Замърсяването на водите с тежки метали, нефт, пестициди и други е не само опасни за здравето на хората, но натрупването им във водоемите и организмите нарушава протичането на редица екологични процеси, навлиза в хранителните вериги и оказва пагубно влияние върху цялата биосфера.
Нашата малка страна може да се похвали с една наистина красива, разнообразна и богата природа. Имаме толкова езера, реки, планини и прекрасни ручей, които са ни наследство от толкова много години. Те ни подаряват една прекрасна атмосфера, здраве и младост. Какво правим обаче ние за тях? - замърсяваме ги!!! Защо не можем да съумеем да запазим тези красоти и вместо да ги съхраняваме ние ги разрушаваме за да построим поредния хотел или ресторант???
Замърсяването на водното ни богатство оказва дълбоко въздействие както върху здравето и живота на човека и всички живи организми, така и върху социалното и културното ни развитие. Това замърсяване води до измиране на едни видове и до изчезване на други. Основните замърсители на водите са промишлените предприятия, химичните заводи и макар в не толкова голямо количество - хората които са отишли на пикник или отдих до някоя водна забележителност и са изхвърлили в нея опаковките или шишетата си.
Пестицидите, които попадат във водата оказват изключително влияние върху целия живот на земята ... Попадналите във водата нефт, тежки метали, пестициди и други вредни и опасни вещества се поглъщат от морските животни и растения, които след това биват използвани за храна от други водни или сухоземни животни, които пък могат да бъдат използвани за храна от човека. Така могат да се пренасят много опасни за здравето ни болести, които в даден момент да отнемат живота ни.
Парите са станали водещата цел в живота ни и ние не осъзнаваме, че опитвайки се да забогатеем всъщност обедняваме. Природата вече е започнала борбата си срещу нас, отмъщението й не е толкова далеч, колкото си мислим. Не са случайни цунамитата и другите природни бедствия, които ни сполетяват ежедневно, това е начина на природата да се защити от вредите, които и нанасяме. Хората си мислят, че могат да властват над нея, но това никак не е така, тя е по-могъща от нас, защото ние се нуждаем от нея и е немислим живота на земята ако нямахме вода и изобщо природа.
В опитите си да експериментираме с природните богатства като създаваме нови видове по изкуствен път, всъщност са вреда върху природата, защото по този начин нарушаваме нейният ред и кръговрат. Водните ресурси са изключително важни за съществуването ни на този свят, без въздух и вода живот нямаше да има, а ние вместо да сме благодарни, че сме тук се опитваме да подчиним тези природни стихии. Точно за това обаче ,някой ден, те ще ни унищожат.
Аз бих искала да живея в една по-чиста и по-истинска природа, без изкуствените басейни, без замърсените езера и без да виждам умрелите от отравяне животни. Природата е най-скъпото нещо, което притежаваме, и всичките пари на света не биха могли да я създадат ако изчезне, защото ако изчезне тя ще изчезнем и ние.