Е вропейската комисия взе решение за откриване на шест процедури по нарушение на общностното право срещу България и за закриване на 18 случая, за които са извършени проверки, но не са открити нередности.
Откритите 6 процедури са в следните области:
- Промяна на климата: Недостатъчна информация по решение 280/2004 - относно предоставяне на информация, засягаща прогнозите и мерките във връзка с мониторинг на парниковите газове и прилагане на протокола от Киото.
- Отпадъци: Неправилно прилагане на директива 2006/12, във връзка със състоянието на управлението на битовите отпадъци на Столична община.
- Универсални услуги: Забавяне на въвеждането на общия за ЕС телефон 112 за обаждания по спешност.
- Биометрични данни: Неприлагане на регламент 2252/2004 за въвеждане на биометрични данни в паспортите на българските граждани.
- Нотариуси: За несъответствие в законодателството относно изискването за гражданство на нотариусите.
- Пристанищна дейност: Несъответствие при транспониране на директивата за пристанищните съоръжения при приемане и предаване на отпадъци в резултат на корабна дейност.
Очакваната процедура по нарушение, свързана с "Натура 2000", отпадна от списъка на колегиума на комисарите.
Процедурата по нарушение на общностното право се провежда на основание чл.226 от Договора за създаване на Европейската общност с цел предотвратяване на нарушенията и има превантивен характер.
Тя започва с изпращане на официално уведомително писмо до съответната държава членка. С него се дава и срок от 2 месеца, в държавата може да представи своите съображения или да информира ЕК за приложените мерки по изпълнение.
В случай че Комисията констатира неизпълнение, пристъпва към втората фаза - издаване на мотивирано становище, с което се дава нов 2-месечен срок на страната да отстрани неизпълненията.
Ако те отново не бъдат отстранени, ЕК сезира Съда на европейските общности, който се произнася с решение по спора.
Ако Съдът потвърди нарушението и държавата не изпълни съдебното решение, ЕК може да заведе ново дело - за налагане на финансови санкции.
На днешното заседание Колегиумът на ЕК взе решение за започване на над 1500 процедури по нарушения на общностното право срещу държави членки.
ЕК няма да започне днес официална процедура срещу България във връзка с неизпълнение на ангажиментите по програма "Натура 2000", но Комисията ще се запознае с новия обхват на програмата, след като преди дни кабинетът одобри 27 нови защитени територии, и едва тогава, ако той не е достатъчен, ще пристъпи към санкции, подчертава БНР.
България все още е застрашена от санкция заради "Натура 2000", предупреждават в открито писмо и 17 природозащитни организации от коалиция "За да остане природа в България".
В писмото се подчертава, че изпращането на списъка със зоните по "Натура 2000" зоните не спасява България от наказателна процедура на Европейската комисия.
Природозащитниците припомнят, че проблемът с европейската екологична мрежа е нейната непълнота за страната, а не само забавянето на пълния списък.
Това опира до факта, че заради приет подробен устройствен план към датата на обявяване на отделните защитени зони напълно се обезсмисля включването на много от тях в "Натура 2000".
Това са райони с ценни растителни и животински видове по Черноморието, Родопите и Стара планина.
Само за няколко месеца някои предложени зони са почти изцяло застроени или вече имат приети подробни устройствени планове. Сред тях са Калиакра, Шабленско езеро и Ропотамо, а това означава, че данните за зоните от "Натура 2000" заминават за Европейската комисия с граници и площ, които ще бъдат съвършено различни, когато дойде време за тяхното фактическо обявяване със заповед на българския министър на околната среда и водите, подчертават еколозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!