Приключи ли ерата 11 септември
Източник: GettyImages/Guliver

Б лизо две десетилетия след атаките на 11 септември 2001 г., човечеството все още е в капана на тогавашните събития, а последиците се усещат в редица райони по света. Терористичните атаки породиха конспирации, доведоха до серия от конфликти, станали известни като „Война срещу терора”, а в редица западни държави бяха въведени рестрикции и на мода дойде масовото наблюдение на граждани, което от своя страна пък предизвика скандали и изтичане на секретни данни в невиждани до онзи момент мащаб – ерата на Сноудън и Асандж е пряка последица от онзи 11-ти септември и геополитическите трусове след това.

19 години по-късно, радикалните групи не са разбити, дори напротив, а американските сили продължават да бъдат разположени по целия свят. Те, както и бюджетът на САЩ, бяха силно ударени по време на конфликтите след 11 септември 2001 г. Милиони цивилни пък станаха косвена или директна жертва на събитията, а обществата в държави като Ирак, Афганистан, Йемен бяха разтресени от последвалите сблъсъци, трусове и кризи. Може да се каже, че арабските бунтове от 2011 г. са също следствие на целият низ от събития преди две десетилетия.

На Запад последствията от 11 септември се усещат като нещо далечно, въпреки директния ефект върху живота на обикновения човек. Последното десетилетие беше белязано от икономически сривове, рецесии и политическо напрежение. Идеята за глобализацията отстъпи пред подновения устрем на национализма и популизма в Европа, докато западните правителства – и най-вече САЩ – опитват да се отърват от ангажиментите си в Близкия изток, пренасочвайки внимание към нови стратегически предизвикателства като Китай и Русия. За анализатори в САЩ 11 септември 2001 г. е разглеждано дори като упадък на американската външна политика и покрай пандемията от Ковид-19, ударила Щатите най-силно от всички други държави досега, все повече стават призивите да бъде затворена главата 11 септември.

Но дори САЩ да решат да изоставят този тежък период, за мнозина извън Северна Америка, последиците на войните след 2001 г., са ежедневие. Изследване, публикувано тази седмица от Института за международни изследвания „Уотсън“ към Университета „Браун“, показва, че най-малко 37 милиона души са били разселени от конфликти, свързани с отговора на САЩ след 11 септември. Разбира се Вашингтон не е единственият фактор, предизвикал тези трусове, особено в страни като Сирия или Сомалия – Русия, например, е една от основните причини за разселвания след интервенцията в Сирия през 2015 г. Но хаосът, от който са част тези конфликти, е свързан с трагедията на ерата, започнала преди две десетилетия.

Както стана дума, радикалните движения бяха повлияни от „Войната срещу терора“, но е трудно да се каже, че са разбити. Ал Кайда, организацията стояща зад атаките от 11 септември, е много по-различна от тогава, когато неин лидер беше Осама бин Ладен. Оглавявана от заместника му Айман ал Зауахири, групировката остава заплаха не само за Запада, но и за местните държави в Африка и Близкия изток, където тя разви стабилни структури. Кампанията срещу Ал Кайда и убийството на редица нейни командири и лидери, включително самият Осама бин Ладен и синът му, не спря дейността ѝ. Според доклади на ООН организацията разполага с около 40 000 бойци и членове в световен мащаб, а силите ѝ се сражават активно в конфликти от Западна Африка до Югоизточна Азия.

Групи, свързани с Ал Кайда като „Ал Кайда на Арабския полуостров“ в Йемен, Хурас ал Дин в Сирия, както и структури в Сомалия, Субсахарска Африка, Индия и Филипините се развиват и натрупват все повече видимост и влияние. В Афганистан, САЩ опитват да намалят военното си присъствие и да подсилят местното правителство, за да могат да бъдат притиснати талибаните. През 2001 г. именно режимът на талибаните предоставиха убежище и бази на Ал Кайда и Осама бин Ладен, и макар днес да не управляват в Кабул, те са основна сила в Афганистан, която успя да върне контрола си върху големи райони от страната.

Нещо повече – 19 години по-късно, талибаните са толкова влиятелни, че САЩ и афганистанското правителство бяха принудени да ги поканят на мирни преговори, а Иран и Русия флиртуват с тях, за да получат дивиденти в Афганистан. Този септември се очаква нов кръг от преговори между афганистанското правителство и талибаните, докато те не са прекъснали връзките си с Ал Кайда, въпреки че е основно условие за преговори. Наскоро една от най-кървавите фракции на движението, пакистанските талибани, обявиха обединение между различните групи сред тях и това е много лош сигнал не само за САЩ, но и за правителствата в района.

През последните години Ал Кайда работи усърдно, за да изгради връзки в клановите структури и местното население в Африка и Близкия изток, докато остави бившият ѝ иракски клон „Ислямска държава“, да усети натиска на западната коалиция. Нещо повече, Ал Кайда създаде ново поколение от лидери и командири, които вече излизат на преден план. Тези фигури имат опит от Ирак, Сирия, Либия и Субсахарска Африка, запознати са с модерните технологии и осъзнават колко е важна информационната пропаганда. За това колко тихо и настървено изграждат новите структури командирите на Ал Кайда, говори атаката във военна база във Флорида миналият декември. Тогава саудитски пилот, повлиян и рекрутиран от Ал Кайда, уби трима души и рани няколко други. Освен извършването на атаката, групировката всъщност е събирала информация в продължение на дълъг период от време, според разследването на ФБР.

Ерата на 11 септември е приключила, но не и нейните последици. Докато САЩ и Западът насочват внимание към новите предизвикателства като Русия, Китай, Иран и Северна Корея, те не трябва да забравят, че съществуват редица зони в Африка и Близкия изток, които тепърва ще се превръщат в регионален и глобален проблем, тъй като причините за хаоса не са решени.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 6 минути

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 55 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 1 час

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 3 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 3 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 5 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера