Приключи ли ерата 11 септември
Източник: GettyImages/Guliver
17

Б лизо две десетилетия след атаките на 11 септември 2001 г., човечеството все още е в капана на тогавашните събития, а последиците се усещат в редица райони по света. Терористичните атаки породиха конспирации, доведоха до серия от конфликти, станали известни като „Война срещу терора”, а в редица западни държави бяха въведени рестрикции и на мода дойде масовото наблюдение на граждани, което от своя страна пък предизвика скандали и изтичане на секретни данни в невиждани до онзи момент мащаб – ерата на Сноудън и Асандж е пряка последица от онзи 11-ти септември и геополитическите трусове след това.

19 години по-късно, радикалните групи не са разбити, дори напротив, а американските сили продължават да бъдат разположени по целия свят. Те, както и бюджетът на САЩ, бяха силно ударени по време на конфликтите след 11 септември 2001 г. Милиони цивилни пък станаха косвена или директна жертва на събитията, а обществата в държави като Ирак, Афганистан, Йемен бяха разтресени от последвалите сблъсъци, трусове и кризи. Може да се каже, че арабските бунтове от 2011 г. са също следствие на целият низ от събития преди две десетилетия.

На Запад последствията от 11 септември се усещат като нещо далечно, въпреки директния ефект върху живота на обикновения човек. Последното десетилетие беше белязано от икономически сривове, рецесии и политическо напрежение. Идеята за глобализацията отстъпи пред подновения устрем на национализма и популизма в Европа, докато западните правителства – и най-вече САЩ – опитват да се отърват от ангажиментите си в Близкия изток, пренасочвайки внимание към нови стратегически предизвикателства като Китай и Русия. За анализатори в САЩ 11 септември 2001 г. е разглеждано дори като упадък на американската външна политика и покрай пандемията от Ковид-19, ударила Щатите най-силно от всички други държави досега, все повече стават призивите да бъде затворена главата 11 септември.

Но дори САЩ да решат да изоставят този тежък период, за мнозина извън Северна Америка, последиците на войните след 2001 г., са ежедневие. Изследване, публикувано тази седмица от Института за международни изследвания „Уотсън“ към Университета „Браун“, показва, че най-малко 37 милиона души са били разселени от конфликти, свързани с отговора на САЩ след 11 септември. Разбира се Вашингтон не е единственият фактор, предизвикал тези трусове, особено в страни като Сирия или Сомалия – Русия, например, е една от основните причини за разселвания след интервенцията в Сирия през 2015 г. Но хаосът, от който са част тези конфликти, е свързан с трагедията на ерата, започнала преди две десетилетия.

Както стана дума, радикалните движения бяха повлияни от „Войната срещу терора“, но е трудно да се каже, че са разбити. Ал Кайда, организацията стояща зад атаките от 11 септември, е много по-различна от тогава, когато неин лидер беше Осама бин Ладен. Оглавявана от заместника му Айман ал Зауахири, групировката остава заплаха не само за Запада, но и за местните държави в Африка и Близкия изток, където тя разви стабилни структури. Кампанията срещу Ал Кайда и убийството на редица нейни командири и лидери, включително самият Осама бин Ладен и синът му, не спря дейността ѝ. Според доклади на ООН организацията разполага с около 40 000 бойци и членове в световен мащаб, а силите ѝ се сражават активно в конфликти от Западна Африка до Югоизточна Азия.

Групи, свързани с Ал Кайда като „Ал Кайда на Арабския полуостров“ в Йемен, Хурас ал Дин в Сирия, както и структури в Сомалия, Субсахарска Африка, Индия и Филипините се развиват и натрупват все повече видимост и влияние. В Афганистан, САЩ опитват да намалят военното си присъствие и да подсилят местното правителство, за да могат да бъдат притиснати талибаните. През 2001 г. именно режимът на талибаните предоставиха убежище и бази на Ал Кайда и Осама бин Ладен, и макар днес да не управляват в Кабул, те са основна сила в Афганистан, която успя да върне контрола си върху големи райони от страната.

Нещо повече – 19 години по-късно, талибаните са толкова влиятелни, че САЩ и афганистанското правителство бяха принудени да ги поканят на мирни преговори, а Иран и Русия флиртуват с тях, за да получат дивиденти в Афганистан. Този септември се очаква нов кръг от преговори между афганистанското правителство и талибаните, докато те не са прекъснали връзките си с Ал Кайда, въпреки че е основно условие за преговори. Наскоро една от най-кървавите фракции на движението, пакистанските талибани, обявиха обединение между различните групи сред тях и това е много лош сигнал не само за САЩ, но и за правителствата в района.

