7

Б роят на заразените с COVID-19 в глобален мащаб не спира да расте и това принуди властите в редица страни, сред които и България, да наложат нови ограничителни мерки. Учените са единодушни, че за да се спре разпространението на болестта, събиранията на много хора в затворени пространства трябва да бъдат временно забранени. Особено внимание те обръщат на „горещи точки“ като ресторанти, барове и училища, където опасността от заразяване с COVID-19 e много висока. В същото време, редица експерти отбелязват, че позволяването на някои по-малко рискови бизнеси и институции да продължат своята дейност е изключително важно от икономическа гледна точка.

„Няма нужда всички да се затворят по домовете си и да не излизат навън“, отбелязва биологът Лорън Майърс от университета в Остин, Тексас. Според нея, властите са длъжни да обясняват максимално ясно какви мерки се налага да бъдат взети, а пък хората трябва да ги спазват. „Колкото и добра да е една стратегия, тя няма как да проработи, ако прилагането й е започнало твърде късно или ако хората отказват да се съобразяват с нея“, подчертава Майърс.

Опитът, натрупан до момента, показва, че някои мерки за ограничаване на заразата са на практика безполезни. Примери в това отношение са измерването на температурата и почистването на повърхностите на обществени места, сочат резултатите от анализ, публикуван в Nature Human Behavior на 16 ноември. „В началото на настоящата година никой не знаеше как може да бъде спряно разпространението на вируса“, отбелязва Петер Климек от медицинския университет във Виена. Според него, проверките на температурата на хората, преминаващи през гранични пунктове или летища, са се оказали неефективни, тъй като човек може да бъде преносител на COVID-19 много преди да има каквито и да било симптоми. Почистването на повърхностите на обществени места (като в метрото, например) също не дава задоволителни резултати. Данните, събрани до момента, сочат, че вирусът се разпространява предимно по въздушно-капков път, а не чрез допир, добавя Климек.

Учените са единодушни, че затворените пространства, в които се събират много хора, са особено опасни. „Всяко събитие на закрито, в което участват над 50 души, е потенциална „гореща точка“. Затова е важно всички заведения, барове, ресторанти и кафенета да бъдат временно затворени, а хората да работят от домовете си, когато това е възможно“, подчертава Климек. „От огромна важност е да се реагира навреме. Страните, които в момента са изправени пред сериозни трудности, са закъснели с налагането на ограничителните мерки“, добавя експертът.

Основната причина за по-бавното налагане на някои рестрикции е желанието на властите да предпазят икономиката. „Трябва да установим кои са икономическите сектори, които допринасят най-много за разпространението на болестта и генерират най-малка част от Брутния вътрешен продукт. Именно те трябва да бъдат затворени възможно най-бързо“, обяснява Катарина Хаук, икономист от Imperial College в Лондон. Тя е един от авторите на проучване, посветено на последиците от пандемията за британската икономика. В него са разгледани три сценария. При единия от тях, локдаунът засяга почти всички фирми и институции, а училищата и университетите остават частично отворени. Това би намалило драстично броя на заразените, но и ще нанесе щети на икономиката в размер на над 300 млрд. долара през следващата половин година.  

А какво ще се случи, ако нищо не бъде затворено? При подобен сценарий броят на заразените с COVID-19 ще отбележи огромен ръст, а десетки хиляди хора ще се нуждаят от медицинска помощ. Болниците ще бъдат подложени на огромен натиск, а всичко това неизбежно ще доведе и до драстично увеличаване на смъртните случаи. В дългосрочен план икономиката също ще пострада тежко, макар че е трудно да се прогнозира какъв ще бъде точният размер на щетите.

Третият сценарий, при който ограничителните мерки са фокусирани върху местата с голяма посещаемост – като ресторантите и моловете, например, би довел до осезаемо намаляване на броя на заразените, като в същото време икономическите щети ще бъдат ограничени до около 35 млрд. долара. „Налагането на ограничения не е лесна задача и изисква внимателно обмислена стратегия. Трябва едновременно да се мисли за здравето на хората и запазването на техните работни места“, обяснява Хаук.

„Когато става въпрос за налагането на ограничителни мерки, едно нещо трябва да бъде ясно – няма нужда да се блокира цялата икономика“, заявява на свой ред анализаторът от Станфордския университет Юре Лесковец. Той е част от екип учени, проследили разпространяването на болестта в десет града в САЩ в периода между март и май. Резултатите от тяхното изследване са повече от любопитни. Събраните данни показват, че 85 процента от случаите на заразяване с COVID-19 в Чикаго са станали в едва 10 процента от местата, които хората посещават (най-много заразявания имало в ресторанти и фитнес салони). Лесковец и неговите колеги изчислили, че ако броят на посетителите бъде намален с 40 процента, това ще доведе до спад от цели 80 процента на заразените.

