О бвинение за контрабанда бе повдигнато на Николай Иванов Методиев-Пилето, съобщиха от Националната следствена служба (НСлС). По делото са привлечени още петима обвиняеми.

Пилето е извършил контрабанден

внос на китайски стоки, основно маратонки и дрехи,

през граничните пунктове Кулата и Калотина. Общата стойност на контрабандата е над 3,5 млн. долара. Тя станала от октомври 2002 г. до юли 2003 г.

Престъплението е извършено в съучастие с митнически служители от двата пункта, както и с шофьори на товарни автомобили.

Вносът е бил повод преди време да бъде поставено под въпрос членството на България в Международния съюз за автомобилен транспорт, обясниха от службата.

Очаква се утре Софийската градска прокуратура да поиска на Методиев да бъде наложена мярка за задържане под стража.

Освен него, на няколко шофьори, с които работил, е наложена парична гаранция. По случая ще бъдат разследвани служители на митниците.

Методиев има три висящи производства за подобни обвинения, които са в съдебна фаза, допълниха от НСлС.

Във връзка с приключилата проверка в прокуратурата обвинител номер едно Борис Велчев уточни, че няма данни магистрати да са покровителствали арестувания за контрабанда Николай Методиев.

Пилето е продължавал да върши митнически измами през последните няколко месеца, съобщи БНР.

Чрез добре отработена схема китайско карго е било внасяно през митница Кулата, където било описвано като транзитно за Румъния, но след напускането на митническия пункт, стоката незабавно била разтоварвана. Чрез четири фирми на митницата в Перник били обмитявани китайски стоки на занижени цени. Дейността се контролирала от жена на име Ирина.

По позната от преди години схема на митницата в Горубляне Пилето обмитявал като гръцки субпродукти пилешки бутчета, внос от САЩ, чиято стойност е много по-висока от обмитената. Схемата се осъществявала с помощта на трима служители, известни като Пурата, Джими и Иво Тихия.

Методиев държи известното столично заведение "Неро", казват запознати. Водеше се за дясната ръка на Константин Димитров-Самоковеца по време на монопола му.

През 2002 г. две бомби гръмнаха едновременно пред къщата му в столичния кв. Симеоново и пред артмагазина на приятелката му - адвокат Таня Иванова на бул. "Витоша". Жертви и пострадали нямаше.

Методиев бе арестуван през 2003 г., защото разтовари контрабандно в района на с. Долни Богров внесена от негова фирма китайска стока, която бе поставена под полицейска охрана и забрана.

Той принудил двама охраняващи полицаи да дадат разрешение за разтоварване. Тировете отново били натоварени и запечатани от близък до Методиев митничар, но този път със строителни материали, както пишело по документи. Последваха уволнения на митничари.

Обвинението срещу Пилето бе за самоуправство. Той бе пуснат под гаранция срещу 15 000 лв.

Името му се свързва и с друга афера от преди 6 г. - за незаконно внесени 12 ТИР-а с пилешки бутчета от Турция и Гърция в Бургас. Именно от нея идва и прякорът му. Тогава той бе арестуван заедно с брат си и един митничар.

В дълго подготвяната разработка спецслужбите установиха, че Николай Методиев работи за известния подземен бос Поли Пантев. През миналата година съдът оправда Пилето за аферата с бутчетата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 12 минути

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 1 час

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 10 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 11 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 11 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 11 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 12 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 12 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 13 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 13 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 14 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях