ГЕРБ няма да подкрепи актуализацията на държавния бюджет
Източник: БГНЕС

Г ЕРБ няма да подкрепи актуализацията на държавния бюджет и този на НЗОК, предложена от Министерския съвет.

Това обяви пред журналисти Менда Стоянова след заседание на парламентарната група. От парламентарната група на ГЕРБ зависи дали изобщо ще бъде гласуван прекроеният бюджет - ако те бойкотират заседанието, парламентът няма да събере кворум за гласуване.

По-рано днес финансовият министър Петър Чобанов обяви, че дефицитът в актуализирания бюджет ще се увеличи със 725 млн. лв. и че промените ще влязат са гласуване в пленарна зала утре.

Затова ГЕРБ настоява за актуализация от 330 млн. лв. Депутатите от ГЕРБ няма да гласуват други законопроекти, докато не се направи правилната актуализация на бюджета, обяви Стоянова.

От ГЕРБ обявиха и свои разчети с космически стойности на дефицити и дупки в бюджета, за да се знаело още от сега каква е реалността.

"За да може, ако ще се прави дефицит - очевидно е, че сме надхвърлили всички тавани - този свръхдефицит да е моментен, еднократен", обясни Лиляна Павлова.

Според разчетите на ГЕРБ актуализацията на бюджета трябвало да е с допълнителен дефицит от 5,7 млрд. лв, което на касова основа прави 7% от БВП, а дългът при всички случаи да се увеличи с още 3,4 млрд.лв..

Следващата седмица очакваме и оставката на кабинета - и да приключи едногодишната агония в държавата, обобщи Лиляна Павлова. Според Лиляна Павлова дефицит от 7% е скромна цифра "на фона на драмата в бюджета".

От ГЕРБ са изчислили, че приходите няма да се изпълнят поне с 1 млрд. лв., в същото време не се ограничават разходите, като най-драматична е ситуацията с европейските фондове - до края на годината под риск са 3 млрд. лв., което не е отразено в актуализирания вариант.

Парите са по "Околна среда", "Регионално развитие", по програмата за развитие на селските райони, изреди Павлова. Тя предупреди за опасност България да загуби тези средства по правилото за "автоматично освобождаване" и те никога да не бъдат възстановени.

Министерският съвет предлага намаление на приходната част в бюджета с 500 млн. лв. и това е стъпка в правилната посока, защото за пръв път от 6 месеца признават, че имат нереално планирани приходи, но добре изпълнявана разходна, коментира Менда Стоянова.

Според цитирани от нея цифри, увеличението на приходите за 2014 г. спрямо 2013 г. е в размер на 2 млрд. лв., към 30 май приходите са на плюс 264 млн. лв. спрямо м.г., следователно не може до края на годината да бъдат събрани 1,5 млрд. лв., за да остане неизпълнение от 500 млн. лв. дори и при най-добрата организация на служебното и на следващото редовно правителство, категорична е тя.

Според нея общо увеличението трябва да достигне 14, 4 млрд. лв. и "ако днес кабинетът не си признае, НС не гласува подобни цифри, означава срив на държавата до края на годината, отлагане на разходи за следващата година и поставяне под заплаха на следващия бюджет".

От ГЕРБ не приемат и актуализация на разходите на НЗОК в размер на 225 млн.лв., както предвижда МС. Недостигът по изчисления и на Надзорния съвет на Касата, и на здравния министър, и на БЛС е 330 млн. лв. т.е със 100 млн. лв. по-малко дава кабинетът, отбеляза Стоянова.

Ако се гласуват така сумите, в края на годината следващото правителство ще бъде поставено в невъзможност да плати за извършените от болниците дейности, другият вариант е да се отложат плащанията за 2015 г., което е нова "дупка" за бюджета.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Е-5 обсъди в Берлин Украйна, Иран и засилването на европейския компонент в НАТО

Е-5 обсъди в Берлин Украйна, Иран и засилването на европейския компонент в НАТО

Свят Преди 8 минути

Мерц, Макрон, Стармър, Мелони и Туск търсят обща линия преди юлската среща на Алианса.