През последните години Ал Кайда работи усърдно, за да изгради връзки в клановите структури и местното население в Африка и Близкия изток, докато остави бившият ѝ иракски клон „Ислямска държава“, да усети натиска на западната коалиция. Нещо повече, Ал Кайда създаде ново поколение от лидери и командири, които вече излизат на преден план. Тези фигури имат опит от Ирак, Сирия, Либия и Субсахарска Африка, запознати са с модерните технологии и осъзнават колко е важна информационната пропаганда. За това колко тихо и настървено изграждат новите структури командирите на Ал Кайда, говори атаката във военна база във Флорида миналият декември. Тогава саудитски пилот, повлиян и рекрутиран от Ал Кайда, уби трима души и рани няколко други. Освен извършването на атаката, групировката всъщност е събирала информация в продължение на дълъг период от време, според разследването на ФБР.

Ерата на 11 септември е приключила, но не и нейните последици. Докато САЩ и Западът насочват внимание към новите предизвикателства като Русия, Китай, Иран и Северна Корея, те не трябва да забравят, че съществуват редица зони в Африка и Близкия изток, които тепърва ще се превръщат в регионален и глобален проблем, тъй като причините за хаоса не са решени.

Коментари 17
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

17 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Свят Преди 19 минути

Юн и редица висши официални представители са изправени пред наказателно разследване за потенциални обвинения в бунт и злоупотреба с власт

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Любопитно Преди 45 минути

Бронзовият медалист гостува в официалния подкаст "След Игрите"

Мощно торнадо връхлетя Северна Калифорния (ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя Северна Калифорния (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Само в Сан Франциско без ток са 13 000 домакинства, а в целия щат Калифорния - повече от 170 000 души

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

България Преди 1 час

Използван е нов метод за укриване на дрогата

Историческо посещение: Папа Франциск пристигна в Корсика

Историческо посещение: Папа Франциск пристигна в Корсика

Свят Преди 1 час

Той ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон

Русия превзе две села в Донецка област

Русия превзе две села в Донецка област

Свят Преди 2 часа

Това съобщи руското министерство на отбраната

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

България Преди 2 часа

Сигнал е бил подаден от жители на село Жельо Войвода

"Пиленцата от Монако" и BETL: Замесиха инфлуенсъри във фалшиво коледно парти на фирмата

"Пиленцата от Монако" и BETL: Замесиха инфлуенсъри във фалшиво коледно парти на фирмата

България Преди 2 часа

"Даже не знам какво е това, с какво се занимават. Нито са ми давали пари, нито аз на тях", заяви Димитров

<p>Тръмп: Той винаги ще поставя Америка на първо място</p>

Тръмп номинира бившия американски посланик в Германия Гренел за специален пратеник

Свят Преди 3 часа

„Рик ще работи в някои от най-горещите точки по света, включително Венецуела и Северна Корея“, заяви Тръмп

Шестима пострадали при катастрофа край Варна

Шестима пострадали при катастрофа край Варна

България Преди 4 часа

Шофьорът, причинил пътния инцидент, е бил с 1.47 промила алкохол в кръвта

Пламен Димитров/КНСБ

Пламен Димитров за Бюджет 2025: Това, което са си надробили политиците, да си го решат

България Преди 4 часа

Президентът на КНСБ отбеляза, че само някои сектори ще получат сериозни увеличения

Къде са милиардите на семейство Асад

Къде са милиардите на семейство Асад

Свят Преди 5 часа

През 2022 г. външното министерство на Великобритания оценява активите на Башар Асад на около два милиарда евро

15 000 пяха заедно с Лили Иванова на финалния концерт от турнето ѝ (ВИДЕО/СНИМКИ)

15 000 пяха заедно с Лили Иванова на финалния концерт от турнето ѝ (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 5 часа

Изпълнената до краен предел зала „Арена 8888 София“ посрещна и изпрати на крака най-голямото име в българската попмузика

Тир се вряза в двора на къща в село Самоводене

Протест във Великотърновско срещу засиления трафик на тирове (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидент с румънски камион стана причина за спешна среща между жителите на село Самоводене и институциите

17-годишно момче почина в нощен клуб в Свищов

17-годишно момче почина в нощен клуб в Свищов

България Преди 5 часа

Разследващите работят по две версии за инцидента

Байдън: Съюзът между Сеул и Вашингтон е „стълб на мира“ в Азия

Байдън: Съюзът между Сеул и Вашингтон е „стълб на мира“ в Азия

Свят Преди 5 часа

Американският държавен глава разговаря с изпълняващия длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су