0

Щ е бъде направена проверка на Сметната палата, данъчните и другите служби, проверявали през последните години "Топлофикация - София", заявиха пред "Дарик радио" говорителят на Върховната касационна прокуратура Бойко Найденов, ръководител и на отдела срещу корупцията, и Николай Георгиев, директор на Главния инспекторат при Министерския съвет и секретар на правителствената комисия за противодействие на корупцията.

Двамата бяха попитани как при всички тези проверки не са били констатирани нарушенията, заради които сега е задържан бившият директор на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров.

Първо трябва да има констатация от ревизиите и да се докаже, че има злоупотреби, а след това ще бъде направено разследване дали е имало укриване на нарушения, обясни Найденов.

Той отбеляза, че сега се водят две разследвания срещу Валентин Димитров - за длъжностно присвояване и за пране на пари и неплащане на данъци.

"Ще стигнем до възможно най-високото ниво в случая с "Топлофикация-София". Бъдете уверени, че никой няма да е по-щастлив от нас, ако успеем да стигнем до върховете на организираната престъпност и корупцията", казва пред Express.bg Бойко Найденов.

- Г-н Найденов, в пресата се появи твърдение, според което може да се постигне досъдебно споразумение с обвинения за крупни измами бивш директор на "Топлофикация-София". Водили ли сте такива разговори с разследвания Валентин Димитров?

- Думите ми са тълкувани съвсем превратно. Аз казах, че във всички случаи, във всички дела, прокуратурата ще бъде съгласна да изслушва обвиняемия. И ако той се признае за виновен, и ако разкрие истината - от къде е получавал пари и т.н., прокуратурата би пледирала за намаляване на наказанието.

Или би сключила споразумение, стига да е законосъобразно, за да се избегне дългия процес - ако лицето се признае за виновно.

Това е начинът на работа във всички европейски държави, във всички водещи демокрации. По принцип целта винаги е да се избегнат дългите и скъпи процеси.

Прокуратурата и разследващите органи винаги се надяват на сътрудничество от лицата, които са изобличени в извършване на някакво престъпление. За съжаление, ние не разполагаме с възможностите, които има в други държави.

Например в САЩ прокуратурата може да сключи споразумение, в което да се избегне носенето на наказателна отговорност от дадено лице, ако то предостави данни, факти и доказателства и разобличи по-високопоставена фигура в една организирана престъпна група.

Това е начинът, по който в САЩ се справят с мафиотските образувания. Нашето законодателство не позволява това. Ние като прокурори можем единствено да обещаем, че когато в съдебната зала се стигне до процес, ако евентуално лицето е сътрудничило на органите на предварителното производство, да пледираме за по-ниско наказание.

Но съдията определя присъдата.

- Очаквате ли такова сътрудничество в случая с бившия шеф на "Топлофикация"?

- Казах, че във всеки един случай на наказателно производство това е допустимо. И аз бих се радвал в конкретния казус да се получи същото. Споразумението избягва дългата и тромава процедура на триинстанционното производство.

- Както стана в случая с "инцидента" на магистрала "Тракия", където такова споразумение беше постигнато с шофьора на Волен Сидеров - Любомир Бакърджиев?

- Там имаше такова споразумение. Това всъщност е една от идеите на новото ни законодателство в областта на наказателния процес. Защото обществото няма интерес от дългите и тромави процеси, където се харчи огромна обществена енергия. И където резултатът се проектира напред във времето, незнайно за кога.

- Какво смятате, че ще бъде развитието по двата сериозни случаи на корупция на висши чиновници, които гръмнаха тази седмица - този с "Топлофикация" и със заловения за огромен подкуп от 1,5 млн. лв. данъчен служител?

- Едновременното огласяване на случаите стана случайно. Ние, заедно със съответните служби, следяхме лицето, което беше поискало подкуп в размер на 1,5 млн. лв. и което прие първата "вноска" от 135 хил. лв.

Контактите му с човека, който предаде подкупа, продължиха три седмици. И беше въпрос на негово решение, кога ще се съгласи да вземе парите. Аз съм оптимист в този случай - що се отнася до доказването му и евентуалната осъдителна присъда.

Оптимист съм и за втория случай, отнасящ се до бившия директор на "Топлофикация-София". Съдът потвърди постоянна мярка "задържане под стража", което е добра новина. Сега остава да получим съответните доказателствени материали.

- До какво ниво на участници в евентуална престъпна схема сте решени да стигнете в случая с "Топлофикация"?

- Нашата решимост е да стигнем до възможно най-високото ниво. Бъдете уверени, че никой няма да е по-щастлив от нас, ако успеем да стигнем до върховете на организираната престъпност и корупцията.

