Като слагат линкове към уебсайтове, от които да плъзва заразата, създателите на вируси избягват филтрите и антивирусните програми, които по принцип проверяват получената поща. Версиите на спам имейлите, заразени с вируси, са най-различни - от електронни картички, до порно сайтове.
Предупреждението бе направено от Corporate IT Forum, асоциация, обединяваща високопоставени IT мениджъри от над 130 големи британски корпорации, отбелязва Investor.bg. IT специалистите се опасяват от факта, че вирусите, пренасяни с нежеланите рекламни съобщения, могат да включват специални програми, с които да бъдат откраднати различна информация, корпоративни пароли или номера на кредитни карти.
Това е съвсем нова заплаха, коментират британски анализатори. До този момент спамърите използваха вируси, за да придобият контрол върху незащитени компютри на нищо неподозиращи трети лица и да разпространяват милиони нежелани рекламни съобщения от техния IP адрес.
През последните две години над 200 000 компютри по целия свят са били "превзети" без знанието на собствениците им и голяма част от тях и досега се използват за разпространяване на спам, сочат данните на най-големите световни интернет доставчици. Нещо повече, ежедневно нови хиляди компютри, свързани с високоскоростен интернет, в компании, институции и най-вече частни домове биват включвани в начинанията на спамърите. Сега обаче тактиката е напълно променена. Създателите на вируси възприемат стратегията на спамърите, за да заразяват все повече компютри.
Спамът се очертава като един от най-сериозните проблеми за IT индустрията, особено при създалата се ситуация. Един от съществените проблеми идва от трудността да бъдат филтрирани спам съобщенията, защото могат да бъдат блокирани и нормални имейли.
Загубите от спам през 2002 г. достигнаха 10 млрд. долара. При комбинацията от спам и вируси анализатори се страхуват да назоват конкретна цифра за бъдещите загуби. Засега специалистите съветват да не се отварят съмнителни имейли и в никакъв случай да не се кликва върху линкове в спам съобщения.