Правителството вероятно ще обжалва решението на съда за минималната заплата
Ивайло Калфин   
Източник: БГНЕС

В ицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин заяви, че има силно желание от страна на администрацията на Министерския съвет да обжалва решението на ВАС за отмяна на минималната работна заплата.

Калфин каза това в началото на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Заседанието беше свикано от вицепремиера Ивайло Калфин по повод решението на ВАС за отмяна на минималната работна заплата, заради това, че минималното възнаграждение не е било консултирано на заседание на тристранния съвет.

Според постановлението на Министерския съвет от декември 2014 година минималната работна заплата от първи януари 2015 година стана 360 лева, а от първи юли трябва да се увеличи с още 20 лева и да стане 380 лева.

От първи януари беше определен нов размер на минималната часова работна заплата 2,20 лева при нормална продължителност на работното време 8 часа и при петдневна работна седмица. От 1 юли е предвидено размерът на минималната часова работна заплата да бъде 2,21 лв.

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не стигна до единно решение за минималната работна заплата, 

съобщи вицепремиерът след заседанието на тристранния съвет. Работодатели и синдикати запазиха различните си позиции за необходимостта от увеличаването й.

От бизнеса бяха против планираното от 1 юли увеличение с 20 лева, с изключение на КРИБ, от която подкрепят увеличаването, но държат минималното възнаграждение да бъде определяно по механизъм, съгласуван от работодатели и синдикати.

Всички участници в тристранния съвет настояват минималната работна заплата да се определя по по-прозрачен начин, по по-видими критерии, посочи Калфин. Той информира, че вече работна група в НСТС работи по този въпрос.

Министерството на финансите би подкрепило всякакво материално, информационно обезпечаване на изходната база данни, от която да се стигне до едно решение за определяне на размера на минималната работна заплата, заяви финансовият министър Владислав Горанов.

Според министър Калфин данните потвърждават, че решението на Министерския съвет за увеличаване на минималната работна заплата е уместно.

По думите му икономиката е успяла да излезе от много месеци дефлация, което не се е постигнало само от ръста на минималната работна заплата, но и тя има отношение, тъй като се увеличава покупателната способност на най-нискодоходните групи. Статистиката не показва, че е намаляла заетостта, а точно обратното, допълни Калфин.

От бизнеса обаче посочиха, че няма как да се знае каква би била заетостта, ако минималното възнаграждение не беше увеличавано.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев увеличаване на минималната заплата с 20 лв. от 1 юли е икономически необосновано. По думите му средносрочната макроикономическа прогноза сочи само 1,4% на БВП, средногодишна дефлация - 0,6%, и този внезапен ръст от близо 12% на минималната заплата е необоснован.

Според вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис едва с достигането на 380 лева минимална работна заплата, хората с минимално възнаграждение ще получават чисто пари повече от линията на бедността.

След днешното заседание от правителството ще внесат проектопостановление със същия размер на минималното възнаграждение, какъвто беше приет с постановлението от декември 2014 г. - 380 лв. от 1 юли тази година.

Владислав Горанов се извини на работодатели и синдикати, че от правителството са допуснали несъгласуване със социалните партньори.

"Няма да се налага друг път да разглеждаме актове на правителството по два пъти и да даваме основания да се отменят", допълни той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетипичен снеговалеж покри планините северно от Атина

Нетипичен снеговалеж покри планините северно от Атина

Свят Преди 15 минути

Снегът беше достатъчен, за да покрие върховете и временно да затрудни движението по булевард „Парнитос“

Започнали са последователни действия след свлачището на пътя Смолян - Пампорово

Започнали са последователни действия след свлачището на пътя Смолян - Пампорово

България Преди 27 минути

Сега предстои поне един месец на проучвания - геоложки, хидрогеоложки, хидроложки

<p>Тръмп:&nbsp;САЩ ще съкратят много повече от 5000 военнослужещи, разположени в Германия</p>

