За авните власти в САЩ разследват евентуалната връзка между имплантите в женските гърди и изключително рядък вид рак, с което за пореден път безопасността на уголемяващите бюста материали бе поставена под въпрос.
Рискът е еднакъв при различните видове импланти - със силиконов гел или физиологичен разтвор, и може да засегне всички жени - независимо дали са ги използвали с реконструктивна цел след операция за рак на гърдата или по естетически причини.
Въпросният вид рак, известен като анапластичен гигантскоклетъчен лимфом (ALCL), е рядка разновидност на Т-клетъчния лимфом. Пациентите обикновено са чувствителни на химиотерапия, но веднъж релапсирали, терапевтичните възможности ставта на практика нулеви.
Властите в САЩ вече помолиха американските лекари да докладват за всички случаи на този рак, за да могат здравните служби да реагират по-бързо и адекватно при пациентки, чийто живот е застрашен.
До момента са били регистрирани едва 60 случая на болестта в света, въпреки че импланти в гърдите си имат близо 10 млн. жени.
Здравните власти на САЩ в момента проучват научната литература за този вид рак, публикувана от 1997 г. насам.
Според тях в повечето случаи пациентите търсят личните си лекари едва след като почувстват болка, бучки или подуване в гърдите, както и при други явни проблеми, свързани със силиконовите импланти.
Тъй като болестта се среща твърде рядко, учените смятат, че проблемът навярно никога няма да бъде разрешен напълно.
"Необходимо е проучване, което да съдържа информация за стотици хиляди жени, събрана в продължение на десетилетия. Дори и тогава не е ясно дали ще бъде намерена пряката връзка между имплантите и този рядък вид рак", посочиха американските здравни власти.
Това не е рак на гърдата, но в случаите, когато е свързан с имплантите, лимфомът расте именно там, обикновено в капсулата на зарасналия белег, образувал при поставянето на импланта.
Жените развиват симптоми дълго след като е преминала операцията - вкл. бучки, болки, асиметрия на гърдите, набиране на течности и подуване.
Има случаи, при които премахването на импланта е достатъчно за излекуване, но при някои пациентки се налага химиотерапия и облъчване.
Според специалистите, все пак, този вид рак е в много по-малко агресивна форма при жените със силикон, отколкото при заболелите по други причини.
Разследват връзка между гръдни импланти и рядък вид рак
До момента са били регистрирани едва 60 случая на болестта в света, въпреки че импланти в гърдите си имат близо 10 млн. жени
27 януари 2011, 22:17
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!