Парите не миришат... освен в Северна Корея, където чуждестранния посетител понякога получава рестото от парите си под формата на пакетче чай вместо местния вон.
Независимо дали е китайски юан, американски долар или евро - повечето от чуждите валути се приемат радушно в тази страна с ограничени резерви, за които туристите, колкото и да са малко, имат значителен принос.
Всяка транзакция тук се прави в чужда валута, а посетителят може да се движи единствено с придружител и има достъп до ограничен брой магазини.
Валута може да се харчи в големите хотели и ресторанти в столицата, посещавани от чужденци. Другаде това често се оказва трудно.
Цената на стоките и услугите е обявена в севернокорейски вонове и трябва първо да се извърши сложно преизчисляване в избраната валута. Американски долари и евро като цяло се приемат, но не винаги са в наличност и често ви обменят парите в китайски юани, които са доста разпространени. Това обаче налага нова обмяна...
Ако рестото, което трябва да ви върнат, е много дребна сума, вместо монети получавате пакетче-две чай.
Самият вон не минава през ръцете ви. Севернокорейската икономика е анемична вследствие на десетилетията лошо управление, природни бедствия и международни санкции.
Като изключим столицата Пхенян, където живее елитът, населението преживява в бедност, като по данни на ООН отнедостиг на храни са засегнати две трети от 24-те милиона севернокорейци.
Оценките за количеството вонове в обращение варират. Според южнокорейски експерти те вероятно са на стойност около 2 млрд. долара (1,5 млрд. евро) при брутен национален продукт (БНП) от 30 млрд. долара, което се равнява на 2,6% от БНП на Южна Корея.
Доверието на севернокорейците в тяхната парична единица се срина през 2009 г., когато властите извършиха разорителнаденоминация с цел да се преборят с възникването на частни пазари, на които Пхенян гледа с недобро око.
Популярността на чуждите валути не плаши по-малко комунистическия режим, тъй като те също може да подхранват паралелни пазари, които убягват от контрола на властите. С пари в джоба остава да намерите къде да ги похарчите: чуждестранните посетители са следени от агенти на правителството, с които трябва упорито да преговаряш, за да се отклониш от разрешения маршрут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!