Идеята е в специален протокол да се уреди въпросът за съвместните ангажименти на българската и молдовската страна, обясни просветният министър Владимир Атанасов, който е в състава на българската делегация. Нашето предложение ще е да се използва сградата на педагогическия колеж "Св.св. Кирил и Методий" в Тараклийска област, като преподавателите бъдат осигурени от българската страна, а поддръжката на университета се поеме от молдовската, уточни още той.
Бъдещият българо-молдовски университет ще има две направления - икономическо и хуманитарно. Амбицията на министър Атанасов е да се намерят възможности дипломите от него да бъдат признавани и в България, и в Молдова. Това според министъра може да се постигне чрез съвместно управление на университета и съответното съобразяване със законодателството на двете страни.
Така отпадна идеята за лобиране за създаване на филиал на български ВУЗ в Тараклия - нещо, което се забранява от молдовското законодателство, допълва БНР. Договорката за университета се коментира като постижение, а чрез формулировката "университет на българската общност" се избягвали противоречията с местното законодателство.
От новата учебна година ще отпаднат таксите за обучение в наши университети на студентите от българската общност в Молдова, стана ясно още днес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!