Португалският премиер в оставка Жозе Сократиш обяви, че страната му ще поиска финансова помощ от Европейската комисия заради големите си външни задължения и високата цена на заемите от международните финансови пазари, предаде АП.
Така Португалия става третата страна от еврозоната, след Гърция и Ирландия, която ще поиска помощ от Европейския стабилизационен механизъм и Международния валутен фонд.
Според експерти
страната се нуждае от 80 млрд. евро.
На последното заседание на страните от т. нар. еврогрупа (страните от еврозоната) бе обсъждан вариант на Португалия да бъдат отпуснати 75 млрд. евро, посочва АФП.
Цената, при която Лисабон би могъл да получи заеми на международните финансови пазари, скочи драстично след като на 23 март парламентът отхвърли предложените от правителството мерки за икономии.
Това доведе и до
политическа криза,
тъй като след вота на парламента по програмата за икономии правителството на Сократиш подаде оставка, а няколко дни по-късно президентът Анибал Кавако Силва разпусна парламента и обяви извънредни парламентарни избори на 5 юни.
Председателят на Европейската комисия Жозе
Барозу реагира
мигновено.
на съобщението за поисканата помощ. Той информирал португалския премиер, че молбата на Лисабон за активиране на механизмите за финансова подкрепа "ще бъде разгледана по най-бързия възможен начин в съответствие с приложимите правила", предаде Ройтерс.
Барозу изразил увереност, че "Португалия е способна да преодолее сегашните си трудности при солидарно отношение от страна на нейните партньори".
Ние разполагаме с необходимите инструменти за оказване на такава финансова помощ посредством Европейския стабилизационен механизъм, достъпът до който е добре известен, заявил пред журналисти говорител на еврокомисаря по икономическата политика Оли Рен, цитиран от АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!