Каква е съдбата на родния туризъм след кризата
Източник: iStock

Н е трябва да сме толкова негативни. Фалити така или иначе ще има предвид мерките, които се наложиха върху хотелиерството и ресторантьорството като бранш. Те са най-потърпевшият бранш в сектор туризъм.

Това коментира съпредседателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация Атанас Димитров в предаването "Здравей, България" по NOVA. 

"Ние безпрекословно подкрепяме всички мерки, които се взимат от правителството за налагане на карантина и за ограничаването на нашата дейност, тъй като осъзнаваме сериозността й. Бяхме привърженици и на по-строги мерки. Посещенията на ресторанти и хотели е едно, но виждате колко хора посещават градския транспорт", каза той.

"Трудно ще бъде. Дори и всичко да приключи до месец, хората трудно ще се върнат към първоначалните си навици. Като индустрия в началото на месеца проведохме видео конференция с членовете на "Хотрек", която имаше за цел в две точки всички държави да споделят какво се случва при тях и какви мерки се налагат в подкрепа на бизнеса. Тази среща беше осъществена с оглед да се изготви един доклад. Ситуацията навсякъде е идентична, кризата в туризма е повсеместна", обясни Димитров.

Нови мерки за туризма, намаляват държавните наеми

От туристическия бранш във Варна определят ситуацията като опустошителна.

"Щетите трудно се изчисляват. Някои изчисления показва загуби от над 50 млн. лв. само за март. Сегашната ситуацията е сериозен удар върху ваканционния летен туризъм. Не може да се говори за резерви, надявам се заедно с държавата да излезем от ситуацията", обясни Георги Щерев, председател на съюза на хотелиерите на Златни пясъци.

Той заяви, че над 90% от служителите са на борсата и предлага летният сезон да бъде "спасен" чрез ваучери, безплатни паркинги и чадъри. Щерев апелира и за мерки от държавата, свързани с данъците и запазване на служителите.

"Важно е да отбележа, че за първи път нашият бранш е насочен към грижа на работниците и служителите в сектора. Без егоизъм приехме всичко "да падне" върху нас, очакваме държавата да предложи решение. Ние сме собственици на материално-техническата база. Милиардни инвестиции са вложени от хотелиерите и ресторантьорите и сме най-потърпевши, защото ние формираме и продукта", заяви Атанас Димитров.

"В сектор туризъм по официални данни работят около 150-200 хиляди. Със сателитните ултраси, които апортират туризма, надхвърлят един милион. Тези хора вече остават без работа", каза още той.

Според него Бюрото по труда предлага по-добри условия от мярката 60/40, която държавата предложи. Той смята, че от държавата е трябвало да поемат изплащането на здравните осигуровки и да подсигурят изплащането поне на минималната заплата.

Еньо Енев от Пловдив коментира как се отразява кризата на градския туризъм:

"Ние сме оптимисти, шансове ще има. Пловдив е един мъртъв град в момента. Улиците са пусти, заведенията бяха затворени. Много от колегите се бяха приготвили за празниците и бяха заредили стока, която остана неизползвана. ДДС-то реално убива бизнеса. С това високо ДДС няма как да просъществуваме. След като излезем от тази криза, хората няма да имат средства да ходят по ресторанти, ще бъдат стресирани", сподели той.

Енев смята, че първо ще се съживят кафенетата в централната градска част, но ресторантите дълго време "ще ближат рани".

Очаквайте видео.

Променят схемата 60 на 40, безлихвени кредити за останалите без доходи

Вече 581 заразени и 23 починали с коронавирус в България

Хората в неплатен отпуск могат да бъдат наемани на втори трудов договор

Борисов нареди директорът на ББР да бъде освободен

Приеха окончателно промени в Закона за извънредното положение, депутатите остават без заплати

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

– Докторе, имам алергия към понеделниците. – Симптоми? – Работя трудно.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
дрон

Атака с дрон на пазар в Судан уби 10 души

Свят Преди 2 часа

Не се съобщава кой е отговорен за удара

Пхенян: Ядрените амбиции на Япония трябва да бъдат предотвратени "на всяка цена"

Пхенян: Ядрените амбиции на Япония трябва да бъдат предотвратени "на всяка цена"

Свят Преди 2 часа

В съобщението не се споменава ядрената програма на самия Пхенян, който проведе ядрени опити в нарушение на резолюциите на ООН

,

След Австралия: Швейцария може да забрани социалните мрежи за деца

Свят Преди 4 часа

Това заяви министърката на вътрешните работи Елизабет Бом-Шнайдер

.

Песков: Русия и САЩ могат да реализират множество проекти в близко бъдеще

Свят Преди 4 часа

Това заяви говорителят на руския президент днес

,

Американският сенатор Линдзи Греъм обвинява "Хамас" и "Хизбула", че се превъоръжават

Свят Преди 5 часа

Спиране на огъня между Израел и "Хизбула" влезе в сила през ноември 2024 г. в Ливан, след два месеца на открита война

Мариета Георгиева: Антарктида е като океан, замръзнал с всичките си вълни

Мариета Георгиева: Антарктида е като океан, замръзнал с всичките си вълни

България Преди 5 часа

Тя разказа, че първият ден е бил най-труден по време на експедицията от последния градус до Южния полюс

Защо сърдечните болки се появяват по-често през зимата?

Защо сърдечните болки се появяват по-често през зимата?

Любопитно Преди 5 часа

Студът, късите дневни часове, инфекциите и промените в начина на живот увеличават риска от инфаркт и инсулт, дори при хора, които се смятат за здрави

САЩ преследват трети петролен танкер близо до Венецуела

САЩ преследват трети петролен танкер близо до Венецуела

Свят Преди 6 часа

Това е втората подобна операция през уикенда и третата за по-малко от седмица, отбелязва агенцията

.

Силен взрив отекна в Одеса след ракетна атака

Свят Преди 6 часа

Това съобщават местни канали в "Телеграм"

Орбан: Колапсът на Украйна би бил катастрофа за Унгария

Орбан: Колапсът на Украйна би бил катастрофа за Унгария

Свят Преди 6 часа

По време на речта си в южния град той се спря на външната политика на Унгария

Многохилядни протести в Румъния

Многохилядни протести в Румъния

Свят Преди 7 часа

На фокус са съдебната система и борбата с корупцията

.

Тревожна тенденция: Все повече хора използват изкуствения интелект като психотерапевт

Технологии Преди 7 часа

Повече по темата може да прочетете в следващите редове

Зеленски иска да разговаря с представители на ЕС след преговорите със САЩ

Зеленски иска да разговаря с представители на ЕС след преговорите със САЩ

Свят Преди 8 часа

Той обвинява Русия във военни престъпления

,

Руски войски са отвлекли 50 украинци от граничната Сумска област

Свят Преди 8 часа

Това написа украинският омбудсман Дмитро Лубинец в Telegram

Макрон в ОАЕ: Разговори за сигурност и наркотрафик

Макрон в ОАЕ: Разговори за сигурност и наркотрафик

Свят Преди 9 часа

Очаква се Макрон да се срещне с президента на ОАЕ Мохамед бин Зайед Ал Нахян