Всеки трети трудов договор, сключен в страната, че за половин работен ден.
Това съобщи изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Румяна Михайлова.
Много често фирмите прикриват реалната продължителност на работното време, за да спестят от осигуровки, обясни тя.
Когато имаме съмнения извършваме по няколко проверки на обекта, за да установим, че лицето работи повече, уточни Михайлова.
Законово изискване е работодателят да е предоставил вътрешен акт, в който да е разпределил работния ден - начало, край и почивките.
Санкциите за работодателите варират от 1500 лв. до 15 000 лв. в зависимост от нарушенията.
Има висок брой влезли в сила наказателни постановления, а през миналата година и до този момент работодателите са изплатили 120 млн. лв., предизвикани от проверките на инспекцията, посочи Михайлова.
Разбира се, натъкваме се и на хора, назначени без договор, но в последния месец се очертава тенденция на леко намаляване на броя на тези случаи, добави тя.
Проблемите, които служителите на проверяваните фирми поставят пред нас са за неизплатени заплати, работата на много повече от четирите часа на ден, което се разминава с подписаните договори от тях, както и за неизплатени обезщетения при прекратяване на трудовия договор, особено на отпуските, поясни Михайлова.
Предстоят проверки на Главна инспекция по труда на работещите в търговията, строителството, селското стопанство и дърводобива.
Тази седмица започнаха проверките на съвместните екипи между НАП и Главна инспекция по труда - служители от цялата страна ще вземат участие в тях и ще са ангажирани с работа предимно по Черноморието.
Повече новини за бизнес и финанси в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!