3

Е ндометриозата се среща при една от десет жени. Един от най-често срещаните симптоми на това заболяване са непоносимо силните болки по време на менструация. То може значително да влоши качеството на живот и да доведе до репродуктивни проблеми.

За да информират обществото и да помогнат на жени, които са се сблъскали със заболяването, Катя, Мария и Ани основават фондация "Еднометриоза и репродуктивно здраве“.

Диагнозата ендометриоза ни срещна преди повече от 2 години.

Източник: ПРОМЯНАТА

Всяка от нас поотделно беше открила за себе си как да живее добре въпреки диагнозата и решихме, че е време да споделим това знание с всички жени страдащи от ендометриоза. Реално нашето недоволство, че няма достатъчно информация за заболяването в България ни подтикна да бъдем проактивни в тази посока“, разказва Ани.

Мария е диагностицирана на 16-годишна възраст след серия от посещения в спешно отделение с непоносими болки, които не се повлияват от никакви медикаменти. Лекарите още тогава заявяват твърдо, че трябва да забременее максимално скоро, за да се излекува, нещо което е немислимо за момиче на тази възраст.

Ани почти не е изпитвала болки, но е имала изключително обилен менструален цикъл, болки в кръста, болки при полов контакт, както и храносмилателни проблеми и натоварване на черния дроб.

Анна Димитрова
Анна Димитрова Източник: ПРОМЯНАТА

Нейният първи сблъсък в гинекологичния кабинет е бил дори с вероятно тежка диагноза - рак, поради наличие на голяма шоколадова киста и високи стойности на туморни маркери, както и фамилна обремененост с рак на яйчниците. Думата ендометриоза тя чува едва след като излиза от упойка след операция и хирургът и казва, че е запазил всички органи. Тогава разбира, че няма рак, а има ендометриоза и че от нея не се умира.

Катерина също е имала много силни болки още от тийнейджърска възраст, но поради неглижиране на лекарите е била диагностицирана чак на 24 години. Тя самата казва, че е изпитвала срам докато е била девойка по отношение на цикъла си и симптомите около него и не е искала да говори за това.

„Интересното е че и трите сме от различни поколения, делят ни 10 и 20 години разлика една от друга и е странно, че за толкова време нищо в България не се е променило около темата менструация и как се говори за това.“

Катерина Иванова
Катерина Иванова Източник: ПРОМЯНАТА

Но премълчаването на проблемите не ги кара да изчезнат. Въпреки това, на поколения жени е втълпяван срам от тялото и функциите му.

Много от нашите приятели жени имат истории, в които са ги карали да се чувстват зле, засрамени заради кървенето си или им е било втълпявано, че трябва да се крият и да не споменават нищо около цикъла си. Честа практика е също да се обяснява от поколения наред жени, че е нормално да ни боли по време на цикъл, и че това е нелеката съдба на жената.“

Как тези стереотипи, които са дълбоко залегнали в психологията ни да бъдат преодолени? „Като говорим постоянно за това без срам и притеснение. Промяната идва с пример и ние я виждаме постоянно в обкръжението си, сред хората, които са израснали като нас в среда, в която за тези неща не само не се говори, но се крият и всички признаци, че жените имат менструация.“, споделят момичетата от фондацията.

Мария Георгиева
Мария Георгиева Източник: ПРОМЯНАТА

Именно поради тази причина много жени в България са склонни да неглижират здравето и симптоматиката си. Целта на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ е още в тийнейджърските години момичетата да се научат да се грижат за здравето си, а не да чакат последния момент, за да отидат на лекар. „Нужно е да се възпитава култура у младите хора именно за това - да се грижат за себе си и да имат отговорност към телата си. И това е причината да се фокусираме върху менструацията като тема в ранна тийнейджърска възраст, защото е един прекрасен индикатор за здравето на жената“, споделят още от фондацията.

Различните истории, с които се сблъскват Ани, Мария и Катя показват, че прегледът все още е източник на страх за жените.

Посещението при лекаря все още е най-големия ни проблем. От една страна стои притеснението от самия преглед, новините, които можеш да чуеш, от друга страна и постоянното напомняне, че е време за бременност и че после може да е късно. При това лекарите са по-сериозен авторитет от майки, баби, приятели и роднини и техните думи биват приемани сериозно и надълбоко. Всичко, което правят лекарите е правилно, но често забравят, че срещу тях стои човешко същество с чувства и собствени преживявания.

„Забременявай колкото можеш по-бързо“ е първият съвет и при жени, които имат проблем с това да намерят партньор, и наистина искат деца, но няма как да го направят точно в този момент. Всъщност най-честия проблем е именно това притискане, което стресира жените и действа наистина пагубно.

