"Да направят една стачка и срещу Ковачки, но водени от синдикатите. Да видим лидерите на синдикатите как ще водят стачка срещу Ковачки, който умишлено години наред заради "Брикел"*, е приел, че 20 хил. часа ще работи, няма да инвестира и след това ще затвори предприятието".
Това каза министър-председателят Бойко Борисов по повод ефективната стачката в "Мини Марица-изток", която продължава вече седми ден.
"Благодарение на личните ми усилия, там работят още 2500 души. Те отдавна трябваше да са без работа заради Ковачки. И тези лидери, които са там при тях, да излязат и да поведат митинг срещу Ковачки. Тогава аз
ще кажа поклон до колене на тези синдикати",
продължи Борисов.
"Създали сме условия тези хора да работят много добре. Надявам се с ръководството да се разберат колко още повече да им платим", каза още премиерът.
Той беше категоричен, че
"режим на тока няма да има, няма да го допуснем".
Междувременно от КНСБ съобщиха, че в "Мини Марица-изток" днес ефективно стачкуват 2065 (или 93%) работници и служители.
В нощната смяна на 20 януари в стачката са участвали 94% (593) от работниците и служителите.
В изказването си на днешния митинг в Раднево президентът на КНСБ Пламен Димитров е настоял да се изпълняват клаузите на колективния трудов договор и в най-близко време да бъдат назначени в експлоатацията на рудниците около 450 души.
"Настояваме хората да си получат това, което са изработили",
е заявил Пламен Димитров.
Днес отново има преговори между синдикатите в "Мини Марица-изток" и ръководството на дружеството, в които да участват Делян Добрев – зам.-министър на икономиката, Пламен Димитров и Константин Тренчев.
Рано тази сутрин имаше и митинг на около 1500 миньори в центъра на Раднево. Протестиращите издигнаха плакати с надписи: "Стойков иди си, Трайчо и ти", "Зло куче!" и "Управителят е крадец".
-----
*През октомври 2010 г. работниците от ТЕЦ "Брикел" (една от електроцентралите, използващи въглища от "Мини Марица-изток") протестираха, след като стана ясно, че екоминистерството иска да затвори ТЕЦ-а. Марката се налагаше, тъй като предприятието нямаше необходимите сероочистващи инсталации и вече бе изчерпало допустимия брой от 20 хил. часа, в които може да работи без тях според европейските екологични норми.
Оказа се, че в началото на годината, месеци преди да бъде произнесена условната присъда срещу него, собственикът Христо Ковачки, с разрешението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), е прехвърлил 100% от акциите на брикетната фабрика в Гълъбово на регистрирана на Сейшелските острови офшорна компания "Молер корп".
В крайна сметка нищо от изискванията, които е трябвало да изпълни собственикът, не бе направено.
Условията, които собственикът трябваше да изпълни, за да предотврати окончателното спиране на ТЕЦ "Брикел" в края на този месец, са три, посочва зам.- министър Манева.
В крайна сметка през май 2011 г. ръководството на КНСБ обяви, че е получило гаранции от премиера, че е задължил собственика на "Брикел" да няма съкращения, докато не работи фабриката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!