Т ерапевтичният ефект от канабиса е ограничен, дори несигурен, в зависимост от симптомите, показа американско изследване, анализирало резултатите от 79 клинични изпитания, предаде АФП.
Изпитанията са направени общо с 6500 участници.
Анализът показва, че понякога марихуаната помага при хронични невропатични болки и спазми от множествена склероза. Доказателствата обаче са неубедителни за някаква полза от нея при раково болните срещу гадене и повръщане заради химиотерапия, както и за хората, страдащи от безсъние и синдром на Турет. Що се отнася до безпокойството и депресията, не се наблюдава никакво подобрение.
В същото време марихуаната предизвиква страничин ефекти като замаяност, сухота в устата, гадене, умора, сънливост, еуфория, повръщане, дезориентация, объркване, загуба на равонвесие и халюцинации.
В САЩ 23 щата и столицата Вашингтон разрешават употребата на канабиса за медицински цели. Подобни закони има и в много други държави.
В коментара си двама психиатри от университета Йейл пишат, че ентусиазмът към медицинската марихуана е по-голям, отколкото позволяват данните от медицински изследвания и настояват да се изчака с широката ѝ употреба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!