на националния герой Хосе Марти, а пъстрото конвентируемо песо е с изображение на паметник, който е в негова чест. Като се вдигне срещу светлината се вижда магнитна ивица с думите "Отечество или смърт - ще победим" на испански. 

Други комунистически страни също са експериментирали с втора, твърда валута,

предназначена за чужденци и бизнес, но са се отказали. Съветският съюз пробва двойната валута през 20-те години на миналия век, а Китай - през 80-те и 90-те години. 

За Куба идеята изглеждала проста: канадски и европейски туристи ще харчат твърда валута в държавните магазини, ползващи конвертируемото песо и работещи почти само за туристи, а кубинците ще продължат да изживяват социалистическия идеал в другата валута. 

Не се получи по този начин. 

След като властите спряха субсидиите, които някога покриваха почти всички жилищни и продоволствени нужди на кубинците, хората станаха все по-зависими от допълнителния доход във конвертируемо песо - под формата на незаконното доработване в туристическия сектор или получаването на парични преводи от близки в чужбина. 

Резултатът е обърнатата структура на заплатите,

при която нискоквалифицираните работници като камериерките печелят повече от бакшишите на туристите, отколкото изкарват специалистите. 

Неотдавна 53-годишен лекар се отказал от професията си, след като практикувал 25 години, тъй като месечната му заплата от 25 долара осигурявала храна само за два дни от месеца. Сега помага на майка си да дава стаи под наем на туристи, които плащат в конвертируемо песо. 

Заплатите на специалистите са в отчайващо състояние, казва той, пожелавайки анонимност, тъй като на лекарите по принцип не им е разрешено да говорят пред чуждестранни медии. 

Няма мотивация и всеки ден искат повече от вас, казва още лекарят. 

За сравнение може да се посочи Ригоберто Санчес Белтран, който печели около 70-100 долара месечно от бакшиши, за да пази паркирани коли в туристически комплекс в Хавана. Справянето с живота остава трудно, но той знае, че работата му дава предимство пред много от неговите по-образовани съседи. 

Опознаваш редовните клиенти и те ти дават малко повече, споделя той. 

От 2010 г. в Куба се правят реформи, включително узаконяване на пазара на недвижими имоти, увеличаване на малките частни компании и бавно децентрализиране на държавните компании. 

През юли Кастро обяви, че двойната валута е

"една от най-значимите пречки за напредъка на нацията".

Той обаче не посочи как финансово затруднената страна успява да плаща повече на служителите от администрацията. 

Кубински официални представители отдавна заявяват, че държавните заплати на практика са доста по-високи от често отчитаните средно 20 долара на месец, ако се включат облаги като безплатно здравеопазване, образование и купони за храна. 

Днес обаче почти всеки признава, че ниското заплащане е враг на производителността, като въобще не насърчава усиления труд. 

Служителите често крадат стоки, за да ги препродават или разменят, или пък в работно време се занимават със странична дейност, която им носи конвертируемо песо. 

В магазините, които все още предлагат по-ниски цени в национално песо, стоки от сапун до парцали за чистене се продават изключително бързо, разграбвани от запасяващи се или черноборсаджии. 

Така че намирането на основни продукти като олио и яйца

често включва посещение на магазин, където се търгува с конвертируемо песо. 

Пълен абсурд е да ти плащат в една валута, но за да живееш, да трябва да плащаш с друга валута, отбелязва 69-годишната Маргарита Ниевес. 

Докато не поправят това, не могат да продължават да казват на хората, че няма производителност, казва още тя. 

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Любопитно Преди 5 часа

Това съобщи самата тя в профила си във Фейсбук

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Той сам свали куртката си след грандиозен провал на Сините и Червените

Регистрацията за изборите приключи

Регистрацията за изборите приключи

България Преди 9 часа

Общо 23 партии и 11 коалиции са подали в ЦИК заявление за регистрация

ЕК дава 1,5 млрд. евро финансова помощ на Украйна

ЕК дава 1,5 млрд. евро финансова помощ на Украйна

Свят Преди 9 часа

Първият транш от 4,5 млрд. евро беше предоставен на Украйна на 20 март

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

България Преди 9 часа

Консолидираните приходи на Групата за 2023 г. нарастват със 7% на годишна база, достигайки до 2 791 млн. евро

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори  демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Технологии Преди 10 часа

Това приложение на технологията ще допринесе значително в областта на транспорта на бързооборотни малотрайни стоки и храни

ЕП прие първите по рода си правила срещу насилието над жени

ЕП прие първите по рода си правила срещу насилието над жени

Свят Преди 10 часа

Новите правила имат за цел да предотвратят насилието, основано на пола, и да защитят жертвите

Хаити

Ситуацията в Хаити е "катастрофална“ и става все по-лоша е влошава

Свят Преди 10 часа

Три милиона деца в островната страна се нуждаят от хуманитарна помощ, но така и не могат да я получат

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

България Преди 11 часа

Димитър Стоянов: Аз не разбрах, че е служител на НАП

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

България Преди 11 часа

Василев: Тази изфабрикувана информация нека си я проверят всички разследващи органи

о

30% ръст на туристите у нас за зимния сезон

България Преди 11 часа

По данни на НСИ общият брой регистрации на туристи у нас е над 1,8 млн.

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

България Преди 11 часа

Румен Спецов: Не се интересувам кой и защо изкривява фактите

Обмислят обявяване на епидемия от коклюш у нас

Обмислят обявяване на епидемия от коклюш у нас

България Преди 12 часа

Ето кога се очаква това

Снимката е илюстративна

"Потъвах и само още няколко минути щяха да ме провалят": Невероятното спасяване на Чарлз Лайтълър от "Титаник"

Любопитно Преди 12 часа

Вдъхновяващата история на Чарлз Хърбърт Лайтълър четете в следващите редове

Европейски парламент

Европейският съюз с нови правила за повторна употреба и рециклиране на опаковките

Свят Преди 12 часа

Основната цел на регламента е противодействие на постоянното увеличаване на отпадъците

<p>&quot;Фито е уникален&quot;: Къде е наркобаронът, заснел музикален клип в затвора</p>

След 2 бягства от затвора: Къде е Фито, известният еквадорски наркобарон сега

Свят Преди 12 часа

Историята на известният еквадорски наркобарон четете в следващите редове