Летищата в Бремен и Хамбург ще бъдат затворени съответно от 5 ч. и 6 ч. местно време тази сутрин заради облака вулканична пепел от исландския вулкан Гримсвьотн, предаде ДПА.
Към 10 ч. може да бъде затворено и летището в Берлин, посочи Ройтерс.
Германската служба Де Еф Ес, отговаряща за сигурността на въздухоплаването съобщи, че решението за затваряне на тези летища е взето след предупреждението на метеоролозите, че концентрацията на вулканичната пепел във въздуха в някои райони над Северна Германия ще се приближи до стойности, при които може да възникне заплаха за сигурността на полетите.
Летището в Хановер е на границата на зоната със замърсен въздух, но засега няма яснота дали и то ще бъде затворено.
Де Еф Ес прикани пътниците в Германия да се информират от авиокомпаниите за анулираните полети и предупреди, че
не се знае докога летищата ще бъдат затворени
Европейската служба Евроконтрол съобщи вчера, че пепелта ще се разнесе над Дания, Норвегия и Южна Швеция, след като снощи достигна Северна Германия.
Според европейската комисия не се предвижда затваряне на голяма част от въздушното пространство, но въпреки това еврокомисарят за транспорта Сийм Калас предупреди, че европейците трябва да се подготвят за много трудна седмица за въздушния транспорт.
Гримсвьотн, най-активният вулкан в Исландия, изригна в събота най-силно от близо един век, напомня АФП.
Близо 1/3 от самолетните инциденти по света се случват на земята
поради лош дизайн на пистите или грешки на контрола на въздушния трафик, съобщи Международната организация за гражданска авиация (ICAO).
Броят на инцидентите е достигнал рекордно ниско число през 2010 г., но международната асоциация за въздушен транспорт прогнозира, че трафикът ще се увеличи със 70% в рамките на десетилетие, и директорът на ICAO по аеронавигационно обслужване Нанси Греъм предупреди срещу самоуспокояване.
"Тенденцията е обезпокоителна, тъй като нивото на инцидентите не е високо, но ръстът (на въздушния трафик) е в посока нагоре, така че когато се сравнят двете неща, ще станем свидетели на нараснали инциденти", заяви тя на симпозиум.
Стремим се към нула инциденти, подчерта Греъм.
Между 1995 и 2008 е имало 1 429 въздушни инциденти по света. От тях 431 са се случили по време на излитане или кацане, според авиационната агенция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!