Словашкият парламент не прие плана за разширяване на правомощията на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС), създаден, за да подпомага затруднените страни от еврозоната.
Възможно е обаче през следващите дни да има второ гласуване, което да е в подкрепа на плана.
Отхвърлянето късно снощи на плана
свали и правителството на премиера Ивета Радичова,
тъй като тя обвърза гласуването за фонда с вот на доверие за кабинета си.
От присъстващи на заседанието 124 депутати 55 са гласували "за", 9 "против", а 60 не са гласували, съобщи заместник-председателят на парламента Павол Хрушовски, цитиран от Франс прес.
Неолибералната партия "Свобода и солидарност", която е част от четирипартийната управляваща коалиция в Словакия, не участва, както бе обявила, във вота. Без 22-ата депутати на "Свобода и солидарност" управляващите не успяха да съберат необходимите им 76 гласа.
С вчерашния вот Словакия на практика блокира европейските усилия за стабилизиране на еврозоната.
Тя остава единствената страна в 17-членната еврозона, която не е одобрила разширяването на фонда, което може да стане факт, само ако получи подкрепата на всички страни от еврозоната.
Очаква се обаче в близко време парламентът да гласува още веднъж,
при което опозиционните социалдемократи да подкрепят увеличаването на пълномощията на фонда.
Социалдемократите дадоха да се разбере, че след падането на правителството може да преразгледат досегашната си позиция против плана.
Лидерът на партията Смер - социална демокрация Роберт Фицо, който бе премиер от 2006 до 2010 г. заяви на дебатите преди гласуването, че неговата партия казва "не" на едно дясно правителство, но казва "да" на спасителния фонд.
Социалдемократите имат 62 депутати в 150 местния парламент.
Засега не е определена дата за евентуално второ гласуване, но депутат от "Свобода и справедливост" каза за Франс прес, че е възможно гласуването да се състои още днес следобед.
Лидерът на социалдемократите заяви, че те очакват от досегашните управляващи да излязат с предложения, които да доведат до ратифициране на разширяването на ЕФФС, предаде Ройтерс.
Фицо обаче не уточни какви предложения очаква, кога и по кои въпроси партията му е склонна на компромис.
Дебатите преди гласуването продължиха десет часа
Премиерът Радичова призова депутатите да одобрят разширяването на фонда, за да не накърнят доверието към Словакия. В момента под заплаха е поставена цялата еврозона, а не само няколко малки страни, каза тя. Под заплаха е нашето евро. Променящата се ситуация налага бърза и незабавна реакция, заяви Радичова, цитирана от Асошиейтед прес.
Радичова каза, че е помолила коалиционните си партньори да започнат преговори с лявата опозиционна партия Смер, за да бъде намерен начин да се одобри увеличаването на спасителния фонд за страните от еврозоната, предаде Ройтерс.
Микулаш Дзуринда, председателят на Словашкия демократичен и християнски съюз, партията на Радичова, заяви, че одобряването на плана за фонда за стабилност е главният приоритет на партията.
Делът на Словакия в гаранциите, които подкрепят увеличаването на ЕФФС, възлиза на 4,4 милиарда евро - около 1%.
Ако Словакия оттегли гаранциите си, това едва ли ще се отрази на възможностите на фонда, но политическият сигнал може да се окаже фатален, каза за ДПА дипломат в Брюксел. Планът е фондът да бъде увеличен от сегашните 250 млрд. евро на 440 млрд.
Словашки лидери обясняваха, че е трудно словаците да бъдат убедени да дадат своя принос за фонда, след като
страната не получи чужда помощ,
когато преди около 11 години преструктурираше финансите си и когато въведе строги мерки за икономии.
Словакия е една от най-бедните страни от еврозоната със среден месечен доход от 800 евро, отбелязва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!