В сички като че ли се сещаме за пробиотиците повече през лятото, когато ни повали поредният стомашен вирус. Истината е, че те са ни необходими целогодишно, независимо от сезона, и особено когато сме предприели антибиотично лечение – което пък е много типична ситуация за зимата. Вирусните инфекции в този сезон често водят до усложнения, които налагат сериозна медикаментозна намеса, а тя пък, от своя страна, се случва да предизвиква неприятни странични ефекти.
Разбира се, рискът от стомашно неразположение или гъбична инфекция не означава да се окажем от лечението – това, което трябва да направим, е да се информираме как да се предпазим от тези странични ефекти. Един от най-ефективните начини това да стане е да започнем успореден прием на добър пробиотик, който ще гарантира, че тялото ни ще продължи да работи в хармония.
Вече е доказано, че имунитетът ни до голяма степен зависи от баланса на бактериите в стомашно-чревния тракт. Когато добрите бактерии в него са в изобилие, нещата, така да се каже, вървят по мед и масло. За съжаление, антибиотикът е нещо като тежка артилерия за тези бактерии – заедно с лошите, той убива и добрите, което пък води до редица неприятни състояния – диария, дисбактериоза и спад в имунитета.
Добрият пробиотик се грижи това да не се случва. Огромните количества живи микроорганизми в него се отразява положително и оздравително върху вътрешния микробен и бактериален баланс. Добре е пробиотикът да е от вид, специфично създаден за прием по време на антибиотично лечение. Той трябва да съдържа достатъчно живи микроорганизми, които да могат да достигнат червата в жизнеспособно състояние. Гледайте продуктът да съдържа и пребиотик – това обикновено са вещества, които допринасят за размножаването на добрите бактерии, тоест, играят ролята на „почва“ за тях.
Попитайте лекаря си и в каква схема да приемате пробиотика – някои антибиотици са толкова мощни, че биха убили всички микроорганизми в пробиотика и по тази причина таблетките трябва да се приемат по различно време.
Ако пък искате бързо да започнете прием на пробиотик и нямате време за консултация с лекар, може да се доверите на продукт като Лактакеър Плюс – създаден специално за придружаващ прием по време на антибиотично лечение, свеждащ до минимум стомашно-чревните неразположения. Всяка таблетка от него съдържа 3 милиарда живи, биоподсилени бактерии, като 80-90% от тях достигат червата живи и в много добро състояние, позволяващи им да се заселят и размножат. Пробиотикът е силно устойчив към стомашните киселини и соли, закрепва се добре към чревната стена, съдържа пребиотик и ценния витамин B2.
Така че – ако вече сте на антибиотик и имате опасения, че това ще ви създаде дискомфорт, тичайте бързо към аптеката и се снабдете с пробиотик. Тялото ви ще ви е благодарно за тази светкавична намеса!