ЕК предложи мерки за справяне с бежанския поток към Европа
Източник: Thinkstockphotos.com

Е вропейската комисия предложи мерки за трайно справяне с бежанските потоци към ЕС. Сред тях е обособяването на постоянен механизъм за солидарност между държавите от общността при внезапен мигрантски прилив.

Комисията предлага да има правото сама да въвежда в действие механизма, когато прецени за необходимо. Този лост ще бъде допълнение към предложената днес временна и задължителна квотна система за разпределянето на 160 хил. бежанци.

Пристъпването към постоянния механизъм за преразпределяне на миграционната тежест ще бъде на основата на данните за броя на постъпилите молби за убежище и на незаконните пресичания на границите за последните шест месеца.

Ако дадена държава от ЕС по основателни причини, например, природно бедствие, не може временно да участва в постоянния механизъм, ще трябва да осигури финансов принос за посрещането на нуждите на приетите в общността бежанци.

Финансовият принос ще се равнява на 0,002 на сто от брутния вътрешен продукт на изпадналата в невъзможност държава. Максималният срок за неучастие в механизма ще бъде 12 месеца.

ЕК предлага списъкът на „сигурните държави“, чиито граждани могат автоматично да получат отказ за предоставянето на бежански статут, да бъде разширен с Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Косово, Сърбия и Турция.

Комисията предлага също държавите от ЕС да въведат общи показатели за връщането на имигрантите, които не са получили статут.

Всички тези предложения ще бъдат обсъдени на извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи идната седмица.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер призова по-рано днес за спешното разселване на 120 000 души, нуждаещи се от международна защита, които са влезли в ЕС през Унгария, Гърция и Италия, към 22 от 28-те страни на ЕС, предаде Франс прес.

Ето как ще се разпределят бежанците сред страните от ЕС, ако те одобрят новия план с голямо мнозинство:

Австрия – 3640

Белгия – 4564

България – 1600

Германия – 31 443

Естония – 373

Испания – 14 931

Кипър – 274

Латвия – 526

Литва – 780

Люксембург – 440

Малта – 133

Полша – 9287

Португалия – 3074

Румъния – 4646

Словакия – 1502

Словения – 631

Финландия – 2398

Франция – 24 031

Холандия – 7214

Хърватия – 1064

Чехия – 2978

Швеция – 4469

Понякога децата издават ужасяващи звуци! Например: "Дай пари".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Киев: Проведохме съдържателни преговори със САЩ

Киев: Проведохме съдържателни преговори със САЩ

Свят Преди 4 часа

Това заяви шефът на украинската служба за сигурност Рустем Умеров

.

Членове на банда в Гватемала убиха седем полицаи след акция в затвора

Свят Преди 5 часа

Убийствата са извършени ден след като лишени от свобода – членове на банди – взеха 46 заложници в три затвора в страната

.

Предотвратиха „ало” измама срещу възрастна жена от Бургаско

България Преди 7 часа

Задържан е един от измамниците, а разследването по случая продължава

.

Обща позиция на осемте европейски страни, заплашени с мита от Тръмп

Свят Преди 7 часа

В нея те потвърждават подкрепата си за суверенитета на Дания и Гренландия

Сирийският президент обяви споразумение с кюрдите, включващо примирие

Сирийският президент обяви споразумение с кюрдите, включващо примирие

Свят Преди 7 часа

След среща с американския пратеник Том Барак, Шараа заяви в президентския дворец в Дамаск, че „препоръчва пълно примирие“

,

Чили обяви бедствено положение: Горски пожари взеха 16 жертви, хиляди се евакуираха

Свят Преди 7 часа

Чилийската агенция за справяне с бедствията съобщи, че близо 20 000 души са евакуирани, а най-малко 250 къщи са унищожени

.

Проливни дъждове в източна Австралия предизвикаха внезапни наводнения

Свят Преди 8 часа

Спасителните екипи са реагирали на повече от 1400 инцидента в целия щат от началото на дъждовете в събота

Кюрдски командир призова САЩ "да се намесят енергично" в сблъсъците в Сирия

Кюрдски командир призова САЩ "да се намесят енергично" в сблъсъците в Сирия

Свят Преди 8 часа

Сирийските войски продължават да напредват, въпреки призива на Централното военно командване на САЩ да спрат

.

Блумбърг: Тръмп иска 1 млрд. долара такса за членство в Съвета за мир

Свят Преди 9 часа

Белият дом определи информацията като "подвеждаща" и заяви, че няма минимална членска такса за присъединяване към Съвета за мир

,

Иран обмисля постепенно възстановяване на интернета след прекъсването

Свят Преди 9 часа

След 10-дневно блокиране на комуникациите властите заявиха, че спокойствието е възстановено

,

Войските на НАТО се сблъскват с тежки условия на разузнавателна мисия в Гренландия

Свят Преди 9 часа

Това заяви командващият датското Съвместно арктическо командване генерал-майор Сьорен Андерсен

Как да различите натуралния мед от фалшивия

Как да различите натуралния мед от фалшивия

Любопитно Преди 10 часа

Хората сме свикнали да смятаме меда за панацея срещу настинки и източник на витамини

,

Цеко Минев: Българският сноуборд израсна до най-високото ниво

България Преди 10 часа

България записа исторически успех чрез Тервел Замфиров и Радослав Янков, които станаха първи и трети в паралелния гигантски слалом при мъжете

Нова Зеландия - изгубеният рай

Нова Зеландия - изгубеният рай

Любопитно Преди 10 часа

Със своята невероятна природа, с романтиката и стабилната си икономика Нова Зеландия бе мечтана дестинация за много кандидат емигранти

Мицкоски имал проблем с България, захваща се с домашното

Мицкоски имал проблем с България, захваща се с домашното

България Преди 10 часа

През юни 2022 г. Северна Македония прие т.нар. „френско предложение“, което е одобрено от всички държави в ЕС и от самия парламент в Скопие