Т еодор Столожан, който беше определен от румънския държавен глава за министър-председател на страната, заяви, че се оттегля от премиерския пост.

По думите му неговата постъпка има за цел да остави възможност на председателите на двете партии, които подписаха споразумението "Партньорство за Румъния", да заемат постовете премиер и председател на Сената, съобщи телевизия "Реалитатя".

По-късно през деня Траян Бъсеску определи председателя на ДЛП Емил Бок за министър-председател. 42-годишният лидер на ДЛП беше избран за кмет на град Клуж на местните избори през 2004 г. и преизбран на този пост на изборите през юни тази година.

Демократично-либералната партия в Румъния и Социалдемократическата партия сключиха вчера споразумение за съставяне на коалиционно правителство.

Двете партии разполагат заедно с 329 места от общо 471 в новия парламент.

Съгласно споразумението те се ангажираха да осигурят икономическа стабилност на страната, да защитят работните места, да увеличават постепенно покупателната способност и да гарантират независимост на правосъдието.

Подписването на споразумението стана три дни, след като президентът Траян Бъсеску номинира първия заместник-председател на Демократично-либералната партия (ДЛП) Теодор Столожан за премиер.

Столожан беше и официалната кандидатура на ДЛП за този пост.

Реших да се откажа от възложения ми пост, заяви Столожан и уточни, че Бъсеску ще реши кой е най-подходящ да бъде премиер на негово място.

Желая с този мой жест да дам шанс на младото поколение политици, които да влязат в политиката на най-високо ниво, каза още той.

Междувременно председателят на Националнолибералната партия Калин Попеску Таричану заяви, че едно правителство, съставено от СДП и ДЛП ще бъде по-ляво, отколкото бившия ляв кабинет с премиер Адриан Нъстасе.

Според Таричану новите управляващи ще се откажат от плоския данък, ще въведат нови данъци и ще нарасне ролята на държавата в развитието на икономиката, информира агенция Медиафакс.

Почетният председател на СДП Йон Илиеску и председателят на Националния съвет на партията Адриан Нъстасе не присъстваха на церемонията по подписването на споразумението, отбелязва местният печат.

Нъстасе се оправда с лични ангажименти, като седмица преди това заяви, че ако партията му не успее да получи премиерския пост, е по-добре да отиде в опозиция.

Илиеску каза по повод споразумението "Партньорство за Румъния", че "в политиката компромисът е необходимо нещо", уточнявайки, че "правенето на компромиси не означава, че се компрометираш".

Илиеску и Нъстасе бяха сред поддръжници на формиране на съюз с управляващата досега Националнолиберална партия, която се нареди на трето място според изборните резултати, като получи 18 процента подкрепа от гласоподавателите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Свят Преди 31 минути

Урсула фон дер Лайен: Съюзът става по-силен

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 1 час

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 5 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Свят Преди 6 часа

Той отхвърли твърденията, че някой подготвя насилствени действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 6 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 8 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 8 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 8 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 9 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 9 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 10 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 10 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 11 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 11 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 11 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната