В ъзможно е да не реализираме печалба, но ще докажем на света, че тя се използва не само за кокаин", каза той пред 5000 фермери производители на кока, събрани на градския стадион.
Моралес, който бе избран за президент в края на миналата година, запази поста си като ръководител на националната федерация на производители на кока.
Той щял да занесе сладкиш от кока на кубинския президент Фидел Кастро за 80-ия му рожден ден на 13 август.
В края на този месец Ево, който е първият индианец начело на латиноамериканската държава, се готви да агитира в полза на коката и аржентинския си колега Нестор Кирхнер.
Двамата ще се срещнат на 29 юни, за да сключат дългосрочен договор за доставки на боливийски газ, но Моралес щял да използва случая да обясни, че търговията с кока, която масово се консумира и в северните части на Аржентина, трябва да бъде легална, а не контрабандна.
Растението е една от основните селскостопански култури в подножието на Андите. Фермерите осигуряват суровината за колумбийските картели, които
превръщат листата в наркотика кокаин
В Перу например мнозина отглеждат напълно легално кока върху малките си парцели земя и продават стоката си на държавни фирми, които снабдяват пазара за домашна употреба.
От 3500 години насам в Андите дъвчат скъпоценните листенца или правят от тях чай. В суров вид растението съдържа по-малко от 0,5% от алкалоида кокаин. Ефектът му на слаб стимулант е по-скоро равносилен на кофеина, твърди сп. "Нашънъл джеографик".
Антрополозите обясняват, че за латиноамериканските народи коката е част от религиозния ритуал. "Те вярват, че ако не сдъвчат две-три листенца преди молитва, бог няма да чуе думите им."
Обичаят да се дъвчат листа от кока е задължителен
на сватби и погребения, когато се изпраща син войник ила на гурбет в столицата. Селяните го съчетават в ритуала "кинту", чрез който общуват с планинските духове всяка сутрин, когато отидат на нивата. Духовете олицетворяват мъжкото начало, което ще оплоди земята, за да роди богата реколта.
Сухият климат ограничава доста възможностите им, вирее единствено коката. Тя дава реколта четири пъти годишно - за разлика от кафето, което узрява веднъж в годината.
Някои от местните жители признават, че живеят само благодарение на парите от коката... Международно споразумение от 1961 г. забранява търговията с кока, освен за фармацевтични нужди.