Всичко обаче е въпрос на доказателства. Мисля, че с последните няколко случая демонстрирахме, че няма да се спрем никъде, че няма да правим компромиси и пазарлъци.

Искам хората да разберат нашия сигнал - няма да има забранени зони за прокуратурата, няма да има забранени етажи и територии. Политиката си отиде от прокуратурата.

Независимо с чии протекции се ползва дадено лице, ако ние успеем да съберем данни, че то върши престъпление, ние ще бъдем безкомпромисни.

- Имате ли податки в случая с "Топлофикация", че може да има опити за политическа протекция?

- Не, според мен, дори и някой да си го е мислил, няма да се опита да влияе в момента.

- Какво се случва с проверката по "Савойската афера"?

- Ние продължаваме нашата проверка, която сме започнали по отношение изясняване на фактите и обстоятелствата относно проектирането на тази болница. Имаме неща, които тук трябва да си свършим - събирането на документация, снемане на обяснения от лицата, които са участвали в този процес.

Едновременно с това чакаме материалите, които трябва да ни бъдат изпратени от италианските ни колеги. За да можем да преценим доколко те съответстват на това, което ние сме събрали.

Бъдете сигурни, че и в този случай нищо няма да бъде скрито.

Няма никакво значение общественото положение на когото и да било, при положение, че е извършил престъпление. Особено ако говорим за корупция в огромни мащаби.

- Можете ли да кажете докъде, все пак, е стигнала проверката?

- Предварителни резултати не могат да бъдат огласявани. Предварителната проверка си има своите ограничения. Не е редно да се назовават нито имена, нито да се тиражират факти. Евентуално, може да се огласи публично дали ще се започне наказателно производство, или не. Така че, призовавам ви да имате още малко търпение.

- В свое изявление от 5 юли президентът Георги Първанов каза че е "крайно време да получат своето всички онези, който са виновни за съсипването на банковата ни система преди години, за криминалните приватизационни сделки, за източването на ДДС, за митническите афери и поръчковите убийства". Ще предприемете ли конкретни действия в тази посока?

- Искам да ви кажа, че не сме спирали да търсим тези папки. Така или иначе делата, свързани с фалитите на банките, при които основна част от населението обедня рязко, в по-голямата си част са в съда.

За съжаление, поради една или друга причина ние получихме оправдателни присъди на първите инстанции, които атакуваме на по-горни инстанции. Това е въпрос на съдебна практика. И тук нещата зависят от съда.

Що се отнася до различните видове организирани групи, които източват крупни суми от държавата чрез неправомерно теглене на ДДС и чрез ощетяване на държавата чрез неплащане на акцизи и мита, ние имаме много такива дела.

Една част от тях са в съда, по друга част се работи. Призивът на президента е навременен и всъщност посочва, че сме на правилния път.

Защото в момента, след реорганизацията във Върховна касационна прокуратура и надолу по структурите, смятам, че за сравнително кратко време ще можем да извадим на повърхността, ако някъде е имало такива скрити дела.

С последните промени в Наказателно процесуалния кодекс всяко едно дело ще мине през ВКП и през главния прокурор. Така че, нищо не би могло да остане скрито някъде по бюрата.

- Можем ли да очакваме други висши политици и чиновници от последните 16 години да станат обект на прокуратурата?

- При едно условие - ако съберем данни за извършено престъпление. Защото другият вариант - само заради това, че са публични личности, не бива да се допуска.

Така или иначе, прокуратурата е институцията, която отговаря за спазването на закона. И тя най-малко трябва да върши беззакония. Аз мисля, че няма опасност от това.

Нашите европейски приятели достатъчно добре разбират, че лов на вещици не би могъл да се случи.

В крайна сметка се надявам, че българската прокуратура вече е станала една нормална, човешка, европейска прокуратура с един делови и професионален поглед върху нещата.

Там, където има данни за престъпление - те не трябва да се скриват. Там, където няма - те не трябва да се измислят.

- Какво се случва с делата на депутатите, на които беше свален имунитетът?

- Всичките дела на депутати със свалени имунитети се гледат от нашия отдел. Нито едно дело не е спряно и не е скрито някъде. Па всяко от тях съответните прокурори продължават своята работа. И ще има решение по всяко едно, в зависимост от събраните доказателства.

- Какво се случва с делата за убийството на военния прокурор Николай Колев (застрелян на улицата на 28.12. 2002 г., б.ред.) и за самоубийството на прокурора Николай Джамбов (самоубил се в кабинета си на 24.04. 2000 г.)?

- Доколкото знам, главният прокурор е разпоредил по-специални проверки и на двете дела.

- Какво означава по-специални проверки?

- Това означава да се проследи всеки факт от разследването и да се види дали някъде не са допуснати нарушения. Нямам информация докъде е стигнала самата проверка.

- Как върви диалогът с европейските институции и техният мониторинг?

- Искам да ви кажа, че почти всеки ден до обяд сме в срещи с партньори от европейските страни. Тази сутрин беше срещата ни с представители на службата за защита на финансовите интереси на ЕС от Брюксел.

С тях имаме изключително полезен диалог и сътрудничество. В момента разработваме програма за сътрудничество с колеги от сроден на нашия отдел от прокуратурата на Великобритания, който се създава сега в Лондон.

Освен това тази седмица при нас беше ръководителят на отдел България в Генерална дирекция "Разширяване" към Европейската комисия Бриджит Чернота, с която имахме две срещи.

Така че не страдаме от липса на внимание. Всъщност, това е бъдещето. Защото, ако забелязвате, всяко тежко престъпление напоследък има отношение към неща, които са се случили и вън от страната.

Надявам се, че партньорите ни и най-вече гражданите на България ще забележат, че има промяна в прокуратурата в положителна посока. Прокуратурата може да работи, единствено ако има доверието на обществото.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Във форум: "Как се чистят петна от червено вино и черен хайвер???" Отговор: "Оставете ги като скъп спомен..."
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

US Air Force налива $28 млрд. за следващото поколение изтребители

US Air Force налива $28 млрд. за следващото поколение изтребители

Технологии Преди 20 минути

Те ще бъдат ескортирани от нов безпилотен дрон

Изкуственият интелект достига и до Google Maps

Изкуственият интелект достига и до Google Maps

Технологии Преди 39 минути

Чрез него приложението ще дава повече информация

Гърция съди "Газпром" за цените на газа

Гърция съди "Газпром" за цените на газа

Свят Преди 8 часа

DEPA е подала молба за арбитраж

Поне 45 души загинаха при падането на автобус от мост Република Южна Африка

Поне 45 души загинаха при падането на автобус от мост Република Южна Африка

Свят Преди 9 часа

Автобусът е паднал от височина от петдесет метра

Скандал, Русия наложи вето на резолюцията на ООН за КНДР

Скандал, Русия наложи вето на резолюцията на ООН за КНДР

Свят Преди 10 часа

Гласуването в 15-членния съвет завърши с 13 гласа "за", Русия гласува "против"

Полиция с кучета в бежанския център в "Овча купел"

Полиция с кучета в бежанския център в "Овча купел"

Свят Преди 10 часа

Целта е проверка за лица, които са нерегламентирано в тях, опасни предмети, наркотици и забранени вещи

Колко ще струват избори 2 в 1

Колко ще струват избори 2 в 1

България Преди 10 часа

Дотук за три години и седем вота държавата е похарчила 710 милиона лева

Полша разкри руска шпионска мрежа

Полша разкри руска шпионска мрежа

България Преди 11 часа

Обиски в столицата Варшава и южния град Тихи

МВР: Сигналите за бомби в София са подадени от държава извън ЕС

МВР: Сигналите за бомби в София са подадени от държава извън ЕС

България Преди 12 часа

Сигналите са фалшиви и екипите не са открити съмнителни предмети

Русия обвини Украйна за атентата край Москва

Русия обвини Украйна за атентата край Москва

Свят Преди 12 часа

Според експерти Путин може да готви нова мобилизация в Русия

Археолози откриха древно пристанище на дъното на Черно море

Археолози откриха древно пристанище на дъното на Черно море

Свят Преди 13 часа

Разкопките са извършени в района на град Кандира в Турция

Европейската прокуратура с обиски в два български хотела в ски курорт

Европейската прокуратура с обиски в два български хотела в ски курорт

България Преди 13 часа

Разследват измама със субсидия, свързана а с пандемията от COVID-19

Убиха най-голямата змия в света, открита от Уил Смит

Убиха най-голямата змия в света, открита от Уил Смит

Свят Преди 13 часа

Колосалната змия се появи от дълбините на тропическите гори на Амазонка

ДНК-то на Бетовен показва липсата му на музикален талант

ДНК-то на Бетовен показва липсата му на музикален талант

Любопитно Преди 13 часа

Това доказва, че на генетичните прогнози не трябва да се разчита твърде много

Хванаха дипломатическа кола с нелегални мигранти на "Капитан Андреево"

Хванаха дипломатическа кола с нелегални мигранти на "Капитан Андреево"

България Преди 13 часа

Зад волана е бил виетнамски гражданин с имунитет

Студент е починал от птичи грип във Виетнам

Студент е починал от птичи грип във Виетнам

Свят Преди 13 часа

Известно е, че този щам на птичия грип предизвиква смъртоносни епидемии сред дивите и домашните птици и понякога заразява хора