Ако току-що сте приключили с тренировката във фитнеса, не сядайте - поне не веднага.
Учените откриха, че продължителното ходете може да е по-ползотворно за тялото, отколкото натоварващите упражнения в залата.
Оказва се, че по-лекото натоварване действа много по-добре на инсулиновата чувствителност и нивата на липиди в кръвта, отколкото час интензивно натоварване, твърди ново проучване, цитирано от "Дейли Мейл".
Тези нива са индикатори за развитието на диабет и затлъстяване.
Изследователи от Университета Маастрихт, Холандия, разделили на три групи 18 младежи на възраст между 19 и 24 години.
Едните седели по 14 часа и не правели никакви упражнения, вторите си почивали 13 часа, но за един час правели интензивни упражнения, а третата група - почивали 6 часа , ходели пеша четири часа и още 2 часа трябвало да стоят изправени.
Учените открили, че докато изразходваната енергия е една и съща, нивата на холестерол и липиди в кръвта се подобрявали значително при групата, която се упражнявала за най-дълъг период от време.
"Един час физически упражнения дневно не могат да компенсират негативните ефекти от бездействието на инсулиновата чувствителност и плазмените липиди, когато през остатъка от деня няма достатъчно движение и натоварване", заяви д-р Ханс Савелбърг - автор на изследването.
Оказва се, че продължителното ходене и стоене е много по-ефективно за подобряване на тези параметри, отколкото упражненията в залата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!