МВР: Атентаторът не е Мехди Мохамед Гезли
Снимка на атентатора от камерите на летището в Сарафово   
Източник: БГНЕС
Но отговаря на истината тиражираната информация от български и чужди медии, че мъжът, самовзривил се на летището в Бургас, е Мехди Мохамед Гезли, уточниха от пресцентъра на МВР.

Некоректно е публикуването на факти, без те да бъдат потвърдени от Министерството на вътрешните работи или други компетентни институции.

Работата по изясняване на самоличността на извършителя на терористичния акт продължава.

И в този случай МВР ще спази принципа за прозрачност и своевременно ще обяви резултатите от разследването, се посочва в съобщението.

Пo-рано бе разпространена информация, че терористът е бивш затворник в Гуантанамо. Името му е Мехди Мохамед Гезли и е роден през 1979 г. в Стокхолм, Швеция. Баща му е алжирец, а майка му финландка. Той е израснал в шведския град Йоребру. Гезли е посетил Пакистан, за да учи ислямско право преди 11 септември 2001 г. Бил е арестуван на 01.12 2001 година в Пакистан. След престой в Гуантанамо е освободен.

Днес пресцентърът на МВР разпространи кадри на предполагаемия атентатор самоубиец, отговорен за взрива на бургаското летище Сарафово, при който загинаха седем души.

Снимките са от охранителните камери на бургаския аеропорт.

На видеото, публикувано от МВР, се вижда млад строен мъж с дълга коса. Лицето му обаче е скрито от тъмни очила и бейзболна шапка.

От полицията призовават гражданите да съобщят в най-близкото поделение на министерството или на тел.056/844242 всяка налична информация за самоличността, контактите, ползваните автомобили и адреси на лицето от снимката и видеоматериала.

Анонимността им е гарантирана.

Нападателят е използвал фалшив документ – шофьорска книжка от американския щат Мичиган,

уточняват от МВР. Според фалшивия документ той е роден през 1987 г., а постоянният му адрес е в щата Луизиана.

Снимка на шофьорската книжка бе разпространена от телевизия Ей Би Си, която не уточнява как се е сдобила с изображението.

Той не е минал през контролните пунктове на летището и е бил заснет да се разхожда между автомобилите на паркинга на летището.

Когато израелските туристи са качвали багажа си в автобуса, с който е трябвало да бъдат превозени до хотела, той се е присъединил към тях, свалил е раницата си и я сложил в багажното отделение. Тогава е избухнала бомбата. (вж. фотогалерия)

Огледите на мястото са приключили в 14 ч., съобщи на брифинг вътрешният министър Цветан Цветанов.

Всички веществени доказателства ще бъдат транспортирани до София, където при специални лабораторни условия и техника ще се обследват подробно. Ще се работи и в нощните часове, каза министър Цветанов.

Телата на загиналите ще бъдат освободени от Съдебна медицина тази вечер, за да се транспортират до Израел.

Вече е изведен ДНК-профилът на терориста,

каза Цветанов. Той припомни, че тялото му е било събрано на парчета.

Изземват се записи от камери за начина на пребиваване и придвижване на атентатора, поясни вътрешният министър.

Има огромен периметър от камери, които се изследват, за да се събере информация.

Периодът на пребиваването му в България е не по-малко от 4 дни. Имаме вече определени насоки на разследването, посочи Цветан Цветанов.

След огледа на мястото се е наложила версията, че раницата с взрива е избухнала още на гърба на мъжа. Цветанов добави, че службите разполагат и с негови отпечатъци.

Освен това са изведени версии за държави, които биха могли да са съпричастни с пребиваването на този терорист. Цветанов обаче отказа да конкретизира броя и самите държави, а дори и континента, на който се намират.

Цялата информация за терориста вече е качена в системата на службите за обмен със службите от други държави.

ДНК-експертизата и отпечатъците са предадени включително и на Интерпол. По време на брифинга Цветанов добави, че са

разпитани много свидетели, които са дали ценна информация за действията на терориста.

Все още обаче не се знае по какъв начин и откъде точно той е влязъл в страната ни. Обследването на веществените доказателства в София ще даде и яснота къде точно е бил изработен взривът - в България или в друга държава.

Нямаме никаква засечена информация за предполагаема подготовка на терористичен акт,

каза по-рано днес министър Цветанов. Нападателят по никакъв начин не се е отличавал от останалите туристи. Той е бил с бермуди, с раница на гърба.

Никой към настоящия момент не е поел отговорност за атентата край бургаското летище, заяви Цветанов.

"Надяваме се към 18 ч. да бъде възстановен трафикът с полетите на летище Бургас. Продължават действията с нашите партньори, обменяме оперативна операция", заяви още министърът.

"Винаги, когато има подобни инциденти, обектът се затваря за 24 часа, това са стандартни мерки. Имаме добри оперативни находки, които обсъждаме с колегите от Израел",  добави той.

На брифинга пристигна и посланикът на Израел Шаул Камиса-Раз. Той категорично отрече информацията, че дъщеря му е била сред пострадалите от терористичния атентат.

Пред журналисти дипломатът каза, че взаимоотношенията между България и техните служби са на много добро ниво. Той благодари на всички министри за оказаното съдействие и на лекарите за грижите, които са положили за ранените.

Самите терористични атентати не са само срещу Израел, а срещу всички държави по света, каза дипломатът.

ДАНС все още не е готова да отговори на въпросите за превантивност на бъдещите заплахи за националната сигурност

Това каза пред журналисти лидерът на ДСБ и председател на парламентарната комисия за контрол на ДАНС Иван Костов.

