В БСП обсъждат дали да изгонят Кадиев от парламентарната група
Георги Кадиев   
Източник: БГНЕС (архив)

И зключване на депутата Георги Кадиев от парламентарната група на БСП е било обсъдено на заседанието на групата на социалистите във вторник.

Това съобщи самият Кадиев във "Фейсбук" профила си.

Причината за скандала между депутата и колегите му е внесеното от него предложение за промяна в Изборния кодекс, с което да се разреши изборната агитация на майчин език.

Кадиев предлага при агитация на чужд език да се осигурява превод на български и се мотивира, че разрешаването на агитацията на езици, различни от българския, би способствало за избягване на етническо напрежение.

Останалите депутати от БСП били вбесени, че не е уведомил предварително парламентарната група за действията си, а някои от тях смятат, че той няма място в групата на социалистите.

В дълга публикация във "Фейсбук" по темата Кадиев коментира, че ако бъде изключен от групата, ще напусне парламента и че няма намерение "да топли стол като независим депутат".

"Въпреки че бях избран с преференциалните гласове на 5921 българи, въпреки че те поискаха да съм алтернатива на статуквото в БСП, все пак те гласуваха за мен като представител на БСП", казва Кадиев.

Според него най-важното е същността на въпроса - какво мисли ръководството на БСП относно агитация на чужд език.

"Отговорът бе, че има позиция на БСП от 1995 (!), според която агитацията се води на български с право на превод на друг език. Позицията може да е била правилна 1995, но напълно архаична през 2015. Тогава, най-малкото, не бяхме в ЕС. На последните местни избори в Габрово примерно имаше англичани, кандидати за общински съветници. Да агитират на български? Всеки гражданин на ЕС може да е кандидат за евродепутат от България. Ще агитира на български? Мартин Шулц на предизборен митинг на БСП или Джозеф Дол на ГЕРБ - какво правим?", пита Кадиев.

"Нали никой не мисли сериозно, че Местан ще говори на български в турско село в Кърджалийско, и някой ще превежда на турски край него? То ще е като филм на Фелини...", смята още депутатът.

"Глупаво е той да агитира на своя език, ние да му подаряваме кауза, да го глобяваме до безкрай и накрая да стане дявол знае какво... Работа на всеки политик е да предвижда потенциални конфликтни точки и да ги решава превантивно.

Това е малък проблем, но от него може да стане голяма беля. И затова е въпрос на националната ни сигурност. Знам, че е непопулярен въпрос. Знам, че по-лесно е да го заметем под килима и ако може да се реши от само себе си. Но знам и че ПФ са предложили затвор до 3 години, с промени в Изборния кодекс, внесени в парламента на 8 април 2015.

Нали си представяте какво ще стане и докъде могат да ескалират нещата? Затова искам да говорим за тези неща. Да даваме права, но да искаме и задължения- задължително образование, задължително изучаване на български, участие на пазара на труда и т.н. Всяка политическа партия има своите задължения по тези въпроси", пише още Кадиев..

Съпруг крещи на жена си: - Толкова съжалявам, че не ти поиска ръката някой идиот! Тя: - Поиска я! - И защо не се омъжи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разбиха престъпна група, набирала кандидатки за еротични модели

Разбиха престъпна група, набирала кандидатки за еротични модели

България Преди 22 минути

Окръжната прокуратура в Пловдив привлече като обвиняеми четирима мъже

.

Столичният общински съвет отпуска 500 000 лв. за Европейското по волейбол през 2026 г.

България Преди 26 минути

Вносители на доклада са кметът на София Васил Терзиев, председателят на СОС Цветомир Петров и общинският съветник Димитър Шалъфов

Кризата с боклука: СОС гласува 9 млн. лева за "Софекострой"

Кризата с боклука: СОС гласува 9 млн. лева за "Софекострой"

България Преди 56 минути

Със средствата ще бъдат придобити различни видове сметосъбиращи автомобили, автометачни и ръчноводими метачни машини

Шокиращи номинации в Big Brother тази вечер

Шокиращи номинации в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 58 минути

Как провалът на седмичната мисия ще се отрази на решенията на участниците?

ЕП отхвърли решително вота на недоверие срещу фон дер Лайен

ЕП отхвърли решително вота на недоверие срещу фон дер Лайен

Свят Преди 1 час

За отхвърлянето на вота дадоха гласа си 378 евродепутати, 179 гласуваха "за", а 37 с "въздържал се"

Как се избира нобелов лауреат за мир

Как се избира нобелов лауреат за мир

Свят Преди 1 час

Има ли реален шанс Доналд Тръмп да грабне приза?

Aктивират BG-ALERT за евакуация на русенските села Николово, Сандрово и град Мартен

Aктивират BG-ALERT за евакуация на русенските села Николово, Сандрово и град Мартен

България Преди 1 час

Дигата на езерото в Лесопарк „Липник“ край Николово е в критично състояние поради частично свличане на земна маса

След смъртта на четирима в „Елените“ - прокуратурата разследва разрешителните за строеж

След смъртта на четирима в „Елените“ - прокуратурата разследва разрешителните за строеж

България Преди 1 час

Документите включват разрешителни, планове и оценки за строежи, проверката цели да установи дали са допуснати нарушения от институции и длъжностни лица

Карлос Насар излиза за злато на Световното

Карлос Насар излиза за злато на Световното

България Преди 1 час

21-годишният щангист излиза в битка за титлата в категория до 94 килограма

<p>Предлагат&nbsp;1 час дневно отпуск&nbsp;за водене на дете до градина или училище</p>

“Да, България” предлага право на 1 час дневно отпуск за водене на дете до градина или училище

България Преди 2 часа

Предвижда се право на ползване до 1 час дневно, а със съгласие на работодателя – до 2 часа дневно

<p>Ракети &quot;Фламинго&quot; са използвани за атака срещу база на ФСБ в Крим</p>

Welt: Ракети "Фламинго" са използвани за атака срещу база на ФСБ в Крим

Свят Преди 2 часа

Журналистите смятат, че ракетите "Фламинго“ и други далекобойни оръжия на Украйна могат да тласнат Руската федерация към компромис

На първо четене: Приеха продажбата на активите на "Лукойл" да става само след одобрение на ДАНС и МС

На първо четене: Приеха продажбата на активите на "Лукойл" да става само след одобрение на ДАНС и МС

България Преди 2 часа

Предложението беше записано в закона за насърчаване на инвестициите и се превърна в първа точка от дневния ред на депутатите

<p>ИТН иска затвор за намеса на медиите в личния живот</p>

ИТН иска затвор за разпространяване на информация за личния живот без разрешение

България Преди 2 часа

Текстът е предвиден за разпространяване чрез "медии и други средства за масова информация"

.

Бягство през октомври: Най-добрите топли морски курорти, идеални за почивка

Любопитно Преди 2 часа

С настъпването на студеното време много хора мечтаят да удължат лятото и да прекарат време край топлото море

Съдът реши: Домашен арест за общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

Съдът реши: Домашен арест за общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

България Преди 2 часа

Те са обвинени за участие в организирана престъпна група, заедно с кмета на Варна Благомир Коцев

„Мирише ужасно“: Древен живот, замръзнал в Аляска преди 40 000 години, бе събуден

„Мирише ужасно“: Древен живот, замръзнал в Аляска преди 40 000 години, бе събуден

Любопитно Преди 2 часа

Изследователи от Университета на Колорадо съобщават, че микроби, останали в пермафроста от Ледената епоха, отново показват признаци на живот — откритие, което повдига въпроси за последиците от затоплянето на климата