<p>Жегите се превръщат в смъртоносен убиец, предупреди СЗО</p>

СЗО предупреди: Екстремните горещини са нарастваща заплаха за здравето

Свят Преди 1 час

Според организацията около 500 000 души по света умират всяка година по причини, свързани с жегите

<p>Жегите в Италия взеха четири жертви</p>

Горещата вълна в Италия взе четири жертви, червен код е обявен в 16 града

Свят Преди 2 часа

Сред жертвите са фермери, бездомник в Неапол и мъж в Ломбардия, а предупрежденията за опасни жеги обхващат Рим, Милано, Торино и Флоренция

Израел: САЩ не са искали изтегляне на войските ни от Ливан

Израел: САЩ не са искали изтегляне на войските ни от Ливан

Свят Преди 2 часа

Министърът на отбраната Израел Кац заяви, че Тел Авив няма да се оттегли и ще остане, за да защитава северната част на страната.

<p>Арестуваха олимпийска ски легенда за притежание на халюциногенни гъби&nbsp;</p>

Арестуваха Боде Милър за притежание на халюциногенни гъби в САЩ

Свят Преди 2 часа

Бившият американски скиор е обвинен в притежание на контролирано вещество и принадлежности за употреба на наркотици

<p>Край на хартиените фактури? Държавата вади ново оръжие срещу сивия сектор</p>

Сивата икономика в България е 34,6% от БВП, Бюджет 2026 залага на е-фактуриране

България Преди 2 часа

Финансовото министерство предлага задължително електронно фактуриране, за да ограничи укриването на обороти и да повиши събираемостта.

Две деца от школата на Славия са загинали на "Тракия", отивали на турнир

Две деца от школата на Славия са загинали на "Тракия", отивали на турнир

България Преди 3 часа

Клубът преустановява тренировъчния процес и всички дейности до второ нареждане

Какво е състоянието на едно от пострадалите момчета при тежка катастрофа в Горна Оряховица?

Какво е състоянието на едно от пострадалите момчета при тежка катастрофа в Горна Оряховица?

България Преди 4 часа

Другото пострадало момче - на 15 г., остава настанено в Детската реанимация на лечебното заведение

Родилка на 17 години беше превозена с медицински хеликоптер

Родилка на 17 години беше превозена с медицински хеликоптер

България Преди 4 часа

Младата майка е в тежко състояние

"Пълна катастрофа": Първи политически реакции след представянето на Бюджет 2026

"Пълна катастрофа": Първи политически реакции след представянето на Бюджет 2026

България Преди 4 часа

Докато от кабинета защитиха финансовата рамка като балансирана и необходима, критики дойдоха от опозицията

<p>&bdquo;Духът на Анкоридж&ldquo; още е жив: Москва напомни за сделката с Вашингтон</p>

Лавров: Русия остава ангажирана с договореностите между Путин и Тръмп за Украйна

Свят Преди 4 часа

Москва няма да приема временни решения и няма да се поддава на ултиматуми, заяви руският външен министър

ПП обвини ГЕРБ за „Баба Алино“, Емил Радев отхвърли твърденията

ПП обвини ГЕРБ за „Баба Алино“, Емил Радев отхвърли твърденията

България Преди 5 часа

Евродепутатът посочи, че ще заведе дело заради твърденията, свързващи семейството му със скандала във Варна

<p>Кабинетът иска нов мандат за шефа на военното разузнаване</p>

Нов мандат за директора на военното разузнаване предлага правителството

България Преди 5 часа

Министерският съвет иска президентски указ за преназначаването на Венелин Венев

<p>Румъния придвижи идеята за обединение с Молдова</p>

Румънската Камара на депутатите прие мълчаливо проект за обединение с Молдова

Свят Преди 5 часа

Законодателната инициатива на партията „S.O.S. Румъния“ отива в Сената, който ще вземе окончателното решение по предложението.

Доналд Тръмп

Тръмп с нова заплаха: Преговорите приключват, ако Иран ни излъже

Свят Преди 5 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с приключване на мирните преговори с Иран „незабавно“, ако Иран го излъжат и въведат такси за преминаване през Ормузкия проток