България е първенец по злоупотреби с еврофондове през миналата година.
Това показва нов доклад на Европейската комисия тема "Защита на финансовите интереси и борба с измамите през 2009 г.", разпространен днес.
Най-проблемна е земеделската програма САПАРД, където са засегнати една пета от отпуснатите ни от Евросъюза средства.
От общо 354 разкрити афери с евросредства за миналата година, в България са регистрирани 68. На второ място е Белгия с 48 афери.
Нередностите и предполагаемите измами с европейските фондове са се увеличили в сферата на земеделието, но и с предприсъединителните фондове за страните от Източна Европа.
България държи печалното първенство и по нередности и измами с пари от всички предприсъединителни програми.
От общо 706 докладвани в Брюксел случая през миналата година, 376 са български, следващата в списъка – Румъния, е със 196 случая.
Според годишния доклад на ЕК финансовите измерения на предполагаемите измами с предприсъединителните фондове са се увеличили от 13 млн. евро през 2008 г. на 57 млн. през 2009 г.
Предполагаемите измами с пари за земеделие са скочили през същия период от 4 млн. евро на 13,3 млн. Предполагаемите измами в сферата на помощите за изостаналите райони също са се увеличили - от 57 млн. евро на 109 млн. евро.
Експертите обясняват, че не е задължително това да означава, че броят на злоупотребите нараства – просто докладването им е било по-добро.
От Европейската комисия подчертават още, че не всяка нередност е измама и злоупотреба, и че част от случаите са свързани с технически и документни грешки.
За България обаче е записано, че изключителната ситуация показва известни слабости в националната система за борба с измамите.
Повечето нередности са били установени от външни, а не от вътрешни проверки, пише още в документа.
Част от нередностите с предприсъединителните фондове за България доведоха в края на юни до осъдителни присъди, стигащи до 12 години затвор за бизнесмен от сферата на месопреработването, напомнят от комисията.
Дейността на ОЛАФ позволи през 2009 г. да бъде осъден на две години затвор бившият британски евродепутат Том Уайз, който прибрал в личната си сметка 40 хил. евро, официално декларирани като заплата на асистента му в ЕП, се напомня още в доклада.
Агенцията засече също големи нередности със създадения през 2005 г. Европейски полицейски колеж (CEPOL) с щаб-квартира в Обединеното кралство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!