Русия свали рязко цените на газ за Украйна, ще инвестира $15 млрд. в украински дълг
Владимир Путин и Виктор Янукович   
Източник: БГНЕС

Русия ще намали с една трета цената на газа, който продава на Украйна, и ще инвестира 15 млрд. долара в ценни книжа на украинското правителство.

Това съобщи руският президент Владимир Путин след посещение на украинския му колега Виктор Янукович в руската столица.

"Газпром и Нафтогаз, Украйна, подписаха поправка, която позволява на Газпром да продава газ на Украйна на цена от 268,50 долара за 1000 куб. м. Както знаете, цената сега е около 400 долара", заяви Путин след срещата си с Янукович.

Русия и Украйна подписаха и споразумение за безмитна търговия между двете страни.

Руският президент каза още, че въпросът с присъединяването на Украйна към Митническия съюз, ръководен от Москва, каквито опасения имаше проевропейски настроената украинска опозиция, не е бил обсъждан по време на преговорите.

"Бих искал да успокоя всички, днес не сме обсъждали приемането на Украйна в Митническия съюз", заяви Путин. Двете страни обаче са сключили споразумение, предвиждащо премахване на "търговските ограничения" между двете страни за 2013 и 2014 г. Подписани са били и редица други документи.

Въпросът за подписването от Украйна на споразумение за асоцииране с ЕС също не е бил обсъждан на срещата между Путин и Янукович. Това съобщи помощникът на руския президент Юрий Ушаков.

В съвместно заявление след срещата на двамата президенти се посочва, че Русия и Украйна са стратегически партньори, свързани с традиционна дружба и тясно сътрудничество. Двете страни са проявили нагласа за разширяване на двустранните контакти, основно в икономическата сфера, се посочва в изявлението.

Дмитрий Песков, говорителят на руския президент пък подчерта, че Русия няма намерение да се меси във вътрешните дела на Украйна, предаде ИТАР-ТАСС.

Украинската опозиция, която протестира от близо четири седмици срещу отказа в края на ноември на Янукович да подпише споразумение за асоцииране с ЕС, обвини президента преди визитата му в Москва, че иска да продаде страната на Русия. Властите в Москва се опитват да убедят Киев да влезе в Митническия съюз, в който участват още Беларус и Казахстан.

"Предвид проблемите на украинската икономика руското правителство реши да постави част от резервите си в ценни книжа на украинското правителство на стойност 15 милиарда долара. Това не е свързано с никакви условия, нито с повишаване, понижаване или замразяване на социалните придобивки, пенсиите, стипендиите или разходите", заяви Путин, имайки предвид условията на МВФ за отпускане на заем на Киев.

Руският финансов министър Антон Силуанов уточни, че парите ще бъдат инвестирани през 2013 и 2014 г. в облигации, емитирани от Украйна.

Русия и Украйна се договориха за възобновяване на серийното производство на самолетите Ан-124,

оповести още Путин след срещата. Той поясни, че правителствата на двете държави са подписали споразумение за държавна помощ по тази инициатива. Путин съобщи още, че продължава работата по облекчаване на условията за преминаване на руско-украинската граница. 

Украинският опозиционен лидер Виталий Кличко заяви днес пред събралите се демонстранти на Площада на независимостта, че президентът Виктор Янукович е предал националния интерес и независимостта на Украйна, като се е съгласил да вземе назаем от Русия 15 милиарда щатски долара, предаде Ройтерс.

Кличко, който e световен шампион по бокс тежка категория, призова за предсрочни избори и заяви, че иска да се срещне с Янукович "на ринга".

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 4 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 4 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 6 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 8 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 8 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 9 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 9 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 10 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 10 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 10 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 10 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 11 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 11 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 11 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 12 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината