Въоръжени мъже обстрелваха с противотанков гранатомет сграда на египетската Държавна сигурност в град Ел Ариш на Синайския полуостров, предаде ДПА, като се позова на очевидци.
Според източник от силите за сигурност при нападението няма пострадали.
Зданието, което се запалило, е използвано за държане на арестанти. Твърди се, че там се прилагат мъчения.
Ел Ариш, който се намира на около 345 км североизточно от столицата Кайро и близо до ивицата Газа, е арена на масови протести срещу президента Хосни Мубарак през последната седмица.
Нападението бе извършено преди планирана днес антиправителствена демонстрация след традиционната петъчна молитва.
В Кайро египетската
опозиция отново призовава привържениците
си да се съберат на площад "Тахрир" и да устроят решаващия и
този път
"последен ден на Мубарак".
Противници и
поддръжници на египетското правителство
отново се замеряха с камъни, в резултатна
което са ранени поне осем души.
Междувременно египетските сили за сигурност задържаха за притежание на оръжие и подстрекаване срещу правителството 20 души.
По-рано днес войници обградиха площада с танкове и БТР-и и издигнаха заграждения с бодлива тел. Желаещите да отидат на площада бяха пропускани през малък контролен пункт и трябваше да чакат на дълги опашки. На моста "Касър ал Нил", който води към площада, също имаше опашки, като организаторите на протеста претърсваха преминаващите. В небето прелитаха военни хеликоптери.
По време на митинга на "Тахрир" египетският министър на отбраната Мохамед Тантауи произнесе реч пред военни близо до северния вход на Египетския музей. Когато един от ораторите на площад "Тахрир" обяви, че министърът е наблизо, антиправителствените демонстранти започнаха да скандират: "Народът и армията са единни!".
Според журналистката
Кристиан Аманпур от американската
телевизия Ей Би Си, египетският
вицепрезидент Омар Сулейман й казал в
Кайро, че
армията, изпратена като подкрепление, никога няма да използва сила срещу опозицията.
Премиерът Ахмед Шафик нареди на министъра на вътрешните работи да не се създават пречки за мирните протести, съобщи Ройтерс.
Армията обаче е била инструктирана да помага на чуждите медии и журналисти, в случай че бъдат нападнати, докато отразяват протестите там, предаде Ройтерс.
Решението е било взето след няколко дни на насилие срещу представители на чужди медии в Египет. Същевременно телевизия "Ал Джазира" обяви, че офисите й в Кайро са били нападнати от неизвестни лица, които са потрошили оборудването там.
Според АП
войнствени ислямисти използват интернет,
за да призоват мюсюлманите да се
присъединят към демонстрантите,
да не "изпускат шанса" да свалят Хосни Мубарак и да поемат властта в Египет.
В някои екстремистки уебсайтове се появиха апели към изповядващите исляма да манифестират след петъчната молитва и да подкрепят фундаменталисткото "Мюсюлманско братство", което е най-голямата опозиционна група в страната. "В петък огромни тълпи ще излязат от джамиите и ислямистите ще се обединят и заработят заедно с други партии и лидери на протестите", се казва в съобщение на сайта muslim.net, свързван с "Ал Кайда".
"Мюсюлманското братство", което е официално забранено в Египет и се бори за установяването на шериата в страната, вече се включи в протестите с настояване за оставката на президента Мубарак. Братството не искаше да изпъква като движеща сила на протестите, но някои се опасяват, че ако дойде на власт, то може да денонсира египетско-израелския мирен договор и да стане терористична заплаха, отбелязва АП.
Един от основателите
на
екстремистката групировка "Ислямски
джихад"
в Египет, Сарват Салах Шехата, призова сънародниците си да продължат "битката срещу Фараона (прякора на Мубарак) и неговата прогнила партия", съобщи АФП, като се позова на американския център за следене на ислямистки интернет сайтове (СИТЕ).
В комюнике, разпространено в сряда, Шехата, който е осъден на смърт от египетски съд, приветства "куража и устремеността на египетския народ пред лицето на тиранията".
Признаците на победата вече се виждат, да продължим борбата до край... Не се задоволявайте със смени на министри, с намаляване на цени, с увеличаване на заплати или с какво и да било друго, което режимът може да предложи, за да не бъде свален", изтъква Шехата.
Лидерът на "Ислямски джихад" призовава армията и "доблестните хора в силите за сигурност да откликнат на надеждите на хората и да ги подкрепят. Историята ще ги съди", заявява Шехата.
Шехата, адвокат на професия, напуска страната още през 1981 г. и заминава за Афганистан, където се присъединява към лидера на "Ислямски джихад" в Египет Айман ал Зауахири, втория човек в "Ал Кайда" след Осама бин Ладен. Неговите адвокати в Египет твърдят, че Шехата е скъсал с организацията през 1998 г. и няма нищо общо с атентатите на 11 септември 2001 г. Независимо от тези твърдения името на Шехати бе сред първите в списъка на заподозрените организатори на атентатите, разпространен от Белия дом няколко дни след 11 септември.
Смъртната присъда на Шехати бе издадена след задочен съдебен процес по обвинение, че е участвал в подготовката на атентат срещу бившия египетски премиер Атеф Сидки.
През изминалата нощ на площад "Тахрир", въпреки полицейския час, останаха хиляди демонстранти, които пренощуваха в палатки и се топлеха около огньове, след продължили през целия вчерашен ден сблъсъци между привърженици и противници на Мубарак.
Най-малко 5000 души са били ранени
в Египет от началото на размириците на 25 януари, съобщи днес министърът на здравеопазването Ахмед Фарид, цитиран от ДПА. 85 от тях все още са в болница, уточни той.
Министърът допълни, че осем души са загинали и около 900 са били ранени при избухналите в сряда сблъсъци между привърженици и противници на президента Хосни Мубарак, които продължиха и вчера.
По данни на ООН приблизително 300 човека са убити от началото на безредиците в Египет - повечето в ожесточените сблъсъци с полицията миналата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!