Италиански изследователи направиха интересно откритие, което може да допълни знанията за древноримското мореплаване. Те имат теория, че моряците по онова време са прекарвали прясна риба, като са използвали интересен начин за съхраняването й жива в специални контейнери продължително време.
Изводът се базира на анализ на любопитно съоръжение, открито през 1986 г. във водите до Североизточна Италия. Тогава до остров Градо били открити останките на корпус на древноримски плавателен съд. Заедно с тях археолозите се натъкнали на интересен предмет - подобно на тръба съоръжение, преминаващо през корпуса на кораба. За какво точно е служело то, учените не успели да разберат. Сега, години по-късно, италиански специалисти предлагат теорията, че това е било тръбопровод, а по точно - някаква сложна система за изпомпване на вода. Тя вероятно е служела за подаване на богата на кислород вода към пълни с жива риба резервоари. Ако са верни тези предположения, това означава, че римските плавателни съдове можели да превозват риба по цялото Средиземноморие и да я доставят съвсем свежа до купувачите.
Търговският кораб е бил открит на 6 мили от остров Гардо. Той е достигал 16.5 метра дължина. Останки от него сега се съхраняват в музея по подводна археология в Градо. На борда му е имало стотици съдове, в които се е съхранявала обработена риба. Самата тръба е с дължина 1.3 метра и диаметър 7-10 см. Вероятно тя е захранвала резервоар, достатъчен за съхранението на 200 кг жива риба. От нея на всеки половин час се е вливала прясна вода, богата на кислород.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!