Според анализа, налагането на ограничителни мерки е особено важно в по-бедните райони, където по различни причини социалното дистанциране се спазва по-рядко. „Обикновено посещение в хранителен магазин, например, е два пъти по-опасно за човек с ниски доходи в сравнение с човек с високи доходи. Причината е, че жителите на тези по-бедни райони посещават магазини, в които се събират много повече хора, а освен това те прекарват там по-дълго време“, отбелязва Лесковец. Затова той препоръчва да се вземат специални мерки за подпомагането на домакинствата с по-ниски доходи – като доставки на храни и продукти от първа необходимост по домовете.

Безспорно, най-важното условие за преодоляването на настоящата криза е вземането на навременни решения. Всяко забавяне може да има много тежки последици. „Когато болничните заведения започват да изпитват трудности и не могат да се справят с наплива от пациенти, тогава вече е късно за т. нар. частичен локдаун. При такъв сценарий властите са длъжни да наложат по-строги и продължителни мерки“, отбелязва биологът Лорън Майърс. Изчисленията сочат, че за всеки ден, в който се забавя налагането на мерки за социално дистанциране, периодът на стриктни ограничения в големите градове се увеличава с 60 часа. „Универсална формула за справянето с пандемията все още няма, но нека не забравяме колко важна роля има всеки един от нас. Ако спазваме съвестно правилата, то съвсем скоро ще намерим изход от тази криза“, добавя Майърс.

Коронавирус: Математик прогнозира спад на новите случаи у нас

Д-р Симидчиев обясни има ли повторно заразяване с коронавирус

Как действа ваксината срещу Covid-19, опасна ли е

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

В Испания са арестувани 15 българи

В Испания са арестувани 15 българи

Свят Преди 1 минута

Те са били съпричастни към изграждане на нелегални фабрики за производство на цигари

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Любопитно Преди 1 час

Изкуственият интелект ще направи картината още по-красива и реалистична

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

България Преди 1 час

В мотивите е посочено драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности

Инцидент с кран в София

Инцидент с кран в София

България Преди 1 час

Инцидентът е станал около 15.00 ч. в четвъртък

Съученици, учители и близки на 15-годишния Филип, който загина блъснат от автомобил на пешеходна пътека в София, се събраха на мирно шествие в София.

Родителите на прегазения Филип: Отнеха ни мечтите и слънцето, крайно време е агресията да спре

България Преди 1 час

Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата преди делото за смъртта на 14-годишното момче

Либерализацията на пазара на ток се отлага за 1 юли 2025

Либерализацията на пазара на ток се отлага за 1 юли 2025

България Преди 1 час

Решението беше взето със 152 гласа "за" на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане", БСП и ИТН

Главчев се срещна с близки на отвлечените български моряци от Galaxy Leader

Главчев се срещна с близки на отвлечените български моряци от Galaxy Leader

България Преди 2 часа

Главчев: Търсим всякакви варианти за освобождаването на хората

Еманюел Макрон

Еманюел Макрон: Европа не е безсмъртна

Свят Преди 2 часа

Френският президент призова Европа да се изправи срещу предизвикателствата на променения свят

<p>Вулканични газове и пепелен шлейф: Как ще се отрази на климата</p>

След изригването на мощен вулкан: Как ще се отрази на времето и климата

Свят Преди 2 часа

Как се отразява на времето и климата изригването на вулкан четете в следващите редове

стадион "Георги Аспарухов"

Стадионът на Левски на крачка от общинска собственост

България Преди 2 часа

СОС гласува прехвърлянето на "Герена" с единодушие

Лукашенко: Имаме десетки тактически ядрени оръжия

Лукашенко: Имаме десетки тактически ядрени оръжия

Свят Преди 2 часа

Лукашенко предупреди за възможен ядрен "апокалипсис"

<p>Обещавал, че повече няма да я бие: Доживотен затвор за Абил, убил приятелката си</p>

Обещавал, че повече няма да я бие: Доживотен затвор за мъж, убил приятелката си

България Преди 3 часа

Абил живеел с 14 години по-възрастната от него Силвия в село Черноглавци

<p>Илиана Кирилова:&nbsp;Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт</p>

Градският прокурор на София: Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт

България Преди 3 часа

Прокуратурата определя сегашния като "прибързан"