Комисията днес изслуша заместник-председателя на агенцията Владимир Писанчев.

Лидерът на ДСБ отбеляза, че темата за международния тероризъм в годишния доклад на ДАНС е отсъствала, което означава, че правителството е оценила риска като никакъв.

По думите му изводите от случилото се трябва да се направят бързо.

Правителството трябва да отговори спешно на ключовия въпрос защо в България се извърши терористичен акт, добави той.

Иван Костов заяви, че страната ни за първи път става мишена на международен тероризъм, каквато е официалната дефиниция на случилото се, и ако не се отговори на въпроса защо, ще ставаме все по-лесна мишена.

Според него отговори на този въпрос като "защо не" са несериозни.

Иван Костов заяви, че разследването на терористичен акт не е възможно без международно сътрудничество, а основното ниво на координация с чуждите служби минава през ДАНС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ердоган и Мицотакис лице в лице в Анкара: Ако не сега, кога?</p>

Ердоган и Мицотакис обсъдиха морските спорове в Егейско море и търговията между Турция и Гърция

Свят Преди 3 минути

Турция и Гърция заявиха готовност да решат дългогодишните морски спорове, потвърдиха целта за търговия от 10 млрд. долара и призоваха за нова ера на диалог и доверие

Напрежение в НС заради случая "Петрохан": ИТН и ПП-ДБ влязоха в остър спор

Напрежение в НС заради случая "Петрохан": ИТН и ПП-ДБ влязоха в остър спор

България Преди 8 минути

Председателят на парламента Рая Назарян даде 15 минути почивка, за да се успокоят страстите в пленарната зала.

Американски сили се изтеглиха от базата Ат Танф в Сирия

Американски сили се изтеглиха от базата Ат Танф в Сирия

Свят Преди 33 минути

Втори източник потвърди изтеглянето и уточни, че американските сили са започнали процеса преди 15 дни

Камарата на представителите на САЩ одобри мярка срещу митата на Тръмп за Канада

Камарата на представителите на САЩ одобри мярка срещу митата на Тръмп за Канада

Свят Преди 42 минути

Законодателите гласуваха с 219 срещу 211 гласа в подкрепа на резолюция за прекратяване на използването от страна на Тръмп на извънредно положение като основание за налагане на наказателни търговски мерки върху канадски стоки

<p>Къде са най-високите заплати в България</p>

Козлодуй измести Челопеч от върха по заплати, средната надхвърли 1 970 евро

България Преди 44 минути

Данни на ИПИ за 2024 г. показват, че Козлодуй изпреварва Челопеч и София, а възнагражденията растат в 260 общини в страната

Борислав Сандов призна, че три пъти е бил в хижа "Петрохан": Нищо смущаващо не съм виждал

Борислав Сандов призна, че три пъти е бил в хижа "Петрохан": Нищо смущаващо не съм виждал

България Преди 49 минути

Бившият министър на околната среда и водите заяви, че срещу него няма предявено обвинение във връзка със случая

"Атмосферна река" донесе смъртоносни бури в Португалия

"Атмосферна река" донесе смъртоносни бури в Португалия

Свят Преди 1 час

Най-малко 15 души са загинали в резултат на бурите

7000 убити в Иран? Активисти разкриват нови данни за протестите

7000 убити в Иран? Активисти разкриват нови данни за протестите

Свят Преди 1 час

Предполага се, че броят на жертвите може и да е много по-голям

<p>Линдзи Вон с трета операция след тежкото падане в&nbsp;Кортина д&rsquo;Ампецо</p>

Ски звездата Линдзи Вон претърпя трета операция след тежкото падане в Кортина д’Ампецо

Свят Преди 1 час

Вон е получила сложна травма на пищяла при тежкия удар

Киев, Одеса и Днипро под руска ракетна атака

Киев, Одеса и Днипро под руска ракетна атака

Свят Преди 1 час

Ударени са жилищни сгради и инфраструктура, има пострадал

Пожар в подземен паркинг остави част от "Студентски град" без ток, наложи се евакуация

Пожар в подземен паркинг остави част от "Студентски град" без ток, наложи се евакуация

България Преди 1 час

На място са били изпратени четири пожарни коли и една линейка

Русия се е опитала "напълно да блокира" WhatsApp

Русия се е опитала "напълно да блокира" WhatsApp

Свят Преди 2 часа

WhatsApp каза, че блокирането на приложението е опит от страна на Русия да привлече потребителите към „държавно контролирано приложение за наблюдение“

Зеленски иска дата за присъединяване на Украйна към ЕС

Зеленски иска дата за присъединяване на Украйна към ЕС

Свят Преди 2 часа

Той описа членството в ЕС като гаранция за сигурност за Украйна, подчертавайки нуждата на конкретни подробности и фиксиран срок

Мистерията "Петрохан": Нови данни от разследването и ключови въпроси без отговор

Мистерията "Петрохан": Нови данни от разследването и ключови въпроси без отговор

България Преди 2 часа

Сред най-важните доказателства, които се очакват, е експертизата на натривките

<p>МВнР с важно предупреждение за пътуващите от и до Германия</p>

МВнР предупреждава: Стачка на "Луфтханза" може да засегне полети между България и Германия

Свят Преди 2 часа

Очаква се на летищата в Берлин, Франкфурт, Мюнхен и други градове да бъдат отменени или забавени значителен брой от планираните за деня полети на компанията и други свързани с нея авиопревозвачи