Денят, в който една просперираща държава си причини сама голяма криза
Резултатите от референдума изкараха на улицата протестиращи   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е вропейският печат се пита за последиците от успеха на проведения вчера референдум в Швейцария за ограничаване на масовата имиграция и предоговаряне на споразумението с Европейския съюз за свободно движение и по-конкретно за отношенията между Конфедерацията и ЕС.

Френският делови ежедневник "Еко" пише за "резултат с трудни за прогнозиране икономически последици".

"Швейцарците ще затворят границите",

отбелязва левият френски вестник "Либерасион". На страниците на изданието, френският политолог Жан-Ив Камю обяснява резултата на първо място с "икономическия егоизъм".

Консервативният германски вестник "Велт" пише, че Швейцария ще трябва да преразгледа близките си отношения с ЕС. Няма как нещата да продължат както досега, предупреждава изданието и подчертава, че дясната популистка Швейцарска народна партия (ШНП), която инициира референдума, "ще научи колко е трудно да се отделят положителните аспекти от двустранните договори с Брюксел от нежеланите аспекти".

Друг германски вестник, левоцентристкият "Берлинер цайтунг", проявява по-голямо разбиране към резултата от референдума: "Онези (германци), които се подиграват на страха (на швейцарците) от чужденците, би трябвало най-малкото да помислят над факта, че в Швейцария делът на чужденците, който възлиза на 23% от цялото население, е близо три пъти по-висок от този в Германия."

"Швейцарците (казват) на европейците: Вън!",

гласи провокативното заглавие на белгийския френскоезичен ежедневник "Соар". Изданието отбелязва, че двустранните споразумения между Швейцария и ЕС са били "изпратени на гилотината" с разлика от само 19 516 гласа при общо 3 млн. избиратели (резултатите са много близки, като швейцарците одобриха ограничаването на имиграцията с нищожно мнозинство от 50,3%).

"Този резултат ще принуди Европейския съюз да преосмисли близките си отношения с Швейцария и да сложи

край на свободното движение на хората, което е в сила от 2002 г.",

коментира испанският левоцентристки вестник "Паис". Той прогнозира сериозна политическа криза между ЕС и Конфедерацията. Според "Паис" това е най-лошият възможен резултат за повечето швейцарски политици и компании. В по-общ план изходът от референдума отразява надигането на популистки и ксенофобски настроения в цяла Европа три месеца преди изборите за Европейски парламент, коментира изданието.

Друг испански вестник, консервативният "А Бе Се", също пише, че резултатът излага на опасност отношенията между Швейцария и ЕС.

Печатът във френскоезична Швейцария е

"повален" от "шамара"

на успеха на референдума. Вестник "Тан" предупреждава, че предстоящото отпращане на контингентите от европейски работници е

"исторически поврат в европейската политика на Швейцария,

който ще има непредвидими последици". Излизащият в Женева ежедневник обръща внимание на рязкото разделение по въпроса между градовете, които са се обявили против ограничаването на имиграцията, и селата, които са подкрепили мярката, както и между френско- и германоезична Швейцария, които съответно са гласували със "за" и "против".

"За пореден път

регионите, които са най-слабо засегнати от имиграцията и свободното движение на хората, изразиха най-ясно своята воля да ги обуздаят",

отбелязва "Тан" и изразява съжаление, че нито един представител на властите не е пожелал да помисли задълбочено за причините за тази нова пропаст между езиковите области, от една страна, и между градовете и селата, от друга.

Друг френскоезичен швейцарски вестник, "Трибюн дьо Женев", определя резултатите от референдума като шамар за Федералния съвет (правителството).

"Денят, когато една просперираща държава си причини сама голяма криза",

пише излизащият в Лозана ежедневник "Вен катр йор". Вестникът отбелязва, че след като са отхвърлили на референдум през 1992 г. присъединяването на страната си към тогава Европейската икономическа общност, швейцарците са преживели трудно десетилетие с икономическа стагнация, повишаване на безработицата и влошено състояние на държавните финанси. Трудни времена чакат дълбоко интегрираната икономически, но много изолирана политически Швейцария, предупреждава изданието.

Брюксел предупреди, че

достъпът на Швейцария до единния европейски пазар на стоки и услуги е застрашен,

след като гражданите на страната гласуваха за въвеждане на квоти за имигранти от ЕС, пише "Файненшъл таймс". "Ние уважаваме демократичния избор на швейцарския народ. Но четирите фундаментални свободи – свободно придвижване на хора, стоки, капитали и услуги са неделими. Не може да съществува единен пазар с пробойни”, заяви вицепрезидентът на ЕК Вивиан Рединг.

Две спонтанни демонстрации, организирани набързо във "Фейсбук", се състояха снощи в Швейцария в знак на протест срещу резултата от референдума, посочва АФП. Между 500 и 600 души излязоха в столицата Берн и около 300 – в Люцерн. Те протестираха мирно и издигнаха лозунги като "Тяхната Швейцария – нашият кошмар", "Право на пребиваване за всички навсякъде" и "Срам ни е".

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 6 минути

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

<p>Истанбул се люлее отново</p>

Земетресение в Истанбул

Свят Преди 14 минути

Земетресението се е усетило по-осезаемо в европейската част на Истанбул

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 1 час

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 1 час

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 1 час

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 2 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 2 часа

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти

<p>Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ</p>

Дончев: Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ

България Преди 3 часа

ГЕРБ-СДС ще търси подкрепа шефът на ДАНС Пламен Тончев да бъде назначен за председател на Комисията по досиетата

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Свят Преди 3 часа

Увеличаващата се антибиотична резистентност прави по-трудна борбата с бактериалните инфекции

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 3 часа

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

Любопитно Преди 4 часа

В тази статия ви представяме 5 неочевидни признака, че спешно се нуждаете от почивка

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Любопитно Преди 4 часа

Инфлуенсърите Ивелина и Герман покориха “Платформата на любовта”

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

Пари Преди 4 часа

БНБ публикува нови отговори на въпроси, касаещи въвеждането на еврото у нас

<p>&quot;Русия атакува жилищни сгради, когато украинците са си вкъщи и слагат децата си по леглата&quot;</p>

Зеленски: Русия атакува жилищни сгради, когато украинците са си вкъщи и слагат децата си по леглата

Свят Преди 5 часа

Москва предприе късно в петък масирана атака с дронове във втория по големина украински град Харков

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

България Преди 5 часа

Според формацията Георги Кузмов е заблудил всички страни

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

Любопитно Преди 5 часа

Това предизвика различни реакции в интернет пространството