Словашките профсъюзи от здравеопазването предупредиха вчера, че медицинският сектор в страната може да се разпадне, съобщи Ройтерс.
По данни на словашките медии около една пета от общо 7000 лекари в страната вчера не са се явили на работа.
Причината е продължаващият
спор за повишаване на лекарските заплати.
Средната заплата за докторите в Словакия е около 1500 евро по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Властите в страната въведоха тази седмица извънредно положение в 15 болници, принуждавайки персонала да се яви на работа под заплаха от наказание, след като лекарите отхвърлиха предложението на правителството месечните им заплати да бъдат повишени с 300 евро.
Словакия се видя принудена да потърси помощ от съседните страни.
Чехия днес ще обсъди плана за изпращане на военни лекари в помощ на словашките болници.
Словашкият здравен министър Иван Ухлярик, който предложи да подаде оставка, след като преговорите с просъюзните лидери се провалиха вчера, заяви, че Полша и Австрия също са готови да помогнат.
Проучване на общественото мнение показа, че според повече от половината от населението лекарите трябва да се съгласят с предложението на правителството предвид икономическата ситуация в ЕС.
Протестът напомни за подобни действия през последните години в Чехия и Унгария, където лекарите отдавна настояват заплатите им да бъдат приближени до западноевропейските стандарти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!