И зследователският кораб "Академик Шокалски", който в продължение на 2 седмици бе блокиран сред ледовете на Антарктика, пристигна благополучно в новозеландското пристанище Блъф.
"Нямаме технически проблеми на кораба. Утре ни очакват проверки и оглед от страна на пристанищните власти, ще получаваме доставки и прочие", е съобщил пом.-капитанът Юрий Кудрин, цитиран от РИА Новости.
"Академик Шокалски" заседна в ледовете на Антарктика, като подаде сигнал за бедствие на 25 декември. Корабът изпълняваше задачи по поръчка на Австралийската антарктическа експедиция и провеждаше изследвания край бреговете на Антарктида в района на морето да Д`Юрвил. На борда му пътуваха 74 души - 22-членен руски екипаж и 52-ма пасажери /австралийски учени и съпровождащи ги пътешественици/.
Екипажът на "Академик Шокалски " остана на кораба, докато на 2 януари пасажерите бяха евакуирани и понастоящем се намират на борда на австралийски ледоразбивач Aurora Australis. Окончателното освобождаване на кораба от сковалия го лед стана чак на 8 януари. /БГНЕС /
"Академик Шокалски" пристигна в Нова Зеландия
Изследователският кораб "Академик Шокалски", който в продължение на 2 седмици бе блокиран сред ледовете на Антарктика, пристигна благополучно в новозеландското пристанище Блъф.
14 януари 2014, 07:28