В същото време сме попадали и на случаи, в които на омъжена жена в 30-те пропускат да споменат, че ендометриозата е възможно да ѝ създаде проблеми със забременяването и е добре да помисли по този въпрос. Тя е не по-малко потърпевша от едно 16 годишно момиче с тази диагноза. И в двата случая лекарят не взима предвид индивидуалния случай и не предлага опции и възможности.“

Катя, Ани и Мария обаче имат позитивна нагласа, защото усещат, че макар и бавно – ситуацията може да се промени.  „Добрата новина е, че все повече лекари правят специализации в тази посока и имат все повече опит и ние вече имаме положителен опит от работата си с тях. Всички си дават сметка, че проблемът е сериозен и липсата на информация е голяма част от него и са готови да работят за това. Не случайно успяхме да убедим 5 софийски клиники да се включат в кампания за профилактиката на ендометриоза и аденомиоза през месец октомври.“

Катя, Ани и Мария решават да се включат в „ПРОМЯНАТА“  с фондацията им, като успяват да стигнат до Акселератора - двумесечната  програма, с която има за цел селектираните проекти да подобрят своя бизнес план.   „Участваме, защото вярваме, че децата в България заслужават по-добро здраве и бъдеще“, казват те и допълват: „Проектът ни цели да образова подрастващите относно женското здраве и да работи за елиминиране на менструалното табу в страната. Нагласата за гинекологична профилактика е едно от основните неща, които искаме да променим. Другото е как родителите говорят с децата си за тези неща и дали обръщат внимание на алармиращата симптоматика. Даваме си ясна сметка, че това е амбициозна задача, тъй като говорим за стереотипи градени с поколения.“

Въпреки че лек за ендометриозата все още няма, диагностицирането й първата крачка към това жените да са по-пълноценни. Профилактиката е начинът да живеем живота си по възможно най-качествения начин.

ПРОМЯНАТА е най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с Фондация Reach for Change България. Tя има за цел да подобри живота на децата в България, като открива мотивирани социални предприемачи и им помага да осъществят идеите си на практика.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Любопитно Преди 6 часа

Седмичното изпитание за жените свали всички маски във Вилата на любовта

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Свят Преди 6 часа

Националната противопожарна агенция съобщи, че няма незабавни съобщения за щети

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

Свят Преди 10 часа

Хенрихман, обвини АзГ в „измяна и предателство на германския народ“

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

България Преди 10 часа

Людмила Петкова става председател на два съвета – Съвета за икономически анализи и Съвета за административната реформа

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Свят Преди 11 часа

Партидата ще бъде доста ограничена

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 12 часа

Още пет области са с нови управители

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

България Преди 12 часа

АБРО с официална позиция във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта

Българските 15-годишни са с по-ниски очаквания от връстниците им по света

Българските 15-годишни са с по-ниски очаквания от връстниците им по света

България Преди 12 часа

Проучването на ОИСР представя изводи по пет ключови области

<p>&quot;Скриването на тялото беше трудна задача&quot;: Учителка призна хладнокръвно убийство</p>

"Раздвоена личност”: Начална учителка признава, че е убила приятеля си

Свят Преди 12 часа

"Все още действията ми ме преследват. Понякога ми се налага да си спомням какво съм направила”, коментира обвиняемата пред съда

Унижение

Коя е най-силната психическа травма за човек?

Любопитно Преди 13 часа

Според специалистите, отговорът е само един.

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Свят Преди 13 часа

Ахлам Албашир и част от задържаните обвиняеми присъстваха на заседанието

Зеленски: Радиацията не признава граници

Зеленски: Радиацията не признава граници

Свят Преди 13 часа

Зеленски: Дълг на целия свят е да окаже натиск върху Русия

<p>Как е реагирал Георги Блажев на новината, че ще става баща</p>

Георги Блажев: Да си добър родител не облагодетелстваш само твоето дете, ти си в плюс на обществото

Любопитно Преди 13 часа

Това сподели от личен опит писателят и панелист в „На кафе“ Георги Блажев в подкаста „Ох, на мама! Podcast”, който е и баща на две деца

Снимката е илюстративна

В мистериозния "град на инките": Стотици черни "паяци" са забелязани на Марс

Любопитно Преди 13 часа

Повече за живота на Червената планета четете в следващите редове

Задържаха две жени, ощетили държавата с над 100 000 лв.

Задържаха две жени, ощетили държавата с над 100 000 лв.

България Преди 14 часа

Те използвали фалшиви решения на ТЕЛК

Аварирал камион причини километрично задръстване

Аварирал камион причини километрично задръстване

България Преди 14 часа

От полицията съобщиха, че към мястото на инцидента пътуват екипи