Мнозинството от гражданите на Латвия гласуваха против предоставянето на руския език на статут на втори официален в държавата.
Съгласно частичните резултати, оповестени от Централната избирателна комисия при обработени данни от почти две трети от изборните секции, 78,25% са казали "не" на сътоветните поправки в конституцията
Само 21,49 процента са гласували "за", като активността на общонационалния референдум вчера е била много висока - 69,23%
Въпреки че руският е майчин на близо 1/3 от двумилионното население на страната, мнозина смятат, че планът посяга на латвийската независимост, която бе върната преди две десетилетия.
Голяма част от гражданите считат руския, който бе универсален в СССР, за език на бившите окупатори и освен това таят дълбоко недоверие към Москва.
Властта в Кремъл, според тях, опитва да упражнява влияние в Рига чрез етническите руснаци в Латвия.
Русия: Референдумът не отразява действителността
Гласуването на референдума в Латвия срещу установяването на руския за език за официален в страната не отразява реалността, защото над 300 хиляди рускоговорящи в Латвия са били лишени от правото си на глас, предаде Франс прес, като цитира изявление на руското министерство на външните работи.
"Резултатите от референдума далеч не отразяват действителната ситуация в страната защото 319 000 "неграждани" бяха лишени от правото си да изразят мнението си, въпреки че много от тях са родени и живеят от дълго време в Латвия", се казва в изявлението на министерството на външните работи.
Хората, които се водят за негражданите в Латвия от 1991 г., тоест от независимостта на страната, не са нито латвийски, нито руски граждани.
Те имат специален статут, който не им позволява да гласуват и да заемат някои професии като съдия, прокурор, адвокат, помощник адвокат, нотариус или военен.
След като върна независимостта си, Латвия предостави латвийско гражданство на хората, които са го имали преди 17 юни 1940 г., когато започна съветската окупация, както и на техните потомци.
След независимостта на Латвия рускоговорящите, които се бяха настанили в балтийската република по времето на СССР, трябваше да се подложат на езиков тест, за да получат латвийско гражданство.
Онези, които не го направиха, останаха със статута на неграждани. Руското малцинство в Латвия съставлява около една трета от двата милиона жители на страната.
Москва освен това поиска обяснения относно решението на латвийската централна избирателна комисия да не предостави статута на наблюдатели на руска делегация по време на референдума.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!