Най-ударени и уязвими са младите хора. Младежката безработица надхвърля 30% у нас.
Това посочи президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров.
Безработицата сред младите хора у нас от 18 до 24-годишна възраст е с 2,5 процента по-висока от общата безработица за страната, пък каза Даниела Алексиева - председател на сдружението "Младежки форум 21-ви век" към КНСБ на форума "Качествено образование, повече работни места и по-добро бъдеще за младите хора в Европа", организиран от синдиката.
В същото време през март безработицата у нас достигна 11,5 на сто или 376 577 души са били безработни в страната.
От тях безработните младежи са 75 634 или 20,08 на сто, според данни от Агенцията по заетостта, обявени на форума.
В него участват млади хора от 16 европейски страни и от България, които дискутират по темите за качественото образование и за безработицата сред младежите в Европа.
Безработицата сред младите хора е европейска тенденция,
например в Испания и Гърция младежката безработица е около 50 процента - или в тези страни половината млади хора не работят, коментира Алексиева.
Тя каза, че ръководеното от нея сдружение настоява в учебните програми на университетите задължително да има поне едномесечни стажове за студентите в реална работна среда, в края на учебната година.
Така младите хора ще придобият професионални умения, които ще им помогнат да си намерят работа, след като завършат, смята Даниела Алексиева.
Тя добави, че учебните програми в университетите трябва да са адекватни и с професиите, които се търсят на пазара на труда, за да се намали безработицата сред младежите.
Междувременно стана ясно, че през 2012 г. броят на безработните да се увеличи с 6 милиона души спрямо предходната година, като достигне 202 милиона души, съобщава в. "Фигаро"
Изданието се позовава на доклад, разпространен от Международната организация на труда.
Ситуацията на световния пазар на труда значително се е влошила практически във всички области.
Дефицитът на работните места превишава с 50 млн. докризисните нива, пише още в доклада.
В него е подчертано, че нивото на заетостта в света в края на миналата година е бил 60.3%, което е с 0.9% по-ниско от докризисните показатели, предава ИТАР-ТАСС.
Авторите на изследването признават, че
"едва ли е световната икономика ще расте през следващите две години
с такива бързи темпове, за да покрие сега съществуващия дефицит, а също така и да обезпечи работни места за повече от 80 млн. души, които се очаква да се окажат на пазара на труда за това време."
Особено обезпокоителни са тенденциите в Европа, където от 2010 година нивото на безработицата се е увеличило в близо 2/3 от страните. В САЩ и Япония възстановяването на трудовия пазар е в „мъртвата си точка”, а в Китай предлагането на работа не покрива търсенето.
Нивото на безработицата сред младежите е скочило с 80% в развитите страни и около 70% от развиващите се страни.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!