Оправдаха Цветанов по делото за подслушване
Източник: БГНЕС

С офийският градски съд оправда бившия министър на вътрешните работи Цветан Цветанов по делото за нерегламентирано подслушване.

По-рано прокуратурата се отказа от повдигнатите обвинения срещу него.

Цветанов бе обвинен, че не е разписал правила за работа в разформированата служба СДОТО, което пък е довело до безконтролно следене и подслушване. Подсъдими с него са трима бивши директори на СДОТО. Според прокуратурата, бившият вътрешен министър не е упражнил контрол в службата, а от този факт пък са били създадени условия за нерегламентирано и безконтролно подслушване на граждани.

Наблюдаващият прокурор Чавдар Ангелов обясни отказа от обвиненията с факта, че при последното изменение на Закона за МВР от юни миналата година е променен текст, който казва, че

вменените на тримата директори на СДОТО престъпления се явяват криминализирани единствено по време на война, бойни действия или при мисии в чужбина.

„В техния случай това не е налице, и тъй като има една императивна разпоредба в НК, според която по-благоприятният закон задължително се прилага в полза на подсъдимите, на нас не ни остава нищо друго, освен да изпълним закона и да пледираме за оправдателна присъда“, обясни обвинителят.

Пледирахме, че сме убедени, че има извършено престъпление,

поддържаме това, което сме казали в обвинителния акт изцяло. Не сме отстъпили нито крачка от предявените обвинения, но краят е предопределен просто от изменението на закона и ние сме длъжни да се съобразим с него, независимо от това, че ние сме убедени, че има извършено престъпление, каза още прокурор Ангелов.

Никога не сме били притеснени за изхода на това дело, моят подзащитен не е извършил престъпление. Декларирали сме това от самото начало, каза адвокатът на Цветанов Менков Менков.

Незаконно подслушване никога не е имало

и винаги е бил съобразено поведението му със закона, така че сме спокойни, посочи още той.

Срещу бившия вътрешен министър има още две дела, които стигнаха до втора съдебна инстанция. Едното от тях е за отказаните СРС-та, по което Цветанов чу от градския съд осъдителна присъда от 4 години затвор. Те му бяха определени, след като съдът го призна за виновен в това, че той пренебрегвайки разрешенията, подписани от съдия, е поставил собственоръчно резолюции "Не!!!" на шест искания за СРС-та.

Второто дело, по което се чака произнасяне е за присвояване на 50 хил. лв. в полза на бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 1 час

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 2 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 4 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 4 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 5 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 5 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 6 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 6 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 6 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 7 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 7 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 7 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 8 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 8 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 8 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо