Котировките на петрола днес рязко се понижиха след безпрецедентна акция срещу Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Сортът Брент от Северно море поевтиня с над 8 долара за барел, след като Международната агенция за енергията (МАЕ) обяви, че 60 милиона барела петрол ще бъдат деблокирани от стратегическите запаси в подкрепа на световната икономика.
В Лондон към 17:10 българско време цената на Брента с доставка през август се срина със 7,61 долара до 106,60 долара, след като няколко минути по-рано един барел бе поевтинял до 105,72 долара - най-ниската стойност от 6 май.
Вчера същите контракти прибавиха 3,26 долара и достигнаха цена от 114,21 долара за барел.
При търговията в Ню Йорк американският лек суров петрол днес поевтиня с 5,02 долара до 90,39 долара за барел, а преди това котировките му спаднаха до 89,69 долара за барел - най-ниската стойност от 21 февруари.
Съобщението на МАЕ идва, след като ОПЕК реши да не увеличава производството си
на срещата на 8 юни и въпреки уверенията от най-големия производител Саудитска Арабия, че ще вдигне доставките едностранно.
Правителството на президента на САЩ Барак Обама реши днес да деблокира 30 милиона барела от стратегическия петролен резерв на страната като част от по-широките международни усилия за предоставяне на 60 милиона барела на световния пазар през идния месец. Това означава, че
САЩ ще осигурят половината от предвидените обеми,
използвайки огромния си резерв, съдържащ историческия максимум от 727 милиона барела. Европа ще предостави 30%, а останалата част ще дойде от страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от тихоокеанския регион.
Министърът на енергетиката на САЩ Стивън Чу отбеляза, че решението е взето в отговор на нарушените петролни доставки заради сътресенията в Близкия изток и Северна Африка, включително Либия.
Нарастващата оскъдност на петролния пазар заплашва да подкопае крехкото възстановяване на световната икономика, отбелязва МАЕ, в която членуват 28 страни.
Агенцията посочи, че дневно ще пуска по 2 милиона барела петрол, предимно суров, за период от 30 дни на световния пазар, за да запълни дефицита в предлагането, предизвикан от нарушаването на либийското производство.
Членуващата в ОПЕК Либия изнасяше около 1,2 милиона барела на ден преди размириците, които парализираха петролната индустрия на страната, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!