1,2 млрд. лв за София през 2010 г.
Източник: БГНЕС/ГЕРГАНА КОСТАДИНОВА

Предложеният размер на бюджета за тази година е 1,2 млрд. лв. Тази сутрин столичният кмет Йорданка Фандъкова го описа с думите "нашата пица ще е малко по-добра".

В Столичната община се състоя обществено обсъждане на проекта за бюджет за 2010 година. Проектът беше представен от заместник-кмета Минко Герджиков.

Основният проект от капиталовата програма на общината е изграждането на втория лъч на софийското метро от надлез "Надежда" до бул. "Дж. Баучер", посочи Герджиков. През 2010 г. в строителството ще бъдат вложени 100 млн. лева.

Другите два обекта от метрото, които се изграждат през тази година, са участъкът от метростанция "Младост 1" до Интер Експо Център, както и подземният паркинг с 1500 места, който ще е под "Цариградско шосе" в района между магазин "Метро" и Интер Експо Център.

Строителството ще започне през април. През тази година ще се строят общо три подземни паркинга - другите два са над метростанция "Джеймс Баучер", както и през ЦУМ.

Започва изграждането и на участъка от надлез "Надежда" до метростанция "Обеля", добави Герджиков. Ако съдебните процедури, свързани с отчуждаването на терени приключат през тази година, първото кръстовище на две нива, което ще се изгражда, е това на кръстовището на бул. "Драган Цанков" и на бул. "П. К. Яворов".

Първите два района, където ще се реши проблемът с местата в детските градини още през тази година, са "Илинден" и "Нови Искър", посочи заместник-кметът.

През 2010-а в София ще се строят 21 детски градини, както и две нови училища - в Бусманци и довършване на сградата на училището в ж.к. "Стрелбище".

Според Герджиков общината отчита, че към края на годината училищата, както и част от детските градини, които са били с делегирани бюджети, са приключили финансовата година успешно без дефицит.

Общината има намерение да заложи конкурсен принцип при отдаването на местата за рекламните съоръжения на нейна територия, каза при представянето Минко Герджиков. По думите му общината разработва система за повишаване на събираемостта от глоби, която в момента е много ниска.

Единствената повишена такса през тази година ще е за детски градини, каза Герджиков. Отделяните пари от общината за строителството на детски градини и издръжката на дете на месец са причините за повишаването на таксата за детски градини, обясни заместник-кметът в отговор на въпрос.

В момента издръжката на едно дете в детска градина е 180 лева, без в нея да са включени парите за капиталовите разходи, свързани със строителството на нови сгради.

От администрацията посочиха още, че повишената такса няма да се отрази значително върху многодетните семейства, тъй като има преференции за второ, трето и следващо дете, ако те посещават детска градина.

Има преференции и за родителите с увреждания, чийто деца посещават общинско детско заведение.

Тази сутрин столичния кмет Йорданка Фандъкова отговори в стил Симеон Дянков на въпрос каква е ситуацията със столичния бюджет с думите:

"Нашата пица ще е малко по-добра".

По думите й, проектът за бюджет осигурява устойчивото развитие на града.

Всичко, което е започнало ще продължи да се изгражда, добави тя. Фандъкова обясни, че в приходната част се залага на по-висока събираемост.

"В условията на криза не си позволихме да увеличаваме таксите и данъците на софиянци", каза още тя.

Според нея основната антикризисна мярка е привличането на външно финансиране. Общината има около 240 млн. лв. заложени и привлечени по оперативните програми, допълни тя.

По думите й друга мярка, на която се залага, са нисколихвени заеми, договорени с Банката за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка, Японската банка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 5 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 6 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 8 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 10 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

България Преди 10 часа

За целта правителството е в постоянен диалог с Европейската комисия

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 10 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 11 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 11 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 11 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 11 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 12 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 12 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 12 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 12 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 12 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"