Тръмп се закани, че САЩ ще съкратят много повече от 5000 военнослужещи, разположени в Германия

Свят Преди 3 часа

Президентът обяви възможно допълнително изтегляне над 5000 войници, засилвайки напрежението в НАТО

<p>&quot;Клюкарката&quot; се завръща</p>

"Клюкарката" се завръща с нов роман за Блеър - ето всичко, което знаем

Любопитно Преди 3 часа

Книгата ще проследи социалния възход на Блеър в съвременен Ню Йорк

<p>Областният управител на Смолян съобщи актуални данни за свлачището край&nbsp;Пампорово</p>

Зарко Маринов: Свлачището на пътя Пампорово-Смолян остава активно

България Преди 4 часа

По обходния маршрут има и свличане в село Стойките, обяви областният управител Зарко Маринов

<p>Църквата чества чудото с парализирания човек от Витезда</p>

Четвърта неделя след Великден: Църквата чества чудото с парализирания човек от Витезда

Любопитно Преди 4 часа

В евангелското четиво се припомня изцерението, извършено от Иисус Христос край Овчи порти в Йерусалим

<p>&quot;Вълчицата&quot;&nbsp;се завърна! Шакира разтърси Рио с мегашоу на плажа</p>

Шакира изнесе безплатен мегаконцерт на плажа Копакабана в Рио де Жанейро

Любопитно Преди 4 часа

Латино звездата събра огромна публика и откри шоуто си с хита „La fuerte“

<p>&quot;Не мога да си представя!&quot;&nbsp;- Тръмп взриви с коментар за Иран</p>

Иран предлага нов план за мир, Тръмп изрази съмнение за споразумение

Свят Преди 4 часа

Американският президент предупреждава за възможна ескалация при провокации

<p>Съдебни документи разкриват детайли за режима на задържане на обвиняемия за стрелба срещу Тръмп</p>

Адвокатите на обвинения в опит за убийство на Тръмп поискаха отмяна на мерките срещу самоубийство

Свят Преди 5 часа

Ограниченията включват изолация, забрана за телефонни разговори и постоянен надзор

<p>&quot;Хизбула&quot;&nbsp;реагира остро на&nbsp;видео, осмиващо бойците ѝ</p>

"Хизбула" осъди сатирично видео, публикувано от ливанска телевизия

Свят Преди 5 часа

Карикатурата изобразява участници в конфликта като анимационни персонажи

<p>Украйна санкционира бивш високопоставен сътрудник на президента</p>

Зеленски наложи санкции на бившия си началник на канцеларията Андрий Богдан

Свят Преди 5 часа

Мерките включват замразяване на активи и забрана за търговски сделки

Среща на върха в Армения: Илияна Йотова с ключови разговори за Европа

Среща на върха в Армения: Илияна Йотова с ключови разговори за Европа

България Преди 5 часа

В програмата са срещи с Пашинян и Константинос Тасулас

Тайните за топ форма на Ан Хатауей и звездния каст на „Дяволът носи Прада 2“

Тайните за топ форма на Ан Хатауей и звездния каст на „Дяволът носи Прада 2“

Любопитно Преди 6 часа

Треньорката Моник Истууд разкрива как Хатауей, Емили Блънт и Стенли Тучи изглеждат по-добре от всякога 19 години след оригинала, залагайки на многопосочни движения и балетна прецизност, вижте как

.

Откриха в стар дървен сандък изгубен от 129 години филм с първия „робот“ в киното

Любопитно Преди 6 часа

Кратката комедия показва фокусник, който влиза в комична схватка със своето непокорно механично творение

46-годишен канадец живее като 6-годишно момиче, след като напуска семейството си

46-годишен канадец живее като 6-годишно момиче, след като напуска семейството си

Свят Преди 6 часа

Бивш семеен мъж и механик започва нов живот под идентичността „Stefonknee“