З а първи път от последните 5 години бедните не намаляха, а се увеличиха, но няма по-ефикасна борба с това от увеличаване на заетостта и затова в центъра на нашата политика поставихме възстановяване на икономиката. Това заяви днес премиерът Пламен Орешарски по време на дискусия в НС на тема: "Борбата с бедността в България".
В дискусията участват председателят на НС Михаил Миков и социалният министър Хасан Адемов, както и депутати, представители на институции, НПО и експерти. Поводът за дебата е изследването по темата, проведена от Института за икономика и международни отношения и Фондация "Фридрих Еберт".
Редица групи у нас трябва да бъдат подпомагани на принципите на солидарното общество, но не можем да подпомогнем всички, затова сме се съсредоточили към най-уязвимите от тях - подкрепа за децата и семействата, на хората в неравностойно положение, на възрастните хора, посочи Орешарски и изброи мерките и средствата, отделени в бюджета за тях.
След дискусии с икономическите екипи на парламентарните групи, подкрепящи кабинета, както и след консултации с ръководствата на двата големи синдиката възнамеряваме допълнително да предложим схема за данъчно облекчение на най-ниските доходи, заяви Орешарски.
Предвижда се възстановяване на платения данък върху минималната работна заплата. Техниката на този тип данъчен кредит предполага възстановяване на данъка, реализиран след подаване на годишна данъчна декларация в началото на 2015 г., което означава еднократно връщане на всички 12 данъчни плащания, осъществени през 2014 г., обясни премиерът.
По думите му така бюджетът за следващата година няма да се коригира, като ефектът от въведения данъчен кредит ще се планира в бюджета за 2015 г. По този начин реализирахме поне две цели - увеличаване на разполагаемия доход на работещите на минимална работна заплата (мярката ще важи и за работещите на по-малко от 8 часа), без да затормозяваме разходите на фирмите за труд и запазване на тяхната конкурентноспособност.
За съжаление, бедността се разпростира и върху работещите, затова вдигнахме минималната работна заплата на 340 лева, каза той. Бедността заплашва конкурентноспособността на икономиката, увеличава безработицата, продължи премиерът. Ще вземем
специални мерки и за т.нар. "работещи бедни" - ще предложим данъчна схема за тяхното подпомагане,
за тях сме предвидили еднократно плащане с връщане на данък общ доход на работещите с ниски доходи през 2014 г. Споменатите мерки смекчават, но не премахват бедността - ще продължим усилията си в тази посока, заключи Орешарски.
Бедността е рожба на прехода и го съпътства, наблюдава се устойчивост и нарастване на бедността, а през последните 4 години тя се увеличи, посочи в изказването си председателят на НС Михаил Миков. Той напомни, че по Конституция сме социална и правова държава - нещо, което е пренебрегвано, а много политики се реализират без да се отчита факторът бедност.
По думите му е скандално нисък размер на минималната работна заплата, нисък е и размерът на гарантирания минимален доход от 65 лв. на месец, констатирано е нарушаването на Кодекса за социално осигуряване, години наред, особено последните 4 г. не бяха актуализирани пенсиите. Това е политиката, която доведе до днешното състояние.
Днес ние сме призвани да търсим реабилитация на социалната държава,
което стана наша грижа от началото на новия мандат на правителството, подчерта Миков. Той напомни реалните мерки, реализирани на два етапа от днешното управление - изменението на националния бюджет, и на бюджета на НЗОК, спешно повишаване на обезщетението на майки за отглеждането на малко дете до 2 г., увеличаване на кръга на лицата, които имат право на помощ за предстоящия зимен сезон, помощите за първокласниците, насърчаване на заетостта на младите. Вторият етап е свързан с приемането на бюджетите - държавния, на социалното осигуряване и на Здравната каса, при които се увеличиха редица социални разходи. Това по никакъв начин не е достатъчно, констатира Миков.
"Бедността е тема №1 за България, за съжаление. И ще продължи да бъде такава. Смятам, че тази тема е основен проблем и на икономическото развитие на България, на данъчната система и на човешкия капитал, както и на политиките на използване на структурните фондове за реализиране на политиката за борба с бедността", подчерта Миков.
Целта на изследването ни е да помогне за подобряване на икономическите мерки за всички българи. България трябва да изпълни поставените задачи в стратегията 2020, да се включи в насърчаване на заетостта и намаляване на бедността, заяви и социалният министър Хасан Адемов.
Нашата цел е броят на живеещите в бедност у нас да бъде намален с 260 хил. души,
каза той. Имаме стратегия за подобряване качеството на живот на най-уязвимите групи, подчерта министърът. Той се спря на използването на средствата от европейския социален фонд през новия програмен период. За да се насърчат равните възможности на хората и да се избегне дискриминацията.
На фона на застаряването у нас се наблюдава и трайна тенденция за намаляване на населението на България. 1 млн. 400 хил. души у нас са на възраст над 65 г., а редица други са сред маргинализираните социални общности, продължи Адемов. Той се спря на приоритетите на правителството и на някои от оперативните програми за стартиране на сигурни и трайни начини за намаляване на бедността, безработицата и интеграцията, включването на уязвимите групи на пазара на труда. Ще разчитаме и на потенциала на мерките за стимулиране на предприемачеството. Новата оперативна програма "Развитието на човешките ресурси" ще бъде един от инструментите за преодоляване на проблема с бедността, каза